38th Annual Summer Cross Country Series #4

2.9 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
June 20, 2017

Warm (72F), breezy, dry.


MEN'S WINNERS: Peter Watson - 16:15
WOMEN'S WINNER: Kim Driscoll - 21:39

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Peter Watson                   16:15    5:36
    2      OpM  Andrew Jarombek                17:06    5:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

3 OpM Larry Yancey 17:44 6:07 4 1 OpM Jeff Watson 17:50 6:09 5 1 M40 Ed Banks 17:54 6:10 6 2 M40 Larry Ikard 18:13 6:17 7 3 M40 Matthew O'Halloran 18:49 6:29 8 4 M40 Peter Hohmeister 19:18 6:39 9 5 M40 George Buchanan 19:45 6:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

10 6 M40 Andrew Blance 20:51 7:11 11 2 OpM Jeff Zarilli 21:02 7:15 12 3 OpM John Thomas 21:06 7:16 1 OpW Kim Driscoll* 21:39 7:28 2 OpW Sharon Vos* 21:44 7:29 3 OpW Robin Foley* 22:03 7:36 13 1 JrM Mateo Chiesara 22:12 7:39 14 2 JrM Finnbar O'Halloran 22:12 7:39 4 1 Fem Silvia Galiasso* 22:51 7:52 15 7 M40 Jonathan Jodka 23:02 7:56 16 8 M40 Dan Clark 23:06 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

17 9 M40 Tom Hromas 23:14 8:00 18 10 M40 Sturgis Woodberry 23:16 8:01 5 2 Fem Sarah Rowe* 23:18 8:02 6 3 Fem Erica Merrill* 23:19 8:02 19 11 M40 Frank Jozefick 23:21 8:03 7 4 Fem Jen Murphy* 23:52 8:14 20 12 M40 John McCleary 23:56 8:15 21 3 JrM Ronan O'Halloran 23:58 8:16 22 13 M40 Kevin Lloyd 24:04 8:18 8 5 Fem Maggie Boudreau* 24:08 8:19 23 4 OpM Austin Crouse 24:09 8:19 9 6 Fem Caroline Boudreau* 24:11 8:20 24 5 OpM Nolan Fitzpatrick 24:18 8:22 25 6 OpM Thomas Popioleh 24:37 8:29 10 7 Fem Kessa Schaeffer* 24:46 8:32 26 7 OpM Eric Sydor 24:59 8:37 27 4 JrM Harrison Sydor 25:00 8:37 28 14 M40 Rob Freyer 25:26 8:46 29 15 M40 Rob Leder 25:50 8:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

30 16 M40 Alberto Chiesara 26:10 9:01 31 17 M40 Mike Ambrosecchio 26:24 9:06 11 8 Fem Ronnie Behringer* 26:29 9:08 32 18 M40 John Krasniewicz 26:46 9:14 12 9 Fem Josephine Simko* 26:47 9:14 13 10 Fem Carolyn Deane* 27:08 9:21 14 11 Fem Francoise Levinson* 28:00 9:39 33 8 OpM Nuke Laloosh 28:07 9:41
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

15 12 Fem Danielle Elwan* 29:42 10:14 34 19 M40 Edmund Ryan 30:00 10:21 35 20 M40 Mike Tamborrino 30:07 10:23 16 13 Fem Dawn Bolling* 31:15 10:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

36 21 M40 Joost Vos 32:24 11:10 37 22 M40 Yves Nugent 32:32 11:13 38 9 OpM Tim Leonard 33:31 11:33
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

39 23 M40 Les Kurian 41:30 14:18 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 4 finishers among Men Under 19 9 finishers among Men 19 - 39 23 finishers among Men 40 & Up 13 finishers among Open Women 42 male finishers 13 female finishers 55 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE             FINISHER            TIME     PACE
Open Men
    1    1 OpM  Peter Watson                   16:15    5:36
    2    2 OpM  Andrew Jarombek                17:06    5:54
    3    3 OpM  Larry Yancey                   17:44    6:07

Open Women
    1    1 Fem  Kim Driscoll                   21:39    7:28
    2    2 Fem  Sharon Vos                     21:44    7:29
    3    3 Fem  Robin Foley                    22:03    7:36

Men Under 19
   13    1  Mateo Chiesara                 22:12    7:39

Men 40 & Up
    5    1  Ed Banks                       17:54    6:10
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.