BB17Logo

25 km, Silvermine, CT
March 5, 2017

BB25kStart

Cold (19F), sunny, dry.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 1:29:36
WOMEN'S WINNER: Allison Goldstein - 1:45:09

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 26, Newtown, CT                1:29:36    5:46
    2    1 OpM  William Goodman, 37, Middlebury, CT        1:31:26    5:53
    3    2 OpM  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT       1:32:10    5:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

4 1 M40 Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT 1:33:35 6:01 5 2 M40 Charles Spiess, 47, Old Greenwich, CT 1:33:42 6:02 6 3 OpM Geoffrey Williams, 30, Norwalk, CT 1:37:46 6:18 7 4 OpM Jeff Watson, 35, New York, NY 1:39:19 6:24 8 3 M40 Ken Merrick, 47, New Fairfield, CT 1:41:14 6:31 9 5 OpM Tony Perugini, 36, Oxford, CT 1:41:42 6:33 10 6 OpM Yuzo Aramaki, 37, Cos Cob, CT 1:42:54 6:37 11 4 M40 Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT 1:43:13 6:39 12 7 OpM Jeremy Miner, 26, Stamford, CT 1:43:24 6:39 13 5 M40 Greg Stewart, 40, Norwalk, CT 1:43:57 6:42 14 6 M40 Abdellah Bennani, 43, Norwalk, CT 1:44:02 6:42 1 OpW Allison Goldstein, 30*, Jersey City, NJ 1:45:09 6:46 15 1 M50 Krister Holm, 50, Westport, CT 1:45:11 6:46 2 1 OpW Kira Ragazzo, 22*, Milford, CT 1:46:55 6:53 16 8 OpM Chris Tingue, 30, Mount Vernon, NY 1:46:59 6:53 17 9 OpM Matt Slattery, 38, Norwalk, CT 1:48:08 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

18 7 M40 Eric Krebs, 47, Roxbury, CT 1:48:55 7:01 19 10 OpM Michael Tobin, 35, Ridgefield, CT 1:50:01 7:05 20 8 M40 Stephen Kennedy, 41, Darien, CT 1:50:19 7:06 21 11 OpM Tucker Green, 37, New Canaan, CT 1:50:24 7:06 22 2 M50 Peter Lofink, 56, Brookfield, CT 1:50:27 7:07 23 9 M40 Ray Buxton, 49, Darien, CT 1:50:48 7:08 24 10 M40 John Ryan, 46, Mamaroneck, NY 1:51:06 7:09 3 1 W40 Noga Ruttenberg, 43*, Rye, NY 1:51:06 7:09 25 11 M40 Patrick Scully, 47, Ridgefield, CT 1:51:15 7:10 26 3 M50 Maximino Veiga, 50, Danbury, CT 1:52:04 7:13 27 12 OpM Nick Logan, 35, Norwalk, CT 1:53:14 7:17 28 13 OpM Andrew Stanco, 28, Fairfield, CT 1:54:50 7:24 29 4 M50 Niels Olsen, 51, Westport, CT 1:54:56 7:24 4 2 OpW Kristen Wilson, 39*, White Plains, NY 1:55:13 7:25 30 14 OpM Sean Mehner, 39, Redding, CT 1:57:18 7:33 31 5 M50 Andrew Bein, 51, Riverside, CT 1:57:46 7:35 32 6 M50 Bill Casill, 58, Cross River, NY 1:58:11 7:36 33 7 M50 Chris Deming, 50, Danbury, CT 1:58:22 7:37 34 8 M50 Mike O'Neill, 52, New Canaan, CT 1:58:59 7:40 35 9 M50 Torpedo Ruospo, 52, Stratford, CT 1:59:29 7:42 5 2 W40 Christine Vincent, 47*, Fairfield, CT 1:59:32 7:42 36 10 M50 Randy Watkins, 53, New Milford, CT 1:59:39 7:42 37 15 OpM Will Bergen, 26, Stamford, CT 1:59:57 7:43 38 11 M50 Neil Farrow, 53, Ridgefield, CT 2:00:47 7:47 6 3 W40 Shana Decsi, 40*, Darien, CT 2:01:07 7:48 39 16 OpM Edwin Gravrand, 27, Ansonia, CT 2:01:09 7:48 40 12 M40 Alan Martin, 47, Westport, CT 2:01:10 7:48 7 4 W40 Liz Herbert, 48*, Darien, CT 2:01:11 7:48 8 3 OpW Kathleen McGowan, 36*, New York, NY 2:01:34 7:50 41 13 M40 James Smart, 49, Stamford, CT 2:01:41 7:50 42 14 M40 Tim Fawbert, 48, Harrison, NY 2:01:49 7:51 43 15 M40 Gene Davolio, 44, Norwalk, CT 2:02:04 7:51 44 12 M50 Dan Fanelli, 59, Tarrytown, NY 2:02:07 7:52 9 1 W50 Cheryl Ryba, 50*, Berlin, CT 2:02:15 7:52 45 13 M50 Tony Ryba, 51, Berlin, CT 2:02:17 7:52 46 1 M60 Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT 2:03:12 7:56 47 14 M50 Cole Mackay, 55, Rye, NY 2:03:25 7:57 10 4 OpW Jamie Whittendale, 28*, Stamford, CT 2:03:40 7:58 11 5 W40 Megan Powell, 40*, Darien, CT 2:03:53 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

