20 km, Fairfield, CT
February 7, 2016

Cold (35), sunny, dry.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 1:07:40
WOMEN'S WINNER: Elizabeth Campbell - 1:18:02

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 25, Newtown, CT                1:07:40    5:27
    2    1 JrM  Chris Rosenberg, 25, Old Saybrook, CT      1:07:41    5:27
    3    2 JrM  Jake Schmitz, 20, Lancaster, NY            1:10:18    5:39
    4    3 JrM  Will McDonough, 31, New Canaan, CT         1:10:28    5:40
    5    1 M40  Aaron Heath, 41, White Plains, NY          1:11:23    5:45
    6    4 JrM  Timothy Milenkevich, 33, Westport, CT      1:11:47    5:47
    7    5 JrM  Aleksandr Morin, 23, Durham, CT            1:11:59    5:48
    8    2 M40  Chris Schulten, 43, Middlefield, CT        1:12:59    5:52
    9    6 JrM  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY       1:13:32    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

10 3 M40 Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT 1:14:34 6:00 11 7 JrM Brendan Rickert, 27, Danbury, CT 1:14:52 6:01 12 4 M40 Gus Ellison, 40, Rowayton, CT 1:15:48 6:06 13 8 JrM Patrik Puhala, 39, Brookfield, CT 1:17:41 6:15 14 9 JrM Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT 1:17:59 6:16 1 OpW Elizabeth Campbell, 25*, Stamford, CT 1:18:02 6:17 15 10 JrM Jeff Watson, 34, New York, NY 1:19:11 6:22 16 1 M50 Billy Barone, 51, New Haven, CT 1:19:33 6:24 17 11 JrM Nicholas Avello, 27, Norwalk, CT 1:19:45 6:25 18 12 JrM Brian Gaudreau, 36, Wethersfield, CT 1:20:07 6:27 19 5 M40 Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT 1:20:32 6:29 20 13 JrM Nick Logan, 34, Norwalk, CT 1:20:52 6:30 21 14 JrM Chris Tingue, 29, Greenwich, CT 1:21:26 6:33 22 15 JrM Andrew Vaccaro, 31, Tarrytown, NY 1:21:44 6:35 23 6 M40 Tsukasa Kawarai, 49, New York, NY 1:21:46 6:35 24 2 M50 Paul Greenberg, 54, Westport, CT 1:21:48 6:35 25 16 JrM Mark Harousseau, 25, Scarsdale, NY 1:22:14 6:37 26 17 JrM Seth Lynch, 34, Yonkers, NY 1:22:33 6:39 27 7 M40 Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT 1:22:39 6:39 28 8 M40 Krister Holm, 49, Westport, CT 1:22:39 6:39 29 9 M40 John McElroy, 40, Danbury, CT 1:22:39 6:39 30 18 JrM Bill Harkawik, 23, Fairfield, CT 1:22:58 6:41 31 10 M40 Roger Dagostin, 45, Norwalk, CT 1:23:22 6:42 2 1 JrW Sara Belles, 35*, Brookfield, CT 1:23:25 6:43 32 19 JrM Greg Kyrytschenko, 36, Stratford, CT 1:23:39 6:44 3 2 JrW Mary Johnson, 28*, Hamden, CT 1:24:46 6:49 4 3 JrW Sara Winterhalter, 25*, New York, NY 1:24:59 6:50 33 20 JrM Jeremy Miner, 24, Stamford, CT 1:25:13 6:51 34 3 M50 John McKenna, 52, Bantam, CT 1:25:37 6:53 35 21 JrM Alessio Gallarotti, 26, Higganinan, CT 1:25:41 6:54 36 11 M40 Chris Deming, 49, Danbury, CT 1:25:48 6:54 37 22 JrM Reyes Moreno, 37, Norwalk, CT 1:26:41 6:58 5 1 W40 Liz Herbert, 47*, Darien, CT 1:26:45 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

