37th Annual Summer Cross Country Series
Luminaria Loop

1.8 miles, Waveny Park, New Canaan, CT
September 1, 2016

Warm (75), heavy rain midway.


MEN'S WINNERS: Will Foster - 10:21
WOMEN'S WINNER: Liz Herbert - 12:15

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Will Foster                    10:21    5:45
    2      OpM  Jacob Schwartz                 10:38    5:54
    3      OpM  Will McDonough                 10:39    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

4 1 OpM Matt Bedoukian 10:53 6:03 5 1 VM Larry Ikard 11:16 6:16 6 2 VM Mikhail Yeremeev 11:19 6:17 7 3 VM George Buchanan 11:24 6:20 8 1 JrM Ian Smith 11:25 6:21 9 2 JrM Will Berger 11:31 6:24 10 4 VM Peter Hohmeister 11:59 6:39 11 2 OpM Alexander Prindle 12:03 6:42 1 OpW Liz Herbert* 12:15 6:48 12 3 JrM Chris Walsh 12:20 6:51 13 5 VM Andrew Blance 12:24 6:53 14 6 VM Dan Dumais 12:30 6:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

15 7 VM Windsor Hall 12:38 7:01 16 8 VM Eric Friedland 12:44 7:04 2 OpW Claire Wilson* 12:59 7:13 17 4 JrM Jamie Ullman 13:02 7:14 18 9 VM John Schwartz 13:14 7:21 19 5 JrM Max St Lukes 13:16 7:22 20 6 JrM Jack Viergeves 13:17 7:23 21 10 VM Dan Clark 13:21 7:25 22 3 OpM Matt Boyle 13:28 7:29 23 11 VM Steve Coppocu 13:35 7:33 24 7 JrM Christian Pizzarelli 13:49 7:41 25 8 JrM Cooper Truit 13:50 7:41
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

3 OpW Unknown* 14:25 8:01 4 1 OpW Corliss Spencer* 14:32 8:04 5 2 OpW Dede Beck* 14:35 8:06 6 3 OpW Linda Gance* 15:21 8:32 26 9 JrM Patrick Leonard 15:22 8:32 27 12 VM Ed Mount 15:28 8:36 28 13 VM Bill Butler 15:32 8:38 7 4 OpW Karen Lobasz* 15:50 8:48 29 10 JrM Ben Jackson 15:55 8:51 30 14 VM Mike Ambrosecchio 16:00 8:53 31 11 JrM Mitchell Mount 16:02 8:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

8 5 OpW Gigi Gaudet* 16:14 9:01 32 15 VM Ralph Paparo 16:16 9:02 33 16 VM Steve Norris 16:22 9:06 34 12 JrM Graham Butler 16:54 9:23 35 17 VM Geoff Steadman 17:04 9:29 9 6 OpW Kathryn Stoker* 17:24 9:40 10 7 OpW Chris Ogren* 17:59 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11 8 OpW Morgan Jensen* 18:01 10:01 36 18 VM Rob Leder 18:14 10:08 37 4 OpM Tim Leonard 18:44 10:24 12 9 OpW Ima Runnah* 19:14 10:41 38 19 VM John Krasniewicz 19:18 10:43 13 10 OpW Dawn Bolling* 19:23 10:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

14 11 OpW C. Mount* 20:43 11:31
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

15 12 OpW Lucia Wiggers* 28:07 15:37 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 12 finishers among Men Under 19 4 finishers among Men 19 - 39 19 finishers among Men 40 & Up 12 finishers among Open Women 41 male finishers 12 female finishers 53 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1 JrM  Will Foster                    10:21    5:45
    2    2 OpM  Jacob Schwartz                 10:38    5:54
    3    3 OpM  Will McDonough                 10:39    5:55

Open Women
    1    1 OpW  Liz Herbert                    12:15    6:48
    2    2 OpW  Claire Wilson                  12:59    7:13
    3    3 OpW  Unknown                        14:25    8:01

Men Under 19
    8    1  Ian Smith                      11:25    6:21

Men 40 & Up
    5    1  Larry Ikard                    11:16    6:16
Results produced with


Top

Return to Club Connecticut home page.