25 km, Silvermine, CT
February 28, 2016

Cool (41F start, 53F finish), sunny, dry.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 1:28:15
WOMEN'S WINNER: Allison Goldstein - 1:44:09

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 25, Newtown, CT                1:28:15    5:41
    2    1 JrM  Will McDonough, 31, New Canaan, CT         1:28:46    5:43
    3    2 JrM  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY       1:32:52    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

4 1 M40 Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT 1:34:27 6:05 5 2 M40 Aaron Heath, 41, White Plains, NY 1:36:10 6:11 6 3 JrM Ryan Starbuck, 30, New York, NY 1:38:00 6:19 7 4 JrM Tim Moylan, 33, Wilton, CT 1:38:38 6:21 8 5 JrM Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT 1:38:41 6:21 9 6 JrM Nick Logan, 34, Norwalk, CT 1:38:50 6:22 10 7 JrM Jeff Watson, 34, New York, NY 1:39:27 6:24 11 3 M40 Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT 1:39:41 6:25 12 8 JrM Adam Mulia, 39, Brooklyn, NY 1:39:49 6:26 13 9 JrM Michael Grant, 38, Wilton, CT 1:40:50 6:29 14 1 M50 Billy Barone, 51, New Haven, CT 1:40:52 6:30 15 10 JrM Nicholas Avello, 27, Norwalk, CT 1:41:26 6:32 16 11 JrM Kieran Garvey, 36, Rego Park, NY 1:43:50 6:41 1 OpW Allison Goldstein, 29*, Jersey City, NJ 1:44:09 6:42 17 12 JrM Greg Kyrytschenko, 36, Stratford, CT 1:44:16 6:43 18 4 M40 Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT 1:44:39 6:44 19 5 M40 Brett Malone, 49, Ridgefield, CT 1:45:30 6:47 2 1 JrW Sara Winterhalter, 25*, New York, NY 1:45:46 6:48 20 6 M40 John Henwood, 43, New York, NY 1:45:46 6:49 21 7 M40 Roger Dagostin, 45, Norwalk, CT 1:46:04 6:50 3 2 JrW Sara Belles, 35*, Brookfield, CT 1:47:24 6:55 22 8 M40 Chris Deming, 49, Danbury, CT 1:48:18 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

