37th Annual Summer Cross Country Series #13

2.7 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
August 23, 2016

Cool (70F), dry.


MEN'S WINNERS: Peter Watson - 15:06
WOMEN'S WINNER: Liz Herbert - 18:24

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Peter Watson                   15:06    5:35
    2      OpM  Dan Lennox                     15:39    5:47

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

3 OpM Ed Banks 16:23 6:04 4 1 VM Larry Ikard 16:58 6:17 5 2 VM Matthew O'Halloran 17:17 6:24 6 3 VM George Buchanan 17:18 6:24 7 1 JrM Ian Smith 17:32 6:30 8 1 OpM George Buchanan, Jr. 18:14 6:45 9 4 VM Mike O'Neill 18:15 6:45 1 OpW Liz Herbert* 18:24 6:49 10 2 JrM William Berger 18:24 6:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

11 3 JrM Ryan Hoak 19:28 7:13 12 5 VM Eric Friedland 19:30 7:13 13 6 VM Dan Dumais 19:33 7:14 14 7 VM Andrew Blance 19:39 7:17 15 8 VM Paul Sykes 20:15 7:30 16 9 VM John Schwartz 20:18 7:31 17 4 JrM Ben Jackson 20:38 7:38 18 5 JrM Chris Walsh 20:43 7:40 2 OpW Sarah Jane O'Connor* 20:46 7:41 3 OpW Dede Beck* 20:52 7:44 4 1 OpW Claire Wilson* 21:02 7:47 5 2 OpW Julia Paparo* 21:18 7:53 19 6 JrM Jock Viergeves 21:22 7:55 20 10 VM Dan Clark 21:25 7:56 21 7 JrM Andrew Wilson 21:26 7:56 6 3 OpW Corliss Spencer* 21:35 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

22 8 JrM Cooper Truwit 22:01 8:09 23 11 VM Sturgis Woodbridge 22:08 8:12 7 4 OpW Emily Welch* 22:10 8:12 8 5 OpW Nina Mellin* 22:11 8:13 9 6 OpW Elizabeth Healy* 22:12 8:13 10 7 OpW Lizzy Lynch* 22:13 8:13 24 12 VM David Hoak 22:27 8:19 25 2 OpM Teddy Buchanan 22:34 8:21 11 8 OpW Jen Murphy* 22:47 8:26 12 9 OpW Claire Banks* 22:59 8:31 13 10 OpW Julianne Beck* 23:08 8:34 26 13 VM Bill Butler 23:17 8:37 14 11 OpW Laura Mercedes* 23:21 8:39 15 12 OpW Callie Drake* 23:36 8:44 27 14 VM Tom Hynes 23:38 8:45 16 13 OpW Meaghan Downey* 23:40 8:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

17 14 OpW Sarah Sykes* 24:28 9:03 28 15 VM Ralph Paparo 24:30 9:04 29 16 VM Scott Isherwood 24:49 9:11 18 15 OpW Ronnie Behringer* 25:22 9:23 30 17 VM Steve Norris 25:54 9:35 31 18 VM Rob Leder 26:18 9:44 32 9 JrM Robbie Hynes 26:58 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

19 16 OpW Kiera Hynes* 26:59 10:00 33 10 JrM Graham Summers 27:01 10:00 34 11 JrM Graham Butler 27:11 10:04 35 12 JrM Brandon Hoak 27:12 10:04 20 17 OpW Melissa Conti* 27:35 10:13 36 19 VM Mike Tamborrino 28:13 10:27 21 18 OpW Ima Runnah* 29:33 10:57 37 13 JrM Paul Mercedes 29:35 10:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

38 14 JrM Jack Hynes 29:45 11:01 22 19 OpW Elysa Cruze* 30:11 11:11 23 20 OpW Nikki Miller* 30:12 11:11 39 15 JrM Billy Hynes 30:25 11:16 24 21 OpW Rosanna Mini* 30:52 11:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

40 20 VM Howard Summers 32:35 12:04 41 21 VM John Krasniewicz 32:37 12:05 25 22 OpW Dawn Bolling* 32:43 12:07 26 23 OpW Ruth Mercedes* 33:19 12:20 27 24 OpW Lucia Wiggers* 33:20 12:21 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 15 finishers among Men Under 19 2 finishers among Men 19 - 39 21 finishers among Men 40 & Up 24 finishers among Open Women 44 male finishers 24 female finishers 68 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE             FINISHER            TIME     PACE
Open Men
    1    1 OpM  Peter Watson                   15:06    5:35
    2    2 OpM  Dan Lennox                     15:39    5:47
    3    3  VM  Ed Banks                       16:23    6:04

Open Women
    1    1 OpW  Liz Herbert                    18:24    6:49
    2    2 OpW  Sarah Jane O'Connor            20:46    7:41
    3    3 OpW  Dede Beck                      20:52    7:44

Men Under 19
    7    1  Ian Smith                      17:32    6:30

Men 40 & Up
    4    1  Larry Ikard                    16:58    6:17
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.