38th Annual Summer Cross Country Series #13

2.5 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
August 22, 2017

Hot (81F), very humid, breezy.


MEN'S WINNERS: Will McDonough - 14:05
WOMEN'S WINNER: Claire Wilson - 18:28

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Will McDonough                 14:05    5:38

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

2 OpM Dan Lennox 15:06 6:02 3 OpM Ed Banks 15:19 6:07 4 1 OpM Larry Yancey 15:58 6:23 5 1 JrM Alex Von Ehr 16:00 6:24 6 2 OpM Eric Sydor 16:24 6:33 7 1 M40 Matthew O'Halloran 16:33 6:37 8 2 M40 Peter Hohmeister 16:36 6:38 9 3 OpM John Thomas 16:38 6:39 10 4 OpM Kevin Higgins 16:49 6:43 11 2 JrM Sam Kurian 17:04 6:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

12 3 M40 George Buchanan 17:42 7:05 13 4 M40 Andrew Blance 17:58 7:11 14 5 M40 Unknown 18:27 7:23 1 OpW Claire Wilson* 18:28 7:23 15 3 JrM Chris Walsh 18:47 7:31 16 4 JrM Andrew Kutz 18:48 7:31 2 OpW Lorraine Watkins* 18:49 7:32 17 6 M40 Andy Hill 18:51 7:32 3 OpW Sky Bennett* 18:54 7:34 18 7 M40 Eric Friedland 19:00 7:36 19 8 M40 Sturgis Woodberry 19:20 7:44 20 9 M40 Paul Welch 19:29 7:47 21 10 M40 Matt Roberts 19:31 7:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

4 1 Fem Dede Beck* 20:18 8:07 22 11 M40 Jon Jodka 20:23 8:09 23 5 JrM Mitchell Mount 20:27 8:10 24 6 JrM Harrison Sydor 20:33 8:13 25 12 M40 Frank Colella 20:35 8:14 26 2 Fem Corliss Spencer* 20:36 8:14 5 3 Fem Jen Murphy* 20:42 8:17 27 13 M40 Unknown 20:46 8:18 6 4 Fem Carolina Warneryd* 20:56 8:22 28 14 M40 Toby Nelson 21:00 8:24 29 15 M40 Dan Clark 21:00 8:24 30 16 M40 Rob Leder 21:02 8:25 31 7 JrM Zac Kurian 21:06 8:26 32 8 JrM Christian Pizzarelli 21:19 8:32 33 9 JrM Elliott Hone 21:30 8:36 34 5 OpM Thomas Popovich 21:33 8:37 7 5 Fem Rachel Otilio* 21:34 8:38 8 6 Fem Zoey Bennett* 21:39 8:39 9 7 Fem Grace Gilman* 21:40 8:40 10 8 Fem Julianne Beck* 21:41 8:40 35 17 M40 Rob Fryer 21:47 8:43 36 18 M40 Ryan Hansen 22:15 8:54 37 19 M40 Robert Glenn 22:17 8:55 38 10 JrM Martin Curley 22:18 8:55 39 11 JrM Blake Watkins 22:25 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

11 9 Fem Cameron Lyman* 22:30 9:00 40 20 M40 Mike Ambrosecchio 22:34 9:02 41 12 JrM Cap True 22:55 9:10 12 10 Fem Ronnie Behringer* 23:10 9:16 13 11 Fem Stacy Levy* 23:19 9:19 14 12 Fem Martha Mahoney* 23:45 9:30 15 13 Fem Dita Vinca* 24:12 9:40 42 6 OpM Drew Vinca 24:13 9:41 43 21 M40 John Krasniewicz 24:29 9:47 44 22 M40 Mark Mangelank 24:40 9:52 45 23 M40 Steve Norris 24:45 9:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

16 14 Fem Francoise Levinson* 25:02 10:01 17 15 Fem Molly Mitchell* 25:29 10:12 46 24 M40 Kieran Curley 25:32 10:12 18 16 Fem Laura Mercedes* 26:29 10:36 19 17 Fem Amy Hatfield* 26:54 10:45 47 25 M40 Casey Calhoun 26:56 10:46 20 18 Fem Hope Calhoun* 27:07 10:51 48 7 OpM Tim Leonard 27:08 10:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

49 26 M40 Yves Nugent 28:39 11:27 21 19 Fem Dawn Bolling* 28:50 11:32
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

22 20 Fem Sharon Mangelinkx* 31:45 12:42
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

50 27 M40 Sasanka Paramantha 33:05 13:14 51 28 M40 Les Kurian 34:32 13:49 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 12 finishers among Men Under 19 7 finishers among Men 19 - 39 28 finishers among Men 40 & Up 20 finishers among Open Women 53 male finishers 20 female finishers 73 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE             FINISHER            TIME     PACE

Open Men
    1    1 OpM  Will McDonough                 14:05    5:38
    2    2 OpM  Dan Lennox                     15:06    6:02
    3    3 M40  Ed Banks                       15:19    6:07

Open Women
    1    1 Fem  Claire Wilson                  18:28    7:23
    2    2 Fem  Lorraine Watkins               18:49    7:32
    3    3 Fem  Sky Bennett                    18:54    7:34

Men Under 19
    5    1  Alex Von Ehr                   16:00    6:24

Men 40 & Up
    7    1  Matthew O'Halloran             16:33    6:37
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.