34th Annual

4 Miles July 4, 2016

Sunny, warm (74F), dry.


MEN'S WINNER: Gilmar Barrios - 21:50
WOMEN'S WINNER: Cate Allen - 24:48

Photos by Dorrie Harris
For a complete gallery of photos from the race click here


Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/3    OVRALM Gilmar Barrios        18 M Stamford        CT   21:50  5:28 
    2   2/3    OVRALM Will McDonough        32 M New Canaan      CT   21:53  5:29 
    3   3/3    OVRALM Alex Dunn             27 M Stamford        CT   22:03  5:31 
    4   1/1    MASTRM Jerry Pullins         40 M New Canaan      CT   22:24  5:36 
    5   1/10   M20-29 Peter Watson          24 M Stamford        CT   22:30  5:38 
    6   1/21   M30-39 Daniel Lennox         36 M Darien          CT   23:08  5:47 
    7   1/31   M40-49 Brian Sleigh          46 M Ridgefield      CT   23:31  5:53 
    8   1/8    M15-19 Griffin Ott           16 M Darien          CT   23:47  5:57 
    9   1/31   M50-59 David Ott             53 M Darien          CT   23:49  5:58 
   10   2/21   M30-39 Nick Logan            34 M Norwalk         CT   24:08  6:02 
   11   3/21   M30-39 Robert Cunningham     37 M San Diego       CA   24:14  6:04 
   12   2/8    M15-19 Joseph Berrafati      17 M Wilton          CT   24:25  6:07 
   13   2/10   M20-29 Alex Robey            20 M New Canaan      CT   24:28  6:07 
   14   2/31   M40-49 Flavio De Simone      45 M Stamford        CT   24:31  6:08 
   15   1/3    OVRALF Cate Allen            20 F Fairfield       CT   24:48  6:12 
   16   4/21   M30-39 David Gordon          36 M Westport        CT   25:03  6:16 
   17   3/10   M20-29 Chip Murray           26 M Charlottesville VA   25:07  6:17 
   18   5/21   M30-39 Ryan Lynn             34 M New Canaan      CT   25:14  6:19 
   19   3/8    M15-19 Sean Cunningham       17 M Wilton          CT   25:17  6:20 
   20   3/31   M40-49 Bruce Semer           49 M Greenwich       CT   25:43  6:26 
   21   6/21   M30-39 Reyes Moreno          37 M Norwalk         CT   25:44  6:26 
   22   7/21   M30-39 Jeffrey Zarrilli      35 M Darien          CT   25:47  6:27 
   23   2/3    OVRALF Liz Herbert           48 F Darien          CT   25:56  6:29 
   24   4/8    M15-19 Alex Angus            17 M Beaufort        SC   25:57  6:29 
   25   2/31   M50-59 Gordon Loh            53 M Darien          CT   26:24  6:36 
   26   5/8    M15-19 Dylan Wietfeldt       15 M New Canaan      CT   26:38  6:40 
   27   8/21   M30-39 Lucas Finco           37 M Norwalk         CT   26:40  6:40 
   28   3/31   M50-59 Peter Hohmeister      58 M Stamford        CT   26:58  6:45 
   29   4/31   M50-59 Mike O'Neill          52 M New Canaan      CT   26:59  6:45 
   30   4/10   M20-29 Rob Hawthorn          28 M Stamford        CT   27:15  6:49 
   31   4/31   M40-49 Joe Holland           43 M Fairfield       CT   27:25  6:52 
   32   5/10   M20-29 Tyler Vance           27 M New York        NY   27:39  6:55 
   33   5/31   M40-49 Ike Groff             47 M New Canaan      CT   27:42  6:56 
   34   3/3    OVRALF Sharon Vos            61 F Old Greenwich   CT   27:59  7:00 
   35   6/10   M20-29 Nicholas Sykes        25 M Chestnut Hill   MA   28:03  7:01 
   36   5/31   M50-59 Andrew Blance         58 M New Canaan      CT   28:07  7:02 
   37   9/21   M30-39 Bill Ozanne           37 M Darien          CT   28:12  7:03 
   38   6/31   M40-49 Alan Martin           47 M Westport        CT   28:17  7:05 
   39   7/31   M40-49 Ray Decamillo         44 M New Canaan      CT   28:26  7:07 