38 4 M50 Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY 1:27:00 7:00 6 4 JrW Jenny Donnely, 24*, New York, NY 1:27:44 7:04 39 5 M50 Peter Lofink, 55, Brookfield, CT 1:28:14 7:06 7 2 W40 Christine Vincent, 46*, Fairfield, CT 1:28:35 7:08 40 6 M50 Anthony Kelly, 52, Fairfield, CT 1:28:53 7:09 41 23 JrM Robert Busby, 36, Melrose, MA 1:29:19 7:11 42 12 M40 Don Brown, 47, Stamford, CT 1:29:25 7:12 43 13 M40 James Smart, 48, Stamford, CT 1:29:48 7:14 8 5 JrW Sherri Odell, 31*, Litchfeild, CT 1:29:51 7:14 44 7 M50 Andrew Bein, 50, Riverside, CT 1:30:00 7:14 45 8 M50 Neil Farrow, 52, Ridgefield, CT 1:30:03 7:15 46 9 M50 Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT 1:30:05 7:15 47 14 M40 Evan McGerald, 43, Ridgefield, CT 1:30:20 7:16 48 24 JrM Joseph Domogala, 38, Milford, CT 1:30:21 7:16 49 25 JrM Matthew Epstein, 34, Norwalk, CT 1:30:22 7:16 50 15 M40 Tim Fawbert, 47, Harrison, NY 1:30:27 7:17 9 6 JrW Randi Mastroianni, 31*, New York, NY 1:30:32 7:17 10 7 JrW Andrea Szarkowicz, 24*, Watertown, CT 1:30:44 7:18 11 3 W40 Benedicte Uguen, 41*, Briarcliff Manor, NY 1:31:27 7:22 51 10 M50 Diego Moraiz, 51, Greenwich, CT 1:31:32 7:22 52 11 M50 Torpedo Ruospo, 51, Stratford, CT 1:31:34 7:22 12 8 JrW Tara Schwitzman, 29*, New York, NY 1:31:36 7:22 53 1 M60 Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT 1:31:50 7:23 13 9 JrW Sabrina Jeppsson, 26*, New York, NY 1:31:56 7:24 14 4 W40 Edie Perkins, 45*, Brooklyn, NY 1:32:14 7:25 54 16 M40 Ray Buxton, 48, Darien, CT 1:32:16 7:25 55 12 M50 Rob Kennedy, 53, Norwalk, CT 1:32:49 7:28 56 13 M50 Justin Morley, 54, Middlebury, CT 1:32:54 7:29 15 10 JrW Laurie-Ann Netto, 38*, White Plains, NY 1:33:01 7:29 57 2 M60 Daniel Willey, 60, Stamford, CT 1:33:03 7:29 58 3 M60 Bruce Cook, 63, Greenwich, CT 1:33:04 7:29 59 26 JrM Mike Giaquinto, 30, Stamford, CT 1:33:13 7:30 60 27 JrM Nicholas Sykes, 24, Boston, MA 1:33:29 7:31 61 14 M50 Bill Hunter, 54, Fairfield, CT 1:33:42 7:32 16 1 W50 Susan Chiovitti, 54*, Thomaston, CT 1:33:56 7:33 62 15 M50 Andrew Blance, 57, New Canaan, CT 1:33:57 7:34 63 17 M40 Michael Prinzivalli, 41, Hamden, CT 1:34:01 7:34 64 18 M40 Philip Bloomfeild, 44, Norwalk, CT 1:34:14 7:35 65 16 M50 Cole Mackay, 54, Rye, NY 1:34:24 7:36 17 11 JrW Courtney Koschei, 30*, Melrose, MA 1:34:41 7:37 66 19 M40 George Kopp, 40, Darien, CT 1:34:47 7:38 67 17 M50 Bill Casill, 