37th Annual Summer Cross Country Series #1

2.8 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
June 1, 2016

Cool (65), breezy, dry.


MEN'S WINNERS: Dan Lennox - 16:06
WOMEN'S WINNER: Ann Williams - 20:58

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Dan Lennox                     16:06    5:45
    2      OpM  Geoff Williams                 16:25    5:52
    3      OpM  Larry Yancey                   16:36    5:55
    4    1 OpM  Jeff Watson                    16:46    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

1 OpW Liz Herbert* 16:59 6:04 (the following 6 runners ran short) 5 1 JrM Will Foster 17:11 6:08 6 2 JrM Dylan Wietfeldt 17:19 6:11 7 2 OpM Jeff Zarrilli 17:23 6:13 8 1 M40 Andrew Blance 17:34 6:16 9 3 JrM Thomas Arnold 18:02 6:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

10 2 M40 Keith Mitchell 19:49 7:04 11 3 M40 George Buchanan 20:15 7:14 2 OpW Ann Williams* 20:58 7:29 12 4 M40 Scott Harrison 21:08 7:33 3 OpW Robin Foley* 21:09 7:33 4 1 Fem Erica Merrill* 21:20 7:37 5 2 Fem Corliss Spencer* 21:32 7:41 6 3 Fem Geraldine Pires* 21:33 7:42 13 5 M40 John Krasniewicz 21:42 7:45 14 6 M40 John Schwartz 21:42 7:45 7 4 Fem Unknown* 22:01 7:52 15 4 JrM Alex Von Ehr 22:02 7:52 8 5 Fem Dede Beck* 22:13 7:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

16 7 M40 Dan Clark 22:55 8:11 9 6 Fem Heidi Mitchell* 22:55 8:11 17 8 M40 Joe Von Ehr 23:14 8:18 10 7 Fem Julia Von Ehr* 24:15 8:39 11 8 Fem Julianne Beck* 24:16 8:40 18 9 M40 Rob Fryer 24:22 8:42 19 10 M40 Mike Ambrosecchio 24:42 8:49 12 9 Fem Dora Paz* 24:49 8:52 13 10 Fem Thea Boyle* 24:56 8:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

14 11 Fem Kathryn Stoker* 25:52 9:14 20 5 JrM Nate Gordon 26:57 9:37 21 6 JrM David Bien-Aime 26:57 9:38 22 11 M40 Rob Leder 26:58 9:38 15 12 Fem Martha Mahoney* 27:32 9:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

16 13 Fem Ronnie Behringer* 28:43 10:15 23 12 M40 Mike Tamborrino 28:51 10:18 24 13 M40 Roy Van Eick 28:51 10:18 17 14 Fem Ima Runnah* 30:14 10:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

18 15 Fem Dawn Bolling* 32:03 11:27
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

25 14 M40 Les Kurian 35:25 12:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

19 16 Fem Emeline DeMuth* 39:39 14:10 26 3 OpM Chris Demuth 39:40 14:10 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 6 finishers among Men Under 19 3 finishers among Men 19 - 39 14 finishers among Men 40 & Up 16 finishers among Open Women 29 male finishers 16 female finishers 45 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Open Men
    1    1 OpM  Dan Lennox                     16:06    5:45
    2    2 OpM  Geoff Williams                 16:25    5:52
    3    3 OpM  Larry Yancey                   16:36    5:55

Open Women
    1    1 Fem  Liz Herbert                    16:59    6:04
    2    2 Fem  Ann Williams                   20:58    7:29
    3    3 Fem  Robin Foley                    21:09    7:33

Men Under 19
    5    1  Will Foster                    17:11    6:08

Men 40 & Up
    8    1  Andrew Blance                  17:34    6:16
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.