   40   1/1    MASTRF Kimberly Driscoll     55 F Fairfield       CT   28:26  7:07 
   41   6/31   M50-59 Michael Martino       52 M New Canaan      CT   28:32  7:08 
   42   7/31   M50-59 Paul Sykes            51 M Coral Gables    FL   28:41  7:11 
   43   6/8    M15-19 James Hirai           16 M New Canaan      CT   28:45  7:12 
   44   8/31   M50-59 Dana Perry            54 M New Canaan      CT   28:48  7:12 
   45   9/31   M50-59 Peter Wietfeldt       50 M New Canaan      CT   28:52  7:13 
   46  10/31   M50-59 James Johnson         53 M Darien          CT   28:59  7:15 
   47  11/31   M50-59 Robert Albanese       58 M Purchase        NY   29:00  7:15 
   48   1/11   M14&U  Ray Decamillo Jr.     10 M New Canaan      CT   29:02  7:16 
   49   1/25   F30-39 Jan Triani            37 F Ridgefield      CT   29:13  7:19 
   50   1/22   F20-29 Meredith Ott          22 F Darien          CT   29:19  7:20 
   51   2/22   F20-29 Keira Heath           28 F Norwalk         CT   29:20  7:20 
   52   1/18   F50-59 Jane Ott              51 F Darien          CT   29:25  7:22 
   53   1/16   M60-69 Dan Clark             63 M Stamford        CT   29:32  7:23 
   54   2/16   M60-69 Tom Weitzel           66 M Griffin         GA   29:39  7:25 
   55   3/22   F20-29 Felicity Blance       24 F New Canaan      CT   29:48  7:27 
   56   2/25   F30-39 Julie Porter          33 F Ridgefield      CT   29:57  7:30 
   57   3/16   M60-69 John Krasniewicz      65 M Stamford        CT   29:58  7:30 
   58  10/21   M30-39 Joe Monohan           37 M New Canaan      CT   30:13  7:34 
   59   2/18   F50-59 Corliss Spencer       55 F New Canaan      CT   30:30  7:38 
   60   8/31   M40-49 Marc Ferland          41 M Weston          CT   30:34  7:39 
   61   4/22   F20-29 Alosha Southern       21 F Wilton          CT   30:36  7:39 
   62   9/31   M40-49 Steven Rodgers        45 M New Canaan      CT   30:54  7:44 
   63   4/16   M60-69 Kevin Lloyd           63 M Darien          CT   30:57  7:45 
   64   3/25   F30-39 Erica Logan           33 F Norwalk         CT   31:10  7:48 
   65   1/9    F15-19 Claire Wilson         16 F New Canaan      CT   31:14  7:49 
   66  12/31   M50-59 Robert Inghilterra    59 M Norwalk         CT   31:15  7:49 
   67  13/31   M50-59 Daniel Walker         56 M Stamford        CT   31:21  7:51 
   68  14/31   M50-59 Richard Strahota      58 M Darien          CT   31:32  7:53 
   69   4/25   F30-39 Geraldine Pires       32 F Fairfield       CT   31:34  7:54 
   70  11/21   M30-39 Sean McPartland       37 M New Canaan      CT   31:35  7:54 
   71   5/22   F20-29 Rebecca Craig         21 F Wilton          CT   31:37  7:55 
   72  10/31   M40-49 Patrick Dolan         44 M Phoenix         AZ   31:44  7:56 
   73   3/18   F50-59 Katharine Radziewicz  57 F Fairfield       CT   31:44  7:56 
   74  15/31   M50-59 Oliver Kaufman        54 M Stamford        CT   31:44  7:56 
   75  11/31   M40-49 Mark Ohazo            48 M Darien          CT   31:59  8:00 
   76   6/22   F20-29 Montanna Casey        21 F Norwalk         CT   32:01  8:01 
   77   1/23   F40-49 Kelley Throop         46 F Norwalk         CT   32:04  8:01 
   78   5/16   M60-69 Tom Bendernagel       64 M Norwalk         CT   32:05  8:02 
   79   2/23   F40-49 Katharine De Simone   44 F Stamford        CT   32:06  8:02 
   80  12/21   M30-39 Michael Buscher Jr.   35 M Darien          CT   32:08  8:02 
   81   7/22   F20-29 Shayna Gunn           27 F Stamford        CT   32:22  8:06 
   82   3/23   F40-49 Jennifer Angus        46 F Beaufort        SC   32:24  8:06 