57 1:34:48 7:38 68 28 JrM Francisco Agrest, 20, Greenwich, CT 1:34:58 7:38 69 20 M40 Bruce Colthup, 49, New Canaan, CT 1:35:05 7:39 70 21 M40 Eric Friedland, 42, Westport, CT 1:35:08 7:39 18 12 JrW Kathleen McGowan, 35*, New York, NY 1:35:18 7:40 71 22 M40 Scott Horn, 43, Darien, CT 1:35:18 7:40 19 13 JrW Michelle Shafiro, 30*, Stamford, CT 1:35:24 7:41 72 23 M40 Brian Ordway, 43, Shelton, CT 1:35:30 7:41 73 29 JrM Miguel Sanginezz, 30, Stamford, CT 1:35:36 7:42 20 14 JrW Kristen Wilson, 38*, White Plains, NY 1:35:39 7:42 21 15 JrW Jamie Whittendale, 27*, Stamford, CT 1:35:45 7:42 74 24 M40 Matthew Demaio, 44, Old Saybrook, CT 1:36:01 7:44 75 18 M50 Peter Pfister, 56, Norwalk, CT 1:36:05 7:44 22 16 JrW Patricia Mulia, 35*, Brooklyn, NY 1:36:08 7:44 76 30 JrM Louis Ritzinger, 27, Washington, DC 1:36:16 7:45 77 19 M50 Micheal Gross, 53, huntington staton, NY 1:36:24 7:45 78 31 JrM Pangilinan Allen, 28, South Windsor, CT 1:36:27 7:46 79 25 M40 Jeff Lower, 46, Middlefield, CT 1:36:27 7:46 23 2 W50 Kimberly Driscoll, 54*, Fairfield, CT 1:36:32 7:46 24 17 JrW Nicole Eldredge, 35*, Fort Montgomery, NY 1:36:37 7:46 80 20 M50 Jim Santora, 50, New Canaan, CT 1:36:41 7:47 81 32 JrM Vinny Lopes, 35, Bridgeport, CT 1:36:51 7:48 25 5 W40 Jennifer Lutz, 42*, Middletown, CT 1:36:52 7:48 82 26 M40 Anthony Chiaverini, 44, Fairfield, CT 1:36:53 7:48 26 18 JrW Geraldine Pires, 31*, Fairfield, CT 1:37:07 7:49 27 6 W40 Lorraine Smith, 44*, New York, NY 1:37:29 7:51 28 19 JrW Jeanne Halloran, 37*, Redding, CT 1:37:31 7:51 83 27 M40 J. P. Milot, 48, Ridgefield, CT 1:37:34 7:51 29 7 W40 Claudia Smith, 48*, Stamford, CT 1:37:51 7:52 30 3 W50 Ann Williams, 51*, Old Greenwich, CT 1:37:58 7:53 84 28 M40 Kevin Wilson, 42, White Plains, NY 1:38:01 7:53 31 20 JrW Stephanie Castle, 33*, New York, NY 1:38:15 7:54 85 33 JrM Tomas Agrest, 22, Greenwich, CT 1:38:19 7:55 86 4 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 1:38:24 7:55 87 29 M40 Brian Fidler, 45, West Haven, CT 1:38:28 7:55 88 34 JrM Akif Zaman, 36, Clifton, NJ 1:38:52 7:57 32 8 W40 Jodi Sorrells, 44*, Darien, CT 1:38:54 7:57 33 9 W40 Mary Cox, 40*, New York, NY 1:39:00 7:58 89 35 JrM Tucker Green, 36, Darien, CT 1:39:00 7:58 90 21 M50 Kojiro Katayama, 50, Syosset, NY 1:39:02 7:58 91 22 M50 Adam Norris, 50, Norwalk, CT 1:39:07 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

