37th Annual Summer Cross Country Series #3

2.8 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
June 14, 2016

Cool (70), breezy, dry.


MEN'S WINNERS: Max Koschnitzhe - 15:59
WOMEN'S WINNER: Lauren Carlson - 20:47

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Max Koschnitzhe                15:59    5:40
    2      OpM  Jacob Schwartz                 16:01    5:41
    3      OpM  Geoff Williams                 16:03    5:41
    4    1 OpM  Dan Lennox                     16:13    5:45
    5    2 OpM  Jeff Watson                    16:30    5:51
    6    3 OpM  Nick DiCorato                  16:43    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

7 4 OpM Larry Yancey 17:01 6:02 8 1 VM Larry Ikard 17:17 6:08 9 1 JrM Alex Urbahn 17:18 6:08 10 2 JrM Colin Macfaddin 17:32 6:13 11 3 JrM Sean Cunningham 17:45 6:17 12 2 VM Matt O'Halloran 18:05 6:24 13 5 OpM Jack DeAngelis 18:12 6:27 14 6 OpM Jeff Zarrilli 18:23 6:31 15 3 VM Peter Hohmeister 18:32 6:34 16 7 OpM Lucas Finco 18:34 6:35 17 4 JrM Jake Guth 18:44 6:38 18 5 JrM Dylan Wietfeldt 19:05 6:46 19 4 VM Andrew Blance 19:42 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

20 6 JrM Drew Ponie 19:51 7:02 21 5 VM Keith Mitchell 19:53 7:03 22 7 JrM William Berger 20:07 7:08 23 6 VM Jim Santora 20:10 7:09 24 7 VM Mark Halan 20:17 7:11 25 8 VM Chuck Triano 20:26 7:14 26 9 VM Eric Friedland 20:40 7:20 1 OpW Lauren Carlson* 20:47 7:22 27 10 VM Segundo Ruiz 21:00 7:27 2 OpW Katie O'Brien* 21:31 7:37 3 OpW Dede Beck* 21:48 7:44 4 1 OpW Sarah Colon* 21:50 7:44 28 8 OpM Kyle Isherwood 21:54 7:46 29 11 VM Jeff Falberg 21:56 7:46 30 12 VM Carl Mehlhope 22:03 7:49 31 9 OpM Mathias Rumily 22:07 7:50 32 13 VM Dan Clark 22:13 7:53 33 14 VM Jim Bennett 22:25 7:57 5 2 OpW Jen Murphy* 22:29 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

34 15 VM Kevin Lloyd 22:37 8:01 35 8 JrM Colt Alford 23:11 8:13 36 16 VM Jason Alford 23:12 8:13 37 17 VM David Lewis 23:50 8:27 6 3 OpW Eileen Armstrong* 24:01 8:31 38 18 VM Mike Ambrosecchio 24:16 8:36 39 19 VM Rob Fryer 24:22 8:38 40 20 VM Unknown 24:23 8:39 7 4 OpW Julianne Beck* 24:25 8:39 8 5 OpW Heidi Mitchell* 24:29 8:41 41 21 VM John Krasniewicz 24:30 8:41 42 22 VM Unknown 24:51 8:48 9 6 OpW Anna Pizzo* 25:05 8:54 10 7 OpW Sarah Sykes* 25:12 8:56 11 8 OpW Ronnie Behringer* 25:17 8:58 12 9 OpW Sarah Rowe* 25:19 8:58 13 10 OpW Elysse Cone* 25:20 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

14 11 OpW Carolyn Deane* 26:10 9:16 43 9 JrM Zachary Lew 26:13 9:18 15 12 OpW Leslie Glenn* 26:14 9:18 44 23 VM Ralph Paparo 26:16 9:19 16 13 OpW Trish Ladley* 26:38 9:26 45 24 VM Jerry Haas 26:40 9:27 46 25 VM Ralph Paparo 27:37 9:47 47 26 VM Bill Benison 27:39 9:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

48 27 VM Rob Leder 28:27 10:05 49 10 OpM Chris DeMuth 28:28 10:05 50 11 OpM Ravi Mulani 28:29 10:06 51 10 JrM Michael Pizzo 28:36 10:08 52 28 VM Mike Tamborrino 28:50 10:13 17 14 OpW Meredith Maniatty* 28:57 10:16 53 11 JrM Christopher DeMuth 29:07 10:19 18 15 OpW Ima Runnah* 30:20 10:45
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

19 16 OpW Dawn Bolling* 32:38 11:34
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

54 29 VM Les Kurian 35:19 12:31 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 11 finishers among Men Under 19 11 finishers among Men 19 - 39 29 finishers among Men 40 & Up 16 finishers among Open Women 57 male finishers 16 female finishers 73 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE             FINISHER            TIME     PACE
Open Men
    1    1 JrM  Max Koschnitzhe                15:59    5:40
    2    2 OpM  Jacob Schwartz                 16:01    5:41
    3    3 OpM  Geoff Williams                 16:03    5:41

Open Women
    1    1 OpW  Lauren Carlson                 20:47    7:22
    2    2 OpW  Katie O'Brien                  21:31    7:37
    3    3 OpW  Dede Beck                      21:48    7:44

Men Under 19
    9    1  Alex Urbahn                    17:18    6:08

Men 40 & Up
    8    1  Larry Ikard                    17:17    6:08
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.