   83  12/31   M40-49 Brent Starzyk         40 M Norwalk         CT   32:31  8:08 
   84  13/21   M30-39 Phil Pires            33 M Fairfield       CT   32:33  8:09 
   85   8/22   F20-29 Lindsey Simpson       27 F New York        NY   32:39  8:10 
   86  14/21   M30-39 Daniel Molsberry      33 M Brookfield      CT   32:50  8:13 
   87   4/23   F40-49 Christen Garcia       44 F New Canaan      CT   32:52  8:13 
   88  15/21   M30-39 Aland Joseph          30 M Norwalk         CT   33:00  8:15 
   89   6/16   M60-69 Stephen Gardner       62 M New Canaan      CT   33:03  8:16 
   90  13/31   M40-49 Todd Challe           47 M New York        NY   33:07  8:17 
   91   5/23   F40-49 Jenny Levin           40 F New Canaan      CT   33:32  8:23 
   92   6/23   F40-49 Emilie Rubinfeld      42 F New Canaan      CT   33:33  8:24 
   93   2/9    F15-19 Christina Bruno       19 F Stamford        CT   34:00  8:30 
   94   7/10   M20-29 Sam Daly              28 M New York        NY   34:06  8:32 
   95   4/18   F50-59 Nora Forni            52 F New Canaan      CT   34:10  8:33 
   96  14/31   M40-49 Kumar Verma           44 M New York        NY   34:14  8:34 
   97  16/31   M50-59 David Lewis           57 M New Canaan      CT   34:15  8:34 
   98   5/25   F30-39 Carolyn Deane         39 F New Canaan      CT   34:18  8:35 
   99   5/18   F50-59 Mary Ann Loh          55 F Darien          CT   34:22  8:36 
  100  15/31   M40-49 Zach Stern            43 M New Canaan      CT   34:26  8:37 
  101   1/7    F14&U  Brooke Bilodeau       11 F Darien          CT   34:35  8:39 
  102  16/31   M40-49 Sebastien Bilodeau    40 M Darien          CT   34:36  8:39 
  103   6/25   F30-39 Delia Flores          38 F Norwalk         CT   34:40  8:40 
  104  17/31   M50-59 Thomas Throop         51 M Norwalk         CT   34:46  8:42 
  105   7/16   M60-69 Michael Buscher Sr.   65 M New Canaan      CT   34:48  8:42 
  106  18/31   M50-59 Dora Paz              51 M Riverside       CT   34:50  8:43 
  107  19/31   M50-59 David Post            59 M Katonah         NY   34:53  8:44 
  108  17/31   M40-49 Christopher Ouellet   42 M Naugatuck       CT   34:57  8:45 
  109   7/8    M15-19 Martin Curley         15 M Cos Cob         CT   34:59  8:45 
  110   9/22   F20-29 Sarah Sykes           27 F New Canaan      CT   35:05  8:47 
  111  10/22   F20-29 Sarah Rowe            24 F Greenwich       CT   35:18  8:50 
  112   2/11   M14&U  Bruce Lenes           11 M Bedford         CT   35:31  8:53 
  113   6/18   F50-59 Linda Gance           53 F Wilton          CT   35:33  8:54 
  114   7/18   F50-59 Dorothy Williams      57 F Wilton          CT   35:33  8:54 
  115  16/21   M30-39 Brendan Sullivan      31 M New York        NY   35:37  8:55 
  116   7/25   F30-39 Beth Alterman         31 F New York        NY   35:38  8:55 
  117  18/31   M40-49 Greg Hartch           46 M Greenwich       CT   35:39  8:55 
  118   3/11   M14&U  Benjamin Skrelunas    10 M New Canaan      CT   35:40  8:55 
  119  11/22   F20-29 Lucy A Connor         25 F New Canaan      CT   35:49  8:58 
  120  17/21   M30-39 John Dobreski         31 M Danbury         CT   35:53  8:58 
  121   8/25   F30-39 Jai Dobreski          30 F Danbury         CT   35:55  8:59 
  122   2/7    F14&U  Erin Luecke           10 F Darien          CT   35:55  8:59 
  123   7/23   F40-49 Susan Luecke          43 F Darien          CT   36:02  9:01 
  124   3/7    F14&U  Molly Baum            10 F Darien          CT   36:02  9:01 