34 10 W40 Sarah Borell, 43*, Granite Springs, NY 1:39:33 8:01 92 23 M50 David McNamara, 59, New Haven, CT 1:39:36 8:01 35 4 W50 Aili Dibonaventura, 55*, Southport, CT 1:39:45 8:02 93 24 M50 Micheal Finn, 51, Westport, CT 1:39:48 8:02 94 25 M50 Dennis Noskin, 57, Greenwich, CT 1:40:00 8:03 95 26 M50 Murat Beyazit, 55, New York, NY 1:40:11 8:04 36 21 JrW Heather Tyrrell, 37*, New York, NY 1:40:23 8:05 96 36 JrM Joe Wahle, 36, Norwalk, CT 1:40:29 8:05 97 37 JrM Will Bergen, 25, Stamford, CT 1:40:49 8:07 98 30 M40 Michael Orth, 47, White Plains, NY 1:40:51 8:07 99 27 M50 Michael Costello, 57, Fairfield, CT 1:41:08 8:08 100 38 JrM David Gillespie, 34, Fairfield, CT 1:41:14 8:09 101 28 M50 Brad Hardy, 51, Westport, CT 1:41:24 8:10 102 5 M60 Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT 1:41:24 8:10 37 22 JrW Jessica Polcer, 34*, Fairfield, CT 1:41:26 8:10 103 31 M40 Patrick Miller, 41, Perth Amboy, NJ 1:41:38 8:11 104 32 M40 Ruben Gordillo, 41, Norwalk, CT 1:42:01 8:13 38 23 JrW Stacy Cascante, 36*, Norwalk, CT 1:42:04 8:13 105 29 M50 Alberto Agrest, 50, Greenwich, CT 1:42:05 8:13 39 11 W40 Sherry Duff, 44*, Stratford, CT 1:42:15 8:14 106 30 M50 Rick Heyman, 51, Redding, CT 1:42:31 8:15 40 24 JrW Renee Hites, 35*, New York, NY 1:42:44 8:16 41 25 JrW Julianne Staino, 28*, New York, NY 1:42:44 8:16 107 39 JrM Shadram Thelusca, 25, Norwalk, CT 1:42:54 8:17 108 31 M50 Del Toreno, 53, Trumbull, CT 1:42:57 8:17 109 6 M60 Neil Mandel, 61, Shelton, CT 1:43:14 8:18 110 40 JrM Andy Hill, 39, Westport, CT 1:43:27 8:19 42 12 W40 Christine Dunnery, 42*, New City, NY 1:43:35 8:20 43 13 W40 Christine Stefan, 48*, New City, NY 1:43:41 8:21 44 5 W50 Diane Hayes, 50*, Weston, CT 1:43:48 8:21 111 33 M40 Paul Cusumano, 44, Trumbull, CT 1:43:55 8:22 112 32 M50 Michael Alcamo, 50, New York, NY 1:44:08 8:23 45 26 JrW Kristen Deyoung, 28*, Stamford, CT 1:44:20 8:24 113 34 M40 Todd Morrison, 46, Weston, CT 1:44:42 8:25 114 41 JrM Franklyn Gandiaga, 28, Derby, CT 1:45:04 8:27 46 27 JrW Lauren Burgess, 23*, Stamford, CT 1:45:05 8:27 47 1 W60 Barbara Pearce, 61*, Guilford, CT 1:45:10 8:28 48 6 W50 Corliss Spencer, 55*, New Canaan, CT 1:45:53 8:31 115 33 M50 Oscar Batres, 55, Danbury, CT 1:45:59 8:32 116 7 M60 Kevin Lloyd, 63, Darien, CT 1:46:13 8:33 49 14 W40 Cynthia Degirolamo, 49*, Sandy Hook, CT 1:46:20 8:33 117 34 M50 Jeff Falberg, 51, Bridgeport, CT 1:46:24 8:34 118 35 M40 Scott Gallagher, 45, Stamford, CT 1:46:25 8:34 119 42 JrM Ron Aparicio, 39, Stamford, CT 1:46:35 8:35 120 36 M40 Roland Goodell, 48, Franklin, MA 1:46:36 8:35 50 15 W40 Hannah Mollett, 41*, New York, NY 1:46:38 8:35 121 35 M50 Gary Rosen, 53, Saint James, NY 1:46:39 8:35 122 36 M50 Jim Mydosh, 56, Derby, CT 1:46:39 8:35 51 16 W40 Debby Valin, 48*, Woodbridge, CT 1:46:43 8:35 52 17 W40 Kerry Rice, 41*, Norwalk, CT 1:46:50 8:36 123 37 M50 Rob Inghilterra, 59, Norwalk, CT 1:47:07 8:37 124 43 JrM Peter Lambert, 37, Greenwich, CT 1:47:13 8:38 53 18 W40 Kim Haney, 49*, Fairfield, CT 1:47:29 8:39 125 38 M50 Christopher Ahlberg, 53, Fairfield, CT 1:47:30 8:39 126 39 M50 Tony Whiteside, 51, Stamford, CT 1:47:33 8:39 127 37 M40 Joey Cabello, 44, White Plains, NY 1:47:37 8:40 54 28 JrW Marykate Fahy, 33*, Trumbull, CT 1:47:47 8:40 55 19 W40 Patty Taylor, 45*, Shelton, CT 1:47:48 8:40 56 20 W40 Pauline Tang, 45*, Briarwood, NY 1:47:52 8:41 128 8 M60 Marty Schaivone, 61, Stratford, CT 1:47:57 8:41 57 29 JrW Jodi Olinsky, 34*, Queensbury, NY 1:47:57 8:41 58 7 W50 Anna Starodaj, 54*, New Britain, CT 1:47:59 8:41 129 9 M60 Aram Nahabedian, 64, Sandy Hook, CT 1:48:37 8:44 59 30 JrW Jacqueline Elbaz, 24*, Brooklyn, NY 1:48:41 8:45 60 21 W40 Suzanne McMenaney, 44*, Wilton, CT 1:48:46 8:45 61 22 W40 Kellie Brown, 46*, Bridgeport, CT 1:48:50 8:45 62 8 W50 Ronnie Behringer, 58*, Norwalk, CT 1:49:06 8:47 130 40 M50 Kurt De Guzman, 55, New Haven, CT 1:49:13 8:47 131 38 M40 John Kresser, 46, Fairfield, CT 1:49:29 8:49 132 39 M40 Segundo Ruiz, 47, Bridgeport, CT 1:49:57 8:51 133 44 JrM Bret Henkel, 38, Milford, CT 1:50:20 8:53 63 23 W40 Kathryn Stoker, 48*, Norwalk, CT 1:50:24 8:53 134 40 M40 Raymond Cannata, 42, Carmel, NY 1:50:36 8:54 64 31 JrW Marina Fleming, 39*, Rye, NY 1:50:47 8:55 65 32 JrW Jaffe Brensilver, 39*, Rye, NY 1:50:50 8:55 135 41 M50 David Hoffman, 51, Norwalk, CT 1:50:57 8:56 136 10 M60 Stephen Gardner, 62, New Canaan, CT 1:51:02 8:56 66 33 JrW Lindsay Fenton, 32*, Manchester, CT 1:51:11 8:57 67 24 W40 Kimberly Van Der Heuvel, 44*, Wilton, CT 1:51:33 8:59 137 42 M50 Greg Ritzinger, 58, Newtown, CT 1:51:38 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