4 3 JrW Mary Johnson, 28*, Hamden, CT 1:48:39 7:00 23 2 M50 Peter Lofink, 55, Brookfield, CT 1:49:05 7:01 24 9 M40 Eric Krebs, 46, Roxbury, CT 1:49:15 7:02 25 3 M50 Mike Moccia, 55, Yorktown Heights, NY 1:49:24 7:03 26 13 JrM Michael Tobin, 34, Ridgefield, CT 1:49:53 7:04 5 1 W40 Noga Ruttenberg, 42*, Rye, NY 1:50:04 7:05 27 14 JrM Chris Tingue, 29, Greenwich, CT 1:50:08 7:05 28 15 JrM David Gordon, 35, Westport, CT 1:50:19 7:06 29 16 JrM John Markiewicz, 36, Somers, NY 1:50:20 7:06 6 4 JrW Tara Schwitzman, 29*, New York, NY 1:50:27 7:07 30 10 M40 Don Brown, 47, Stamford, CT 1:51:08 7:09 31 4 M50 Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY 1:51:16 7:10 32 17 JrM Nicholas Sykes, 24, Boston, MA 1:52:25 7:14 7 2 W40 Liz Herbert, 47*, Darien, CT 1:52:48 7:16 33 18 JrM Adam Boomberger, 27, Bethel, CT 1:53:00 7:16 34 19 JrM Jeremy Miner, 24, Stamford, CT 1:53:09 7:17 8 5 JrW Kristen Wilson, 38*, White Plains, NY 1:53:26 7:18 35 5 M50 Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT 1:53:37 7:19 36 6 M50 Diego Moraiz, 51, Greenwich, CT 1:54:15 7:21 37 11 M40 Ninji Harris, 41, Bronx, NY 1:54:55 7:24 38 7 M50 Anthony Kelly, 52, Fairfield, CT 1:55:11 7:25 39 12 M40 Royden Summers, 43, Pound Ridge, NY 1:55:28 7:26 40 8 M50 Andrew Bein, 50, Riverside, CT 1:55:46 7:27 41 13 M40 Tim Fawbert, 47, Harrison, NY 1:55:56 7:28 9 6 JrW Laurie-Ann Netto, 38*, White Plains, NY 1:56:26 7:30 42 20 JrM Vinny Lopes, 35, Bridgeport, CT 1:56:33 7:30 43 9 M50 Justin Morley, 54, Middlebury, CT 1:56:59 7:32 44 14 M40 Ray Buxton, 48, Darien, CT 1:57:03 7:32 45 21 JrM Joseph Domogala, 38, Milford, CT 1:57:11 7:33 46 10 M50 Rob Kennedy, 53, Norwalk, CT 1:57:13 7:33 10 7 JrW Anoush Arakelian, 24*, New York, NY 1:57:15 7:33 11 3 W40 Christine Vincent, 46*, Fairfield, CT 1:57:31 7:34 47 11 M50 Cole Mackay, 54, Rye, NY 1:57:44 7:35 48 22 JrM Mark Harousseau, 25, Scarsdale, NY 1:58:09 7:36 49 23 JrM Ryan Starbuck, 30, New York, NY 1:58:09 7:36 50 1 M60 Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT 1:58:11 7:36 51 24 JrM Matt Slattery, 37, Norwalk, CT 1:58:20 7:37 52 25 JrM Francisco Agrest, 20, Greenwich, CT 1:58:23 7:37 53 12 M50 Andrew Blance, 57, New Canaan, CT 1:59:05 7:40 12 8 JrW Patricia Mulia, 35*, Billyn, NY 1:59:08 7:40 13 4 W40 Benedicte Uguen, 41*, Briarcliff Manor, NY 1:59:20 7:41 14 9 JrW Lisa Allen, 38*, Shelton, CT 1:59:32 7:42 15 10 JrW Lindsay Tristine, 39*, Monroe, CT 1:59:32 7:42 54 2 M60 Daniel Willey, 60, Stamford, CT 1:59:39 7:42 16 11 JrW Chloe Lasseron, 31*, Brooklyn, NY 2:00:05 7:44 55 13 M50 Bill Casill, 57 2:00:23 7:45 56 15 M40 Bruce Colthup, 49, New Canaan, CT 2:00:42 7:46 17 12 JrW Kathleen McGowan, 35*, New York, NY 2:00:47 7:47 57 14 M50 Peter Pfister, 56, Norwalk, CT 2:00:49 7:47 58 16 M40 Gene D'Avolio, 43, Norwalk, CT 2:01:00 7:47 18 1 W50 Susan Chiovitti, 54*, Thomaston, CT 2:01:28 7:49 59 15 M50 Thomas Herbert, 51, Bethel, CT 2:01:34 7:49 19 5 W40 Kristen Mellitt, 43*, Cheshire, CT 2:02:58 7:55 60 16 M50 Felipe Zarama, 50, Shelton, CT 2:03:15 7:56 20 2 W50 Ann Williams, 51*, Old Greenwich, CT 2:03:31 7:57 61 17 M40 Jp Milot, 48, Ridgefield, CT 2:03:44 7:58 62 18 M40 Michael Prinzivalli, 41, Hamden, CT 2:03:59 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