48 15 M50 Nicholas Moore, 51, Greenwich, CT 2:04:12 8:00 49 16 M50 Bruce Colthup, 50, New Canaan, CT 2:04:27 8:01 50 16 M40 Kevin Wilson, 43, White Plains, NY 2:04:33 8:01 12 2 W50 Erica Merrill, 53*, Norwalk, CT 2:04:33 8:01 51 17 M40 Eric Friedland, 43, Westport, CT 2:04:39 8:01 13 5 OpW Stephanie Castle, 34*, New York, NY 2:04:48 8:02 52 18 M40 Ninji Harris, 42, Bronx, NY 2:05:42 8:06 53 19 M40 J P. Milot, 49, Ridgefield, CT 2:05:59 8:07 14 6 OpW Becky Smith, 24*, Stamford, CT 2:06:23 8:08 54 17 M50 Kenneth Brown, 59, Rye, NY 2:06:40 8:09 55 18 M50 Felipe Zarama, 51, Shelton, CT 2:07:18 8:12 15 6 W40 Christine Dunnery, 48*, New City, NY 2:07:22 8:12 56 20 M40 Anthony Chiaverini, 45, Fairfield, CT 2:07:25 8:12 16 3 W50 Alene Lofink, 53*, Brookfield, CT 2:07:36 8:13 57 19 M50 Matthew Spiegel, 56, Westport, CT 2:07:43 8:13 58 20 M50 Pat Tobin, 54, Ossining, NY 2:08:01 8:14 17 7 W40 Christine Stefan, 41*, Fairfield, CT 2:08:14 8:15 59 21 M50 Jim Santora, 51, New Canaan, CT 2:08:25 8:16 60 22 M50 Rene Lammers, 51, Greenwich, CT 2:08:46 8:17 61 21 M40 Jay Lipman, 44, Norwalk, CT 2:09:08 8:19 62 17 OpM John Joyce, 39, Norwalk, CT 2:09:12 8:19 18 7 OpW Patricia Mulia, 36*, Westport, CT 2:09:28 8:20 63 2 M60 Scott Harrison, 62, Darien, CT 2:09:49 8:21 64 18 OpM Allen Pangilinan, 29, South Windsor, CT 2:09:55 8:22 19 4 W50 Diane Hayes, 51*, Weston, CT 2:10:16 8:23 20 5 W50 Ann Williams, 52*, Old Greenwich, CT 2:10:45 8:25 21 8 OpW Elizabeth Gmelin, 35*, Ridgefield, CT 2:10:46 8:25 65 19 OpM Joe Wahle, 37, Norwalk, CT 2:10:50 8:25 66 3 M60 Mark Lang, 60, Danbury, CT 2:11:12 8:27 22 9 OpW Stephanie Bramlett, 32*, Norwalk, CT 2:11:13 8:27 23 8 W40 Eileen Rice, 43*, Cromwell, CT 2:11:15 8:27 24 10 OpW Karina O'Friel, 24*, Norwalk, CT 2:11:22 8:27 67 20 OpM Jon Myers, 39, New York, NY 2:11:25 8:28 68 23 M50 Adam Norris, 51, Norwalk, CT 2:11:33 8:28 69 24 M50 Wayne Zimmerman, 52, Weston, CT 2:11:40 8:29 25 11 OpW Danielle Vassallo, 33*, Milford, CT 2:11:59 8:30 26 9 W40 Nancy Steens, 46*, Rye, NY 2:12:06 8:30 27 12 OpW Kristen Doster, 26*, Bedford Hills, NY 2:12:30 8:32 70 25 M50 Tony Smyth, 57, Ridgefield, CT 2:12:37 8:32 28 6 W50 Lisa Tuffy, 50*, New Canaan, CT 2:13:43 8:36 71 21 OpM Franklyn Gandiaga, 29, Derby, CT 2:13:44 8:37 72 4 M60 Jeff Dingwell, 61, Bethlehem, CT 2:13:51 8:37 73 26 M50 Stephen Barone, 58, Plymouth, CT 2:14:01 8:38 74 5 M60 Joseph Von Ehr, 64, Southport, CT 2:14:14 8:38 75 22 M40 Paul Baldini, 45, North Haven, CT 2:15:42 8:44 29 13 OpW Geraldine Pires, 32*, Fairfield, CT 2:15:44 8:44 76 27 M50 Rick Heyman, 52, Redding, CT 2:16:41 8:48 77 28 M50 Peter Varone, 59, West Haven, CT 2:17:11 8:50 30 10 W40 Sarah Borell, 44*, Granite Springs, NY 2:17:12 8:50 78 23 M40 Roland Goodell, 49, Franklin, MA 2:17:34 8:51 31 14 OpW Catherine Freeland, 26*, Philadelphia, PA 2:17:45 8:52 79 6 M60 Neil Mandel, 62, Shelton, CT 2:17:47 8:52 80 24 M40 Tom Harte, 46, Cheshire, CT 2:18:07 8:53 81 25 M40 Andy Hill, 41, Westport, CT 2:18:47 8:56 82 22 OpM Tom Starodaj, 29, New Britain, CT 2:18:57 8:57 83 7 M60 Daniel Clark, 63, Stamford, CT 2:19:06 8:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