138 43 M50 Bill Begg, 52, Newtown, CT 1:52:26 9:03 68 25 W40 Leah Begg, 46*, Newton, CT 1:52:27 9:03 69 34 JrW Sabrina Lewis, 29*, Norwalk, CT 1:52:34 9:03 70 26 W40 Darlene Kaschel, 44*, Fairfield, CT 1:52:42 9:04 71 2 W60 Janet Voelpert, 68*, Shelton, CT 1:52:47 9:05 72 27 W40 Carolyne Hynes, 49*, Weston, CT 1:52:56 9:05 73 28 W40 Jennifer O'Farrell, 41*, Brookfield, CT 1:52:59 9:05 74 35 JrW Lina Frazer, 38*, Bethany, CT 1:53:06 9:06 75 36 JrW Salena Chatman, 38*, Middletown, CT 1:53:29 9:08 76 29 W40 Emily Locher, 40*, Weston, CT 1:53:32 9:08 77 9 W50 Mary Karen Davidson, 54*, Ridgefield, CT 1:53:40 9:09 78 10 W50 Claudia Rimerman, 50*, Stamford, CT 1:53:43 9:09 79 30 W40 Maria Rosales, 43*, Norwalk, CT 1:53:57 9:10 139 41 M40 William Graham, 49, Chappaqua, NY 1:55:13 9:16 140 42 M40 Ernie Cullinan, 49, Hamden, CT 1:56:01 9:20 141 11 M60 Michael Buscher, 64, New Canaan, CT 1:56:56 9:25 80 37 JrW Sara Culver, 36*, Norwalk, CT 1:57:08 9:26 81 38 JrW Nicole Gehrmann, 37*, Wilton, CT 1:57:09 9:26 142 12 M60 Michael Rubinfeld, 68, Dobbs Ferry, NY 1:57:28 9:27 82 11 W50 Jenny Santora, 50*, New Canaan, CT 1:57:32 9:27 83 12 W50 Louise Schneider, 51*, Danbury, CT 1:57:34 9:28 143 13 M60 Bruce Goulart, 65, Newtown, CT 1:57:37 9:28 84 39 JrW Jamie Grennan, 38*, Norwalk, CT 1:57:38 9:28 85 13 W50 Linda Cordova, 50*, Hamden, CT 1:57:39 9:28 144 45 JrM John Dobreski, 31, Danbury, CT 1:57:51 9:29 145 46 JrM John Schiaroli, 39, Wilton, CT 1:58:03 9:30 146 14 M60 Art Nager, 67, Fairfield, CT 1:58:47 9:33 147 15 M60 John McCarty, 70, Darien, CT 1:58:53 9:34 86 31 W40 Carolyn Murphy, 48*, White Plains, NY 1:59:21 9:36 148 16 M60 Frank Ladonna, 63, Stratford, CT 1:59:29 9:37 87 40 JrW Chloe Richland, 32*, Stamford, CT 1:59:47 9:38 88 32 W40 Wendy Robertson, 47*, Shelton, CT 1:59:52 9:39 149 17 M60 Jorge Jaramillo, 67, Southbury, CT 1:59:57 9:39 89 41 JrW Jackie Dimeglio, 31*, Bridgeport, CT 2:00:07 9:40 150 44 M50 Douglas Knittel, 51, Bethel, CT 2:00:23 9:41 90 33 W40 Stephanie Bennett, 46*, New Fairfield, CT 2:00:34 9:42 151 18 M60 Joseph Rorick, 70, Bethel, CT 2:01:06 9:45 152 43 M40 Mark Schwartz, 47, Brooklyn, NY 2:01:19 9:46 153 19 M60 Geoffrey Steadman, 64, Norwalk, CT 2:01:22 9:46 91 3 W60 Luanne Roy, 60*, Seymour, CT 2:01:23 9:46 154 20 M60 Israel Good, 62, Stamford, CT 2:01:27 9:46 155 45 M50 Mike Castellano, 56, Southbury, CT 2:01:32 9:47 92 42 JrW Emma Dufan, 39*, Danbury, CT 2:01:52 9:48 156 46 M50 John Carberry, 58, Stamford, CT 2:01:59 9:49 157 47 M50 Mike Tamborrino, 58, Stamford, CT 2:02:33 9:52 158 21 M60 Alex Chik, 62, Monroe, CT 2:02:34 9:52 159 22 M60 Roy Van Eick, 66, Stamford, CT 2:03:14 9:55 160 47 JrM Sean Chick, 39, Yonkers, NY 2:03:20 9:55 93 14 W50 Francine Pisano, 59*, Carmel, NY 2:03:22 9:56 161 44 M40 Peter Mumola, 45, Norwalk, CT 2:04:00 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