  125   8/23   F40-49 Hallie Wofsy          46 F Westport        CT   36:04  9:01 
  126   8/18   F50-59 Patricia Molloy       59 F New Canaan      CT   36:08  9:02 
  127  12/22   F20-29 Rachel McGlade        23 F Darien          CT   36:11  9:03 
  128   8/10   M20-29 Leeon Shamah          23 M Myrtle Beach    SC   36:11  9:03 
  129  20/31   M50-59 Michael F Connor      55 M New Canaan      CT   36:16  9:04 
  130  21/31   M50-59 Christopher Meli      51 M New Canaan      CT   36:19  9:05 
  131  19/31   M40-49 John Kelly            45 M Wilton          CT   36:22  9:06 
  132   9/23   F40-49 Megan Collins         40 F Baltimore       MD   36:23  9:06 
  133  13/22   F20-29 Keara Stewart         26 F New York        NY   36:23  9:06 
  134   9/25   F30-39 Ann Fisher            38 F New Canaan      CT   36:37  9:10 
  135   9/18   F50-59 Pamela Bruno          58 F Stamford        CT   36:45  9:12 
  136   8/16   M60-69 Robert Nouza          64 M Wilton          CT   36:49  9:13 
  137   1/5    F60-69 Eileen Margherio      61 F New Canaan      CT   36:54  9:14 
  138   2/5    F60-69 Linda Wolfgruber      65 F Wilton          CT   36:54  9:14 
  139  20/31   M40-49 Jay Baum              42 M Darien          CT   37:04  9:16 
  140   9/16   M60-69 Tom Turrentine        63 M New Canaan      CT   37:08  9:17 
  141  14/22   F20-29 Alexandra Norton      25 F Fairfield       CT   37:13  9:19 
  142   8/8    M15-19 Robert Cummings       15 M Cos Cob         CT   37:16  9:19 
  143  10/25   F30-39 Tara Turken           39 F Avon            CT   37:18  9:20 
  144  10/18   F50-59 Jeanette Trujillo     54 F Norwalk         CT   37:18  9:20 
  145  10/16   M60-69 Joost Vos             62 M Old Greenwich   CT   37:29  9:23 
  146  22/31   M50-59 Brian Donlon          59 M Westport        CT   37:33  9:24 
  147  11/25   F30-39 Christine Ludwiczak   35 F New Canaan      CT   37:38  9:25 
  148   3/9    F15-19 Kate Murray           17 F Darien          CT   37:46  9:27 
  149  21/31   M40-49 Chris Wilson          47 M New Canaan      CT   37:49  9:28 
  150   4/9    F15-19 Katie Demarino        17 F New Canaan      CT   37:49  9:28 
  151  11/18   F50-59 Laurie Lubowitz       54 F Stamford        CT   37:53  9:29 
  152  11/16   M60-69 Jeff Mear             65 M Katonah         NY   38:01  9:31 
  153   4/11   M14&U  Michael Forni         13 M New Canaan      CT   38:06  9:32 
  154   3/5    F60-69 Chris Ogren           60 F Fairfield       CT   38:08  9:32 
  155  12/25   F30-39 Caitlin Donohue       30 F Middle Haddam   CT   38:21  9:36 
  156  12/16   M60-69 Stephen Radziewicz    62 M Fairfield       CT   38:33  9:39 
  157  10/23   F40-49 Karen Lobasz          43 F New Canaan      CT   38:42  9:41 
  158  11/23   F40-49 Rebecca Darst         41 F Wilton          CT   38:50  9:43 
  159  12/23   F40-49 Gina Kline            40 F Avon            CT   38:53  9:44 
  160  15/22   F20-29 Keri Markiewicz       28 F New Canaan      CT   39:22  9:51 
  161   5/9    F15-19 Kristen Godin         19 F Wilton          CT   39:22  9:51 
  162   6/9    F15-19 Sophie Gaston         18 F Wilton          CT   39:23  9:51 
  163  23/31   M50-59 Ken Gaglione          54 M Ridgefield      CT   39:24  9:51 
  164   5/11   M14&U  Jack Holland          12 M Fairfield       CT   39:27  9:52 
  165  22/31   M40-49 Miguel Diaz           41 M Norwalk         CT   39:34  9:54 
  166  18/21   M30-39 Darian Ghorbi         30 M Norwalk         CT   39:41  9:56 
  167   1/7    M70&O  John Gibbons          74 M Old Greenwich   CT   39:45  9:57 