84 29 M50 Jeff Falberg, 52, Bridgeport, CT 2:20:15 9:02 32 7 W50 Anna Starodaj, 55*, New Britain, CT 2:20:27 9:02 33 11 W40 Beth Dexter, 41*, Bronxville, NY 2:20:31 9:03 34 15 OpW Kimmy Raney, 34*, Greenwich, CT 2:21:09 9:05 85 8 M60 Aram Nahabedian, 65, Sandy Hook, CT 2:21:33 9:07 86 26 M40 Antonio Mojica, 49, Maspeth, NY 2:21:56 9:08 35 16 OpW Connie McKinnon, 27*, Newington, CT 2:21:56 9:08 87 30 M50 Gilles Tamagnan, 53, Woodbridge, CT 2:22:12 9:09 88 27 M40 Ching Yam, 41, Newburgh, NY 2:24:11 9:17 89 23 OpM Hugo Gordillo, 37, Norwalk, CT 2:25:55 9:24 90 24 OpM Shadram Thelusca, 26, Norwalk, CT 2:25:57 9:24 36 12 W40 Kathryn Stoker, 49*, Norwalk, CT 2:26:37 9:26 37 8 W50 Emmy Stocker, 58*, Cos Cob, CT 2:27:08 9:28 38 17 OpW Tracy Wallace, 37*, New Bedford, MA 2:27:09 9:28 39 18 OpW Jackie Dimeglio, 32*, Easton, CT 2:27:32 9:30 40 9 W50 Mary Karen Davidson, 55*, Ridgefield, CT 2:27:39 9:30 41 13 W40 Debby Valin, 49*, Woodbridge, CT 2:28:02 9:32 91 28 M40 Bob Bazata, 49, New Canaan, CT 2:28:42 9:34 92 29 M40 John McCleary, 48, Redding, CT 2:28:44 9:34 93 30 M40 Ryamond Cannata, 43, Carmel, NY 2:29:04 9:36 42 19 OpW Jamie Grennan, 39*, Norwalk, CT 2:29:15 9:36 43 10 W50 Corliss Spencer, 56*, New Canaan, CT 2:29:42 9:38 44 20 OpW Chloe Richland, 33*, Stamford, CT 2:30:44 9:42 45 1 W60 Andrea Williamson, 61*, Norwalk, CT 2:31:00 9:43 46 11 W50 Phyllis Bartoli, 55*, Fairfield, CT 2:31:40 9:46 47 21 OpW Sabrina Lewis, 30*, Norwalk, CT 2:32:25 9:49 48 14 W40 Kimberly Tully, 49*, Wilton, CT 2:32:29 9:49 49 22 OpW Mandy Fisher, 39*, Norwalk, CT 2:33:39 9:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

94 9 M60 John Krasniewicz, 65, Stamford, CT 2:36:03 10:03 50 23 OpW Simrun Kochhar, 34*, New York, NY 2:36:50 10:06 51 15 W40 Renee Janso, 41*, Ridgefield, CT 2:38:16 10:11 95 10 M60 James Heus, 64, Ridgefield, CT 2:38:17 10:11 52 24 OpW Samantha Goldstein, 31*, Unionville, NY 2:38:21 10:12 53 2 W60 Sharon Reiner, 60*, Marlborough, CT 2:38:51 10:14 54 12 W50 Katherine Stallfort, 56*, Wilton, CT 2:38:52 10:14 96 31 M40 Thomas Fatone, 48, Orange, CT 2:40:13 10:19 97 31 M50 Bill Begg, 53, Newtown, CT 2:44:46 10:36 55 25 OpW Jennifer Maksymiw, 33*, Plainville, CT 2:45:49 10:40
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