94 34 W40 Amy Santaniello, 43*, Bethel, CT 2:04:15 10:00 95 43 JrW Brittany Miller, 24*, Port Chester, NY 2:04:36 10:02 96 35 W40 Anne Moreno, 48*, Trumbull, CT 2:05:42 10:07 97 36 W40 Christina Batton, 44*, Stamford, CT 2:05:57 10:08 162 48 M50 Desmond McGoey, 51, Ridgefield, CT 2:06:51 10:12 163 23 M60 Bill Gross, 62, Riverside, CT 2:07:06 10:14 98 15 W50 Mary Regalbuto, 58*, Bethany, CT 2:07:41 10:16 99 37 W40 Melissa Costantini, 45*, Milford, CT 2:07:43 10:17 100 38 W40 Kim Cognato, 47*, Danbury, CT 2:07:54 10:17 164 24 M60 Robert Nouza, 63, Wilton, CT 2:08:40 10:21 101 4 W60 Beatrice Burns, 73*, Hamden, CT 2:08:54 10:22 102 16 W50 Josephine Simko, 51*, Bethel, CT 2:09:27 10:25 103 39 W40 Jeannine Ludeke, 43*, Danbury, CT 2:09:50 10:27 165 49 M50 Christopher Lanzano, 57, Fairfield, CT 2:10:46 10:31 104 40 W40 Brigid Van Der Merwe, 47*, Westport, CT 2:10:48 10:32 105 17 W50 Terrie Kelleher, 55*, White Plains, NY 2:11:28 10:35 106 18 W50 Mary Money, 57*, Fairfield, CT 2:13:01 10:42 107 44 JrW Jennifer Walker, 35*, Fairfield, CT 2:13:03 10:42 108 45 JrW Laura Yoviene, 25*, Boston, MA 2:14:41 10:50 166 50 M50 Steve Mayo, 56, Bethany, CT 2:15:21 10:53 109 46 JrW Jennifer Fatone, 38*, Shelton, CT 2:15:21 10:53 110 19 W50 Christina Ogren, 59*, Fairfield, CT 2:15:30 10:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

