Sunny, cool (53), dry.


MEN'S WINNER: Tim Moylan - 17:58
WOMEN'S WINNER: Corrie Colwell - 23:00

Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/1    OVRALM Tim Meylan            33 M Wilton          CT   17:58  5:47 
    2   1/6    M30-39 Chris Tingue          30 M Greenwich       CT   18:23  5:55 
    3   1/5    M01-19 Thomas Arnold         12 M New Canaan      CT   18:26  5:56 
    4   2/6    M30-39 Charles Garabedian    33 M Boulder         CO   18:28  5:57 
    5   3/6    M30-39 David Gordon          35 M Westport        CT   19:22  6:14 
    6   1/8    M50-59 Mike O'Neill          52 M New Canaan      CT   19:48  6:23 
    7   2/8    M50-59 John Minervino        52 M Higganum        CT   20:04  6:28 
    8   2/5    M01-19 Eric Hoerdemann       12 M Ridgefield      CT   20:40  6:39 
    9   3/5    M01-19 Samuel Kurian         11 M Weston          CT   21:09  6:49 
   10   3/8    M50-59 Philip Baribault      57 M East Hartford   CT   21:19  6:52 
   11   4/8    M50-59 Ian Parmiter          58 M Fairfield       CT   21:42  7:00 
   12   5/8    M50-59 Paul Sykes            50 M Miami           FL   21:59  7:05 
   13   1/1    OVRALF Corrie Colwell        27 F White Plains    NY   23:00  7:24 
   14   1/3    M20-29 Breno Donatti         27 M Norwalk         CT   23:16  7:30 
   15   1/4    M60-69 Kevin Lloyd           63 M Darien          CT   23:23  7:32 
   16   1/4    M40-49 Nigel Coe             45 M Darien          CT   24:21  7:50 
   17   6/8    M50-59 Andy Altman           50 M Great Neck      NY   24:29  7:53 
   18   1/1    F40-49 Kelley Franco Throop  46 F Norwalk         CT   24:54  8:01 
   19   4/5    M01-19 Andrew Pacicca        18 M Norwalk         CT   25:24  8:11 
   20   1/8    F50-59 Ronnie Behringer      58 F Norwalk         CT   25:28  8:12 
   21   1/3    F20-29 Alexandra Stevenson   29 F Stamford        CT   25:31  8:13 
   22   2/4    M40-49 Marc Rinaldi          42 M Greenwich       CT   25:37  8:15 
   23   2/3    M20-29 Bryson Wilson         26 M New Canaan      CT   25:51  8:20 
   24   2/8    F50-59 Sally Van Leeuwen     58 F Cos Cob         CT   25:57  8:22 
   25   7/8    M50-59 Cary Handelman        56 M White Plains    NY   26:05  8:24 
   26   4/6    M30-39 Kieran Bent           36 M West Simsbury   CT   26:11  8:26 
   27   5/6    M30-39 Jobino Miller         37 M Cantebury       CT   26:32  8:33 
   28   2/3    F20-29 Sarah Rowe            24 F Greenwich       CT   26:46  8:37 
   29   1/4    F30-39 Jeanette Donatti      31 F Norwalk         CT   26:51  8:39 
   30   2/4    M60-69 Brian Walker          63 M Monroe          CT   26:52  8:39 
   31   6/6    M30-39 Aland Joseph          30 M Norwalk         CT   27:54  8:59 
   32   3/3    M20-29 Chris Demattie        29 M Westport        CT   28:02  9:02 
   33   3/4    M60-69 Roy Van Eick          67 M Stamford        CT   28:08  9:04 
   34   1/1    F60-69 Chris Ogren           60 F Fairfield       CT   28:10  9:04 
   35   3/4    M40-49 Michael Thompson      47 M Norwalk         CT   28:57  9:19 
   36   3/8    F50-59 Kerry Ford            57 F Westport        CT   29:23  9:28 
   37   4/8    F50-59 Martha Mahoney        53 F Stamford        CT   29:31  9:30 
   38   4/4    M40-49 Rob Leder             45 M Stamford        CT   29:34  9:31 
   39   5/8    F50-59 Diane Wilson          57 F New Canaan      CT   30:01  9:40 
   40   2/4    F30-39 Sarah Sullivan        39 F Bristol         CT   30:18  9:46 
   41   3/3    F20-29 Jennifer Hensel       24 F Darien          CT   30:25  9:48 
   42   6/8    F50-59 Beth Pacicca          59 F Norwalk         CT   31:41 10:12 
   43   1/1    F01-19 Anna Moorhead         19 F Darien          CT   31:52 10:16 
   44   8/8    M50-59 Feza Baydur           55 M Fairfield       CT   31:52 10:16 
   45   7/8    F50-59 Dawn Bolling          52 F Norwalk         CT   32:18 10:24 
   46   8/8    F50-59 Carolyn Armbrust      55 F Weston          CT   32:21 10:25 
   47   1/4    M70-99 Marshall Ackerman     75 M Stamford        CT   32:51 10:35 
   48   4/4    M60-69 Clark Murray          60 M New Canaan      CT   33:39 10:50 
   49   3/4    F30-39 Christa Rider         33 F Norwalk         CT   33:45 10:52 
   50   2/4    M70-99 Neil Dreyer           74 M Stamford        CT   36:21 11:42 
   51   3/4    M70-99 Les Kurian            74 M Pound Ridge     NY   36:31 11:45 
   52   4/4    M70-99 Paul Janis            73 M Croton On Hudso NY   39:20 12:40 
   53   5/5    M01-19 Michael Dubon         12 M Stamford        CT   40:28 13:02 
   54   4/4    F30-39 Alison Lee-Dubon      39 F Stamford        CT   40:29 13:02 