63 26 JrM Akif Zaman, 36, Clifton, NJ 2:04:12 8:00 64 27 JrM Tomas Agrest, 22, Greenwich, CT 2:04:13 8:00 21 13 JrW Stephanie Castle, 33*, New York, NY 2:04:30 8:01 22 6 W40 Claudia Smith, 48*, Stamford, CT 2:04:43 8:02 65 3 M60 Bradford Goz, 61, New York, NY 2:04:45 8:02 66 28 JrM Tucker Green, 36, Darien, CT 2:04:45 8:02 67 17 M50 Dennis Noskin, 57, Greenwich, CT 2:04:52 8:02 23 14 JrW Geraldine Pires, 31*, Fairfield, CT 2:05:08 8:03 24 7 W40 Mary Cox, 40*, New York, NY 2:05:14 8:04 68 18 M50 Bill Hunter, 54, Fairfield, CT 2:05:16 8:04 69 19 M40 Ram Sarma, 41, Stamford, CT 2:05:17 8:04 70 20 M40 Paul Baldini, 44, North Haven, CT 2:05:19 8:04 25 8 W40 Christine Stein, 47*, Fairfield, CT 2:05:30 8:05 71 4 M60 Fred Smith, 64, Southport, CT 2:05:44 8:06 72 19 M50 Murat Beyazit, 55, New York, NY 2:05:49 8:06 73 20 M50 Torpedo Ruospo, 51, Stratford, CT 2:05:54 8:06 74 21 M50 Jim Santora, 50, New Canaan, CT 2:06:45 8:10 75 21 M40 Kevin Wilson, 42, White Plains, NY 2:07:09 8:11 76 29 JrM Joe Wahle, 36 2:07:31 8:12 77 22 M40 Brian Fidler, 45, West Haven, CT 2:07:58 8:14 78 5 M60 Scott Harrison, 61, Darien, CT 2:08:08 8:15 26 3 W50 Kimberly Driscoll, 54*, Fairfield, CT 2:08:50 8:18 27 9 W40 Heather Baden, 40*, Rye, NY 2:08:54 8:18 28 10 W40 Nancy Steeps, 45*, Rye, NY 2:09:00 8:18 79 23 M40 Michael Orth, 47, White Plains, NY 2:09:08 8:19 29 11 W40 Robin Bartholomew, 48*, Old Greenwich, CT 2:09:13 8:19 80 24 M40 Anthony Chiaverini, 44, Fairfield, CT 2:09:18 8:19 30 15 JrW Kristen Deyoung, 28*, Stamford, CT 2:09:30 8:20 81 22 M50 Alberto Agrest, 50, Greenwich, CT 2:09:53 8:22 82 25 M40 Matt Rutig, 48, Ridgefield, CT 2:10:02 8:22 83 23 M50 Jim Mydosh, 56, Derby, CT 2:10:09 8:23 31 12 W40 Christine Dunnery, 47*, New City, NY 2:11:16 8:27 32 13 W40 Jodi Sorrells, 44*, Darien, CT 2:11:36 8:28 84 24 M50 Desmond McGoey, 51, Ridgefield, CT 2:12:03 8:30 85 25 M50 Michaelk Gross, 53, Huntington Statio, NY 2:12:04 8:30 86 26 M50 James Johnsen, 51, Darien, CT 2:12:10 8:30 87 26 M40 Ruben Gordillo, 41, Norwalk, CT 2:12:19 8:31 33 4 W50 Diane Hayes, 50*, Weston, CT 2:12:43 8:33 34 14 W40 Kellie Brown, 46*, Bridgeport, CT 2:12:44 8:33 88 27 M50 Nick Nassara, 50, Middlebury, CT 2:12:47 8:33 89 28 M50 Stephan Month, 56, Scarsdale, NY 2:12:50 8:33 90 6 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 2:13:55 8:37 91 29 M50 Christopher Ahlberg, 53, Fairfield, CT 2:14:14 8:38 92 7 M60 Timothy Gilday, 61, Stamford, CT 2:14:16 8:39 35 16 JrW Renee Hites Hites, 35*, New York, NY 2:14:19 8:39 93 27 M40 Paul Cusumano, 44, Trumbull, CT 2:14:22 8:39 94 8 M60 Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT 2:14:43 8:40 36 15 W40 Cynthia Degirolamo, 49*, Sandy Hook, CT 2:14:50 8:41 37 16 W40 Elizabeth O'Connell, 41*, Sandy Hook, CT 2:15:48 8:44 95 28 M40 Jorge Delaguila, 46, Shelton, CT 2:15:59 8:45 96 30 M50 Oscar Batres, 55, Danbury, CT 2:16:11 8:46 38 17 W40 Alejandra Cadena-Levy, 45*, Sandy Hook, CT 2:16:51 8:49 97 29 M40 Anoy Hill, 40, Westport, CT 2:17:23 8:51 39 18 W40 Hannah Mollett, 41*, New York, NY 2:17:33 8:51 98 31 M50 Rob Inghilterra, 59, Norwalk, CT 2:17:56 8:53 99 30 JrM David Gillespie, 34, Fairfield, CT 2:17:56 8:53 40 19 W40 Kerry Rice, 41*, Norwalk, CT 2:17:56 8:53 100 32 M50 Pedro Ramirez, 55, Danbury, CT 2:18:07 8:53 101 33 M50 Jeff Falberg, 51, Bridgeport, CT 2:18:50 8:56 102 30 M40 Todd Morrison, 46, Weston, CT 2:19:00 8:57 103 9 M60 Aram Nahabedian, 64, Sandy Hook, CT 2:19:22 8:58 104 31 JrM Franklyn Gandiaga, 28, Derby, CT 2:19:24 8:58 41 5 W50 Corliss Spencer, 55*, New Canaan, CT 2:19:25 8:58 105 31 M40 Thomas Hynes, 42, New Canaan, CT 2:19:35 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

