38th Annual Summer Cross Country Series
Figure 8 Race

2.2 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
August 1, 2017

Sunny, hot (81F), humid.


MEN'S WINNERS: Geoffrey Williams - 13:04
WOMEN'S WINNER: Elaina Tiller - 14:50

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Geoffrey Williams              13:04    5:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

2 OpM Larry Yancey 13:22 6:05 3 OpM Daniel Lennox 13:25 6:06 4 1 M40 Ed Banks 13:33 6:09 5 1 OpM Jeff Watson 13:37 6:11 6 2 OpM Matt Bedoukian 14:07 6:25 7 2 M40 George Buchanan 14:41 6:40 1 OpW Elaina Tiller* 14:50 6:44 8 1 JrM Danny Sachs 14:56 6:47 9 3 M40 Peter Hohmeister 15:10 6:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

10 3 OpM Eric Sydor 15:29 7:02 11 4 M40 Andrew Blance 15:37 7:06 12 4 OpM Jeff Zarrilli 15:42 7:08 13 5 M40 Paul Moyse 16:36 7:32 14 2 JrM Matteo Chiasera 17:10 7:48 15 6 M40 Eric Friedland 17:19 7:52 16 5 OpM Nolan Fitzpatrick 17:32 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

17 7 M40 Steve Colpocu 17:37 8:00 2 OpW Brenna Asaro* 17:39 8:01 18 8 M40 Unknown 17:41 8:02 19 3 JrM Harrison Sydor 17:59 8:10 20 9 M40 Jon Jodka 18:02 8:11 3 OpW Christine Asaro* 18:05 8:13 4 1 Fem Lily Schnetzer* 18:18 8:19 5 2 Fem Silvia Galliaso* 18:20 8:20 6 3 Fem Corliss Spencer* 18:22 8:21 21 10 M40 Doug Green 18:29 8:24 7 4 Fem Unknown* 18:32 8:25 8 5 Fem Emma Crowley* 18:32 8:25 22 11 M40 Unknown 18:34 8:26 23 6 OpM Leo Biala 18:35 8:27 24 12 M40 Jim Bennett 18:36 8:27 25 13 M40 Dan Clark 18:39 8:28 9 6 Fem Tessa Schaeffer* 18:43 8:30 26 4 JrM Martin Curley 18:45 8:31 27 14 M40 Josh Beatman 18:50 8:33 10 7 Fem Thea Bloomfield* 19:01 8:39 28 15 M40 Segundo Ruiz 19:10 8:43 29 5 JrM Ryan Carroll 19:18 8:46 11 8 Fem Hannah Tiller* 19:29 8:51 12 9 Fem Paulina Cortina* 19:29 8:51 13 10 Fem Daryn McCall* 19:30 8:52 30 6 JrM Tom Williams 19:35 8:54 31 16 M40 Mike Ambrosecchio 19:47 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

32 17 M40 Rob Leder 19:56 9:03 14 11 Fem Sarah Colon* 20:17 9:13 33 18 M40 John Krasniewicz 20:25 9:16 15 12 Fem Ronnie Behringer* 20:33 9:20 34 19 M40 Rob Fryer 20:43 9:25 16 13 Fem Zoali Alvarez* 20:49 9:27 35 7 JrM Mathias Alvarez 20:53 9:29 17 14 Fem Francoise Levinson* 20:58 9:32 36 20 M40 Scott Isherwood 21:02 9:33 18 15 Fem Martha Mahoney* 21:37 9:49 19 16 Fem Melissa Pepin* 21:43 9:52 37 21 M40 Steve Norris 21:51 9:56 20 17 Fem Kathryn Stoker* 21:55 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

38 22 M40 Jason Howard 22:14 10:06 39 23 M40 Nick Tiller 22:53 10:24 40 24 M40 Kieran Curley 23:05 10:29 41 25 M40 Mike Tamborrino 23:31 10:41 21 18 Fem Maddison Bloomfield* 23:49 10:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

42 26 M40 Yves Nugent 24:35 11:10 22 19 Fem Charlotte Silva* 25:11 11:27 43 27 M40 Philip Bloomfield 25:13 11:27 44 7 OpM Tim Leonard 25:19 11:30
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

23 20 Fem Dawn Bolling* 26:35 12:05 24 21 Fem Aleson Chiesara* 27:37 12:33 45 8 JrM Kai Bloomfield 28:17 12:51 46 8 OpM John Gregson 28:26 12:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

25 22 Fem Emily Gregson* 29:03 13:12 26 23 Fem Eila Bloomfield* 29:03 13:12 47 28 M40 Les Kurian 29:21 13:20 48 9 OpM Sasanka Premarathna 29:26 13:22 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 8 finishers among Men Under 19 9 finishers among Men 19 - 39 28 finishers among Men 40 & Up 23 finishers among Open Women 51 male finishers 23 female finishers 74 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE             FINISHER            TIME     PACE

Open Men
    1    1 OpM  Geoffrey Williams              13:04    5:56
    2    2 OpM  Larry Yancey                   13:22    6:05
    3    3 OpM  Daniel Lennox                  13:25    6:06

Open Women
    1    1 Fem  Elaina Tiller                  14:50    6:44
    2    2 Fem  Brenna Asaro                   17:39    8:01
    3    3 Fem  Christine Asaro                18:05    8:13

Men Under 19
    8    1  Danny Sachs                    14:56    6:47

Men 40 & Up
    4    1  Ed Banks                       13:33    6:09
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.