AGE GROUP FINISHERS

OVERALL MALE

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Tim Meylan             33 Wilton             CT   17:58 


OVERALL FEMALE


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Corrie Colwell         27 White Plains       NY   23:00 


MALE LAWYER


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Tim Meylan             33 Wilton             CT   17:58 


FEMALE LAWYER


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelley Franco Throop  46  Norwalk            CT   24:54 


MALE AGE GROUP:  1 - 19


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Thomas Arnold          12 New Canaan         CT   18:26 
    2 Eric Hoerdemann        12 Ridgefield         CT   20:40 
    3 Samuel Kurian          11 Weston             CT   21:09 


FEMALE AGE GROUP:  1 - 19


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Anna Moorhead          19 Darien             CT   31:52 


MALE AGE GROUP:  20 - 29


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Breno Donatti          27 Norwalk            CT   23:16 
    2 Bryson Wilson          26 New Canaan         CT   25:51 
    3 Chris Demattie         29 Westport           CT   28:02 


FEMALE AGE GROUP:  20 - 29


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Alexandra Stevenson    29 Stamford           CT   25:31 
    2 Sarah Rowe             24 Greenwich          CT   26:46 
    3 Jennifer Hensel        24 Darien             CT   30:25 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Chris Tingue           30 Greenwich          CT   18:23 
    2 Charles Garabedian     33 Boulder            CO   18:28 
    3 David Gordon           35 Westport           CT   19:22 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jeanette Donatti       31 Norwalk            CT   26:51 
    2 Sarah Sullivan         39 Bristol            CT   30:18 
    3 Christa Rider          33 Norwalk            CT   33:45 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Nigel Coe              45 Darien             CT   24:21 
    2 Marc Rinaldi           42 Greenwich          CT   25:37 
    3 Michael Thompson       47 Norwalk            CT   28:57 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelley Franco Throop   46 Norwalk            CT   24:54 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Mike O'Neill           52 New Canaan         CT   19:48 
    2 John Minervino         52 Higganum           CT   20:04 
    3 Philip Baribault       57 East Hartford      CT   21:19 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Ronnie Behringer       58 Norwalk            CT   25:28 
    2 Sally Van Leeuwen      58 Cos Cob            CT   25:57 
    3 Kerry Ford             57 Westport           CT   29:23 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kevin Lloyd            63 Darien             CT   23:23 
    2 Brian Walker           63 Monroe             CT   26:52 
    3 Roy Van Eick           67 Stamford           CT   28:08 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Chris Ogren            60 Fairfield          CT   28:10 

MALE AGE GROUP:  70 - 99

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Marshall Ackerman      75 Stamford           CT   32:51 
    2 Neil Dreyer            74 Stamford           CT   36:21 
    3 Les Kurian             74 Pound Ridge        NY   36:31 
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.