  168  24/31   M50-59 Mike Murray           51 M Darien          CT   39:46  9:57 
  169  13/23   F40-49 Nicole Flavin         40 F New Canaan      CT   39:46  9:57 
  170   6/11   M14&U  Jack Kelly             9 M Wilton          CT   39:46  9:57 
  171  23/31   M40-49 Marc Stevens          47 M Bedford         NY   39:53  9:59 
  172   7/11   M14&U  Jackson Flavin        12 M New Canaan      CT   39:55  9:59 
  173   7/9    F15-19 Sophia Martino        15 F New Canaan      CT   40:01 10:01 
  174  19/21   M30-39 Eric Goldman          30 M Stamford        CT   40:06 10:02 
  175   4/7    F14&U  Paige Place            8 F New Canaan      CT   40:08 10:02 
  176  24/31   M40-49 Robert Leder          45 M Stamford        CT   40:12 10:03 
  177  13/16   M60-69 Philip Meese          61 M Norwalk         CT   40:18 10:05 
  178  14/16   M60-69 Vincent Sanchioni     61 M Norwalk         CT   40:22 10:06 
  179  14/23   F40-49 Rachel Graves         44 F New Canaan      CT   40:24 10:06 
  180  15/16   M60-69 Stephen Burns         60 M New Canaan      CT   40:32 10:08 
  181  13/25   F30-39 Nikki Miller          35 F Stamford        CT   40:41 10:11 
  182  14/25   F30-39 Bethanie Bartone      33 F New Canaan      CT   40:45 10:12 
  183  15/23   F40-49 Kristen Rodgers       44 F New Canaan      CT   40:51 10:13 
  184  15/25   F30-39 Stephanie Muller      31 F New Canaan      CT   40:53 10:13 
  185  16/16   M60-69 Clark Murray          60 M New Canaan      CT   40:58 10:15 
  186  25/31   M40-49 Rufus Williams        49 M Philadelphia    PA   40:59 10:15 
  187  16/25   F30-39 Olivia Parkin         34 F Norwalk         CT   41:00 10:15 
  188  12/18   F50-59 Annie Henry           53 F Darien          CT   41:04 10:16 
  189  25/31   M50-59 John Rigo             50 M London          LN   41:13 10:19 
  190   8/11   M14&U  Cristopher Demuth III  8 M New Canaan      CT   41:23 10:21 
  191  20/21   M30-39 Chris Demuth Jr.      39 M New Canaan      CT   41:24 10:21 
  192  26/31   M40-49 Scott Wofsy           48 M Westport        CT   41:28 10:22 
  193  26/31   M50-59 Mark Landis           50 M Norwalk         CT   41:33 10:24 
  194  27/31   M50-59 Bob Gallup            53 M New Canaan      CT   41:36 10:24 
  195  16/23   F40-49 Christine Klimek      48 F Norwalk         CT   41:42 10:26 
  196  17/25   F30-39 Taylor Lynn           32 F New Canaan      CT   41:55 10:29 
  197  28/31   M50-59 Fred Marshall         52 M Ridgefield      CT   42:26 10:37 
  198  18/25   F30-39 Alexa Marshall        37 F Ridgefield      CT   42:27 10:37 
  199  19/25   F30-39 Catherine Miles       38 F Daver           MA   42:37 10:40 
  200  13/18   F50-59 Patricia Gaglione     55 F Ridgefield      CT   42:41 10:41 
  201   8/9    F15-19 Sydney Curley         19 F Cos Cob         CT   42:45 10:42 
  202  29/31   M50-59 Kieran Curley         55 M Cos Cob         CT   42:47 10:42 
  203   9/10   M20-29 Yvenson Dupervil      26 M Norwalk         CT   42:47 10:42 
  204  27/31   M40-49 Scott Miles           40 M Daver           MA   43:03 10:46 
  205  20/25   F30-39 Kimberly Raney        34 F Greenwich       CT   43:04 10:46 
  206   4/5    F60-69 Mary Newell           65 F New Haven       CT   43:05 10:47 
  207  28/31   M40-49 Brian Raney           46 M Greenwich       CT   43:21 10:51 
  208  14/18   F50-59 Beth Sanford          51 F New Canaan      CT   43:28 10:52 
  209  21/21   M30-39 Scott Bartone         35 M New Canaan      CT   43:31 10:53 