106 10 M60 Dennis White, 62, Stratford, CT 2:19:44 9:00 42 17 JrW Alaina Anderson, 34*, Bridgeport, CT 2:19:52 9:00 43 18 JrW Lauren Burgess, 23*, Stamford, CT 2:19:59 9:01 107 11 M60 Neil Mandel, 61, Shelton, CT 2:20:02 9:01 44 20 W40 Andrea McAndrew, 47*, Cheshire, CT 2:20:20 9:02 108 34 M50 Douglas Lee, 55, Sherman, CT 2:20:25 9:02 45 21 W40 Lisa Fekete, 48*, Cheshire, CT 2:22:37 9:11 109 32 JrM Mike Giaquinto, 30, Stamford, CT 2:22:59 9:12 110 32 M40 Raymond Cannata, 42, Carmel, NY 2:23:28 9:14 111 12 M60 Kevin Lloyd, 63, Darien, CT 2:23:51 9:16 112 13 M60 Michael Buscher, 64, New Canaan, CT 2:24:40 9:19 113 33 M40 Ed Fung, 46, Wilton, CT 2:25:13 9:21 46 6 W50 Mary Karen Davidson, 54*, Ridgefield, CT 2:26:29 9:26 114 33 JrM John Schiaroli, 39, Wilton, CT 2:26:47 9:27 47 19 JrW Ruth Schroder, 39*, Norwalk, CT 2:27:24 9:29 115 35 M50 Ted Pernicano, 57, Yorktown Heights, NY 2:28:16 9:33 48 20 JrW Jamie Grennan, 38*, Norwalk, CT 2:28:23 9:33 49 22 W40 Maria Rosales, 43*, Norwalk, CT 2:28:38 9:34 116 14 M60 Jerry Meshell, 60, Orange, CT 2:28:46 9:35 117 34 JrM Marc Cavell, 34, Westport, CT 2:29:26 9:37 50 21 JrW Chloe Richland, 32*, Stamford, CT 2:29:40 9:38 118 15 M60 Jorge Jaramillo, 67, Southbury, CT 2:29:48 9:39 119 36 M50 Mike Castellano, 56, Southbury, CT 2:29:52 9:39 51 7 W50 Claudia Rimerman, 50*, Stamford, CT 2:29:55 9:39 120 34 M40 William Graham, 49, Chopppqux, NY 2:31:20 9:45 121 35 M40 Sam Valencia, 41, Norwalk, CT 2:31:42 9:46 122 16 M60 Joseph Rorick, 70, Bethel, CT 2:32:02 9:47 123 35 JrM John Dobreski, 31, Danbury, CT 2:33:37 9:53 52 8 W50 Linda Cordova, 50*, Hamden, CT 2:33:54 9:54 53 22 JrW Brittany Miller, 24*, Port Chester, NY 2:34:34 9:57 54 23 W40 Carolyn Murphy, 48*, White Plains, NY 2:35:01 9:59 55 23 JrW Jackie Dimeglio, 31*, Bridgeport, CT 2:35:09 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

124 37 M50 Joel Green, 58, Fairfield, CT 2:35:15 10:00 125 17 M60 Michael Rubinfeld, 68, Dobbs Ferry, NY 2:35:36 10:01 126 38 M50 John Carberry, 58, Stamford, CT 2:36:05 10:03 127 18 M60 Frank Ladonna, 63, Stratford, CT 2:37:49 10:10 56 1 W60 Luanne Roy, 61*, Seymour, CT 2:39:43 10:17 128 36 M40 Peter Mumola, 45, Norwalk, CT 2:42:42 10:28 57 24 JrW Laura Yoviene, 25*, Boston, MA 2:44:21 10:35 129 39 M50 Steve Monti, 56, Scarsdale, NY 2:47:19 10:46 58 9 W50 Ronnie Behringer, 58*, Norwalk, CT 2:47:19 10:46 130 19 M60 Roy Van Eick, 66, Stamford, CT 2:47:23 10:46 59 2 W60 Anna Thornhill, 75*, New York, NY 2:47:30 10:47 60 25 JrW Simrun Kochhar, 33*, New York, NY 2:49:07 10:53 61 10 W50 Christina Ogren, 59*, Fairfield, CT 2:49:52 10:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