98 11 M60 Don Capone, 67, Norwalk, CT 3:03:11 11:48 56 26 OpW Lina Frazer, 39*, Bethany, CT 3:03:12 11:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

99 25 OpM Lee Velez, 37, Norwalk, CT 3:13:58 12:29 100 12 M60 Jason Howard, 63, Redding, CT 3:16:06 12:37
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

57 27 OpW Amy Zvovushe-Ramos, 36*, Monroe, CT 3:22:47 13:03 58 13 W50 Dawn Bolling, 53*, Norwalk, CT 3:31:17 13:36 101 13 M60 Karl Eilers, 64, Danbury, CT 3:32:08 13:39 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 25 finishers among Men Under 40 31 finishers among Men 40 - 49 31 finishers among Men 50 - 59 13 finishers among Men 60 & Up 27 finishers among Women Under 40 15 finishers among Women 40 - 49 13 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 & Up 102 male finishers 57 female finishers 159 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE

Open Men
    2    1  William Goodman, 37, Middlebury, CT        1:31:26    5:53
    3    2  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT       1:32:10    5:56
    6    3  Geoffrey Williams, 30, Norwalk, CT         1:37:46    6:18
    7    4  Jeff Watson, 35, New York, NY              1:39:19    6:24
    9    5  Tony Perugini, 36, Oxford, CT              1:41:42    6:33

Men 40 - 49
    4    1  Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT          1:33:35    6:01
    5    2  Charles Spiess, 47, Old Greenwich, CT      1:33:42    6:02
    8    3  Ken Merrick, 47, New Fairfield, CT         1:41:14    6:31
   11    4  Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT           1:43:13    6:39
   13    5  Greg Stewart, 40, Norwalk, CT              1:43:57    6:42

Men 50 - 59
   15    1  Krister Holm, 50, Westport, CT             1:45:11    6:46
   22    2  Peter Lofink, 56, Brookfield, CT           1:50:27    7:07
   26    3  Maximino Veiga, 50, Danbury, CT            1:52:04    7:13
   29    4  Niels Olsen, 51, Westport, CT              1:54:56    7:24
   31    5  Andrew Bein, 51, Riverside, CT             1:57:46    7:35

Men 60 & Up
   46    1  Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT              2:03:12    7:56
   63    2  Scott Harrison, 62, Darien, CT             2:09:49    8:21
   66    3  Mark Lang, 60, Danbury, CT                 2:11:12    8:27
   72    4  Jeff Dingwell, 61, Bethlehem, CT           2:13:51    8:37
   74    5  Joseph Von Ehr, 64, Southport, CT          2:14:14    8:38

Open Women
    2    1  Kira Ragazzo, 22, Milford, CT              1:46:55    6:53
    4    2  Kristen Wilson, 39, White Plains, NY       1:55:13    7:25
    8    3  Kathleen McGowan, 36, New York, NY         2:01:34    7:50
   10    4  Jamie Whittendale, 28, Stamford, CT        2:03:40    7:58
   13    5  Stephanie Castle, 34, New York, NY         2:04:48    8:02

Women 40 - 49
    3    1  Noga Ruttenberg, 43, Rye, NY               1:51:06    7:09
    5    2  Christine Vincent, 47, Fairfield, CT       1:59:32    7:42
    6    3  Shana Decsi, 40, Darien, CT                2:01:07    7:48
    7    4  Liz Herbert, 48, Darien, CT                2:01:11    7:48
   11    5  Megan Powell, 40, Darien, CT               2:03:53    7:58

Women 50 - 59
    9    1  Cheryl Ryba, 50, Berlin, CT                2:02:15    7:52
   12    2  Erica Merrill, 53, Norwalk, CT             2:04:33    8:01
   16    3  Alene Lofink, 53, Brookfield, CT           2:07:36    8:13
   19    4  Diane Hayes, 51, Weston, CT                2:10:16    8:23
   20    5  Ann Williams, 52, Old Greenwich, CT        2:10:45    8:25

Women 60 & Up
   45    1  Andrea Williamson, 61, Norwalk, CT         2:31:00    9:43
   53    2  Sharon Reiner, 60, Marlborough, CT         2:38:51   10:14

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.