  210  17/23   F40-49 Janet Vargas          40 F Port Chester    NY   43:48 10:57 
  211  21/25   F30-39 Monica Bendish        39 F Bedford         NY   43:49 10:58 
  212   5/7    F14&U  Emma Marsh            13 F Orange          CT   43:50 10:58 
  213  22/25   F30-39 Christa Rider         33 F Norwalk         CT   43:56 10:59 
  214  29/31   M40-49 Dennis Marsh          48 M Orange          CT   43:57 11:00 
  215  18/23   F40-49 Carolyn Carlon        40 F New Canaan      CT   44:04 11:01 
  216  30/31   M50-59 Larry Norton          58 M Fairfield       CT   44:08 11:02 
  217  15/18   F50-59 Dawn Bolling          52 F Norwalk         CT   44:24 11:06 
  218   2/7    M70&O  Eric A. Seiff         83 M Bronx           NY   44:35 11:09 
  219  16/22   F20-29 Emily Scovill         27 F Stamford        CT   45:11 11:18 
  220  17/22   F20-29 Alison Connor         21 F New Canaan      CT   45:13 11:19 
  221  18/22   F20-29 Becky Williams        23 F Wilton          CT   45:32 11:23 
  222  19/22   F20-29 Mary Frustick         25 F Fairfield       CT   45:37 11:25 
  223  20/22   F20-29 Meagan Griffin        26 F Raleigh         NC   45:37 11:25 
  224  23/25   F30-39 Elisabeth Rigo        32 F Stamford        CT   45:45 11:27 
  225  24/25   F30-39 Mylene Delattre       32 F Stamford        CT   45:49 11:28 
  226   3/7    M70&O  Tom Hartch            74 M South Kent      CT   45:52 11:28 
  227  30/31   M40-49 Michael Carlon        41 M Stamford        CT   46:36 11:39 
  228  19/23   F40-49 Becky Zaro            42 F Stamford        CT   46:52 11:43 
  229   4/7    M70&O  Lawrence Molloy       70 M New Canaan      CT   47:15 11:49 
  230   9/11   M14&U  Will Holland           9 M Fairfield       CT   47:22 11:51 
  231   5/7    M70&O  Mike Holland          71 M New Canaan      CT   47:28 11:52 
  232  16/18   F50-59 Monica Inghilterra    54 F Norwalk         CT   47:51 11:58 
  233  17/18   F50-59 Rebecca Roth          58 F Stamford        CT   48:04 12:01 
  234  10/11   M14&U  Cameron Wietfeldt     11 M New Canaan      CT   48:10 12:03 
  235  20/23   F40-49 Jocelyn Wietfeldt     48 F New Canaan      CT   48:10 12:03 
  236  21/23   F40-49 Gisela Bucher         48 F Norwalk         CT   48:41 12:11 
  237   6/7    M70&O  Gary Esposito         70 M Norwalk         CT   49:10 12:18 
  238  22/23   F40-49 Christa Hartch        41 F Greenwich       CT   49:26 12:22 
  239   7/7    M70&O  Les Kurian            74 M Pound Ridge     NY   49:36 12:24 
  240  10/10   M20-29 Sean Stewart          28 M Westport        CT   49:50 12:28 
  241  21/22   F20-29 Naty Stewart          29 F Westport        CT   49:51 12:28 
  242   9/9    F15-19 Lauren Angus          15 F Beaufort        SC   50:17 12:35 
  243  23/23   F40-49 Wendy Decamillo       46 F New Canaan      CT   50:52 12:43 
  244  31/31   M50-59 Richard Johnson       52 M Trumbull        CT   52:01 13:01 
  245  18/18   F50-59 Roseann Plank         55 F Stamford        CT   53:32 13:23 
  246  11/11   M14&U  Milo McCaughey         6 M New Canaan      CT   56:43 14:11 
  247  25/25   F30-39 Edel Flynn            37 F New Canaan      CT   56:43 14:11 
  248   6/7    F14&U  Maddie McCaughey       4 F New Canaan      CT   56:44 14:11 
  249   5/5    F60-69 Sandy Wade            68 F Durham          CT   57:15 14:19 
  250  22/22   F20-29 Danielle Carrizzo     21 F Stamford        CT 1:01:27 15:22 
  251   7/7    F14&U  Caitlin McCaughey      8 F New Canaan      CT 1:02:02 15:31 
  252  31/31   M40-49 Dason McCaughey       40 M New Canaan      CT 1:02:02 15:31 