131 20 M60 Robert Nouza, 63, Wilton, CT 2:53:17 11:09 132 40 M50 Christopher Lanzano, 57, Fairfield, CT 2:54:34 11:14 62 11 W50 Mary Money, 57*, Fairfield, CT 2:54:37 11:14
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

63 12 W50 Deirdre Brown, 53*, Trumbull, CT 3:07:03 12:02 64 13 W50 Terrie Kelleher, 55*, White Plains, NY 3:07:48 12:05 65 26 JrW Carolina Cadavid, 25*, Norwalk, CT 3:12:00 12:22 133 41 M50 John Cadavid, 53, Norwalk, CT 3:12:00 12:22
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

134 21 M60 Karl Eilers, 63, Danbury, CT 3:25:31 13:14 66 14 W50 Dawn Bolling, 52*, Norwalk, CT 3:36:22 13:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

135 22 M60 Andrew Paer, 61, Westwood, NJ 3:39:21 14:07 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 35 finishers among Men Under 40 36 finishers among Men 40 - 49 41 finishers among Men 50 - 59 22 finishers among Men 60 & Up 26 finishers among Women Under 40 23 finishers among Women 40 - 49 14 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 & Up 136 male finishers 65 female finishers 201 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE

Men Under 40
    2    1  Will McDonough, 31, New Canaan, CT         1:28:46    5:43
    3    2  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY       1:32:52    5:59
    6    3  Ryan Starbuck, 30, New York, NY            1:38:00    6:19
    7    4  Tim Moylan, 33, Wilton, CT                 1:38:38    6:21
    8    5  Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT              1:38:41    6:21

Men 40 - 49
    4    1  Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT         1:34:27    6:05
    5    2  Aaron Heath, 41, White Plains, NY          1:36:10    6:11
   11    3  Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT         1:39:41    6:25
   18    4  Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT     1:44:39    6:44
   19    5  Brett Malone, 49, Ridgefield, CT           1:45:30    6:47

Men 50 - 59
   14    1  Billy Barone, 51, New Haven, CT            1:40:52    6:30
   23    2  Peter Lofink, 55, Brookfield, CT           1:49:05    7:01
   25    3  Mike Moccia, 55, Yorktown Heights, NY      1:49:24    7:03
   31    4  Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY     1:51:16    7:10
   35    5  Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT         1:53:37    7:19

Men 60 & Up
   50    1  Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT              1:58:11    7:36
   54    2  Daniel Willey, 60, Stamford, CT            1:59:39    7:42
   65    3  Bradford Goz, 61, New York, NY             2:04:45    8:02
   71    4  Fred Smith, 64, Southport, CT              2:05:44    8:06
   78    5  Scott Harrison, 61, Darien, CT             2:08:08    8:15

Women Under 40
    2    1  Sara Winterhalter, 25, New York, NY        1:45:46    6:48
    3    2  Sara Belles, 35, Brookfield, CT            1:47:24    6:55
    4    3  Mary Johnson, 28, Hamden, CT               1:48:39    7:00
    6    4  Tara Schwitzman, 29, New York, NY          1:50:27    7:07
    8    5  Kristen Wilson, 38, White Plains, NY       1:53:26    7:18

Women 40 - 49
    5    1  Noga Ruttenberg, 42, Rye, NY               1:50:04    7:05
    7    2  Liz Herbert, 47, Darien, CT                1:52:48    7:16
   11    3  Christine Vincent, 46, Fairfield, CT       1:57:31    7:34
   13    4  Benedicte Uguen, 41, Briarcliff Manor, NY
                                                           1:59:20    7:41
   19    5  Kristen Mellitt, 43, Cheshire, CT          2:02:58    7:55

Women 50 - 59
   18    1  Susan Chiovitti, 54, Thomaston, CT         2:01:28    7:49
   20    2  Ann Williams, 51, Old Greenwich, CT        2:03:31    7:57
   26    3  Kimberly Driscoll, 54, Fairfield, CT       2:08:50    8:18
   33    4  Diane Hayes, 50, Weston, CT                2:12:43    8:33
   41    5  Corliss Spencer, 55, New Canaan, CT        2:19:25    8:58

Women 60 & Up
   56    1  Luanne Roy, 61, Seymour, CT                2:39:43   10:17
   59    2  Anna Thornhill, 75, New York, NY           2:47:30   10:47

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.