AGE GROUP FINISHERS

OVERALL MALE


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Gilmar Barrios         18 Stamford           CT   21:50 
    2 Will McDonough         32 New Canaan         CT   21:53 
    3 Alex Dunn              27 Stamford           CT   22:03 


OVERALL FEMALE


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Cate Allen             20 Fairfield          CT   24:48 
    2 Liz Herbert            48 Darien             CT   25:56 
    3 Sharon Vos             61 Old Greenwich      CT   27:59 


MASTERS MALE


Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Jerry Pullins          40 New Canaan      CT   22:24 


MASTERS FEMALE


Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Kimberly Driscoll      55 Fairfield       CT   28:26 


MALE AGE GROUP:  1 - 14


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Ray Decamillo Jr.      10 New Canaan         CT   29:02 
    2 Bruce Lenes            11 Bedford            CT   35:31 
    3 Benjamin Skrelunas     10 New Canaan         CT   35:40 
    4 Michael Forni          13 New Canaan         CT   38:06 
    5 Jack Holland           12 Fairfield          CT   39:27 


FEMALE AGE GROUP:  1 - 14


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Brooke Bilodeau        11 Darien             CT   34:35 
    2 Erin Luecke            10 Darien             CT   35:55 
    3 Molly Baum             10 Darien             CT   36:02 
    4 Paige Place             8 New Canaan         CT   40:08 
    5 Emma Marsh             13 Orange             CT   43:50
 

MALE AGE GROUP:  15 - 19


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Griffin Ott            16 Darien             CT   23:47 
    2 Joseph Berrafati       17 Wilton             CT   24:25 
    3 Sean Cunningham        17 Wilton             CT   25:17 
    4 Alex Angus             17 Beaufort           SC   25:57 
    5 Dylan Wietfeldt        15 New Canaan         CT   26:38 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Claire Wilson          16 New Canaan         CT   31:14 
    2 Christina Bruno        19 Stamford           CT   34:00 
    3 Kate Murray            17 Darien             CT   37:46 
    4 Katie Demarino         17 New Canaan         CT   37:49 
    5 Kristen Godin          19 Wilton             CT   39:22 

MALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Peter Watson           24 Stamford           CT   22:30 
    2 Alex Robey             20 New Canaan         CT   24:28 
    3 Chip Murray            26 Charlottesville    VA   25:07 
    4 Rob Hawthorn           28 Stamford           CT   27:15 
    5 Tyler Vance            27 New York           NY   27:39 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Meredith Ott           22 Darien             CT   29:19 
    2 Keira Heath            28 Norwalk            CT   29:20 
    3 Felicity Blance        24 New Canaan         CT   29:48 
    4 Alosha Southern        21 Wilton             CT   30:36 
    5 Rebecca Craig          21 Wilton             CT   31:37 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Daniel Lennox          36 Darien             CT   23:08 
    2 Nick Logan             34 Norwalk            CT   24:08 
    3 Robert Cunningham      37 San Diego          CA   24:14 
    4 David Gordon           36 Westport           CT   25:03 
    5 Ryan Lynn              34 New Canaan         CT   25:14 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jan Triani             37 Ridgefield         CT   29:13 
    2 Julie Porter           33 Ridgefield         CT   29:57 
    3 Erica Logan            33 Norwalk            CT   31:10 
    4 Geraldine Pires        32 Fairfield          CT   31:34 
    5 Carolyn Deane          39 New Canaan         CT   34:18 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Brian Sleigh           46 Ridgefield         CT   23:31 
    2 Flavio De Simone       45 Stamford           CT   24:31 
    3 Bruce Semer            49 Greenwich          CT   25:43 
    4 Joe Holland            43 Fairfield          CT   27:25 
    5 Ike Groff              47 New Canaan         CT   27:42 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelley Throop          46 Norwalk            CT   32:04 
    2 Katharine De Simone    44 Stamford           CT   32:06 
    3 Jennifer Angus         46 Beaufort           SC   32:24 
    4 Christen Garcia        44 New Canaan         CT   32:52 
    5 Jenny Levin            40 New Canaan         CT   33:32 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 David Ott              53 Darien             CT   23:49 
    2 Gordon Loh             53 Darien             CT   26:24 
    3 Peter Hohmeister       58 Stamford           CT   26:58 
    4 Mike O'Neill           52 New Canaan         CT   26:59 
    5 Andrew Blance          58 New Canaan         CT   28:07 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jane Ott               51 Darien             CT   29:25 
    2 Corliss Spencer        55 New Canaan         CT   30:30 
    3 Katharine Radziewicz   57 Fairfield          CT   31:44 
    4 Nora Forni             52 New Canaan         CT   34:10 
    5 Mary Ann Loh           55 Darien             CT   34:22 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dan Clark              63 Stamford           CT   29:32 
    2 Tom Weitzel            66 Griffin            GA   29:39 
    3 John Krasniewicz       65 Stamford           CT   29:58 
    4 Kevin Lloyd            63 Darien             CT   30:57 
    5 Tom Bendernagel        64 Norwalk            CT   32:05 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Eileen Margherio       61 New Canaan         CT   36:54 
    2 Linda Wolfgruber       65 Wilton             CT   36:54 
    3 Chris Ogren            60 Fairfield          CT   38:08 
    4 Mary Newell            65 New Haven          CT   43:05 
    5 Sandy Wade             68 Durham             CT   57:15 

MALE AGE GROUP:  70 - 99

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 John Gibbons           74 Old Greenwich      CT   39:45 
    2 Eric A. Seiff          83 Bronx              NY   44:35 
    3 Tom Hartch             74 South Kent         CT   45:52 




ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.