167 48 JrM Lee Velez, 36, Norwalk, CT 2:18:43 11:10 111 20 W50 Jeanette Trujillo, 54*, Norwalk, CT 2:19:54 11:15 112 21 W50 Julie Sidhu, 55*, Weston, CT 2:19:55 11:15 113 47 JrW Dawn Jenci, 36*, Milford, CT 2:23:38 11:33
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

114 22 W50 Dawn Bolling, 52*, Norwalk, CT 2:30:58 12:09 168 #4505 2:37:15 12:39 169 45 M40 Rob Leder, 45, Stamford, CT 2:40:56 12:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

115 41 W40 Celeste Fong, 40*, Middletown, CT 2:41:56 13:02 116 48 JrW Melissa McWeeny, 35*, Bloomfield, CT 2:41:56 13:02 170 25 M60 Karl Eilers, 63, Danbury, CT 2:53:17 13:57 * indicates females 3 finishers among Males (no age given) 48 finishers among Men Under 40 45 finishers among Men 40 - 49 50 finishers among Men 50 - 59 25 finishers among Men 60 & Up 48 finishers among Women Under 40 41 finishers among Women 40 - 49 22 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 & Up 171 male finishers 115 female finishers 286 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE

Men Under 40
    2    1  Chris Rosenberg, 25, Old Saybrook, CT      1:07:41    5:27
    3    2  Jake Schmitz, 20, Lancaster, NY            1:10:18    5:39
    4    3  Will McDonough, 31, New Canaan, CT         1:10:28    5:40
    6    4  Timothy Milenkevich, 33, Westport, CT      1:11:47    5:47
    7    5  Aleksandr Morin, 23, Durham, CT            1:11:59    5:48

Men 40 - 49
    5    1  Aaron Heath, 41, White Plains, NY          1:11:23    5:45
    8    2  Chris Schulten, 43, Middlefield, CT        1:12:59    5:52
   10    3  Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT         1:14:34    6:00
   12    4  Gus Ellison, 40, Rowayton, CT              1:15:48    6:06
   19    5  Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT         1:20:32    6:29

Men 50 - 59
   16    1  Billy Barone, 51, New Haven, CT            1:19:33    6:24
   24    2  Paul Greenberg, 54, Westport, CT           1:21:48    6:35
   34    3  John McKenna, 52, Bantam, CT               1:25:37    6:53
   38    4  Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY     1:27:00    7:00
   39    5  Peter Lofink, 55, Brookfield, CT           1:28:14    7:06

Men 60 & Up
   53    1  Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT              1:31:50    7:23
   57    2  Daniel Willey, 60, Stamford, CT            1:33:03    7:29
   58    3  Bruce Cook, 63, Greenwich, CT              1:33:04    7:29
   86    4  John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT    1:38:24    7:55
  102    5  Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT        1:41:24    8:10

Women Under 40
    2    1  Sara Belles, 35, Brookfield, CT            1:23:25    6:43
    3    2  Mary Johnson, 28, Hamden, CT               1:24:46    6:49
    4    3  Sara Winterhalter, 25, New York, NY        1:24:59    6:50
    6    4  Jenny Donnely, 24, New York, NY            1:27:44    7:04
    8    5  Sherri Odell, 31, Litchfeild, CT           1:29:51    7:14

Women 40 - 49
    5    1  Liz Herbert, 47, Darien, CT                1:26:45    6:59
    7    2  Christine Vincent, 46, Fairfield, CT       1:28:35    7:08
   11    3  Benedicte Uguen, 41, Briarcliff Manor, NY
                                                           1:31:27    7:22
   14    4  Edie Perkins, 45, Brooklyn, NY             1:32:14    7:25
   25    5  Jennifer Lutz, 42, Middletown, CT          1:36:52    7:48

Women 50 - 59
   16    1  Susan Chiovitti, 54, Thomaston, CT         1:33:56    7:33
   23    2  Kimberly Driscoll, 54, Fairfield, CT       1:36:32    7:46
   30    3  Ann Williams, 51, Old Greenwich, CT        1:37:58    7:53
   35    4  Aili Dibonaventura, 55, Southport, CT      1:39:45    8:02
   44    5  Diane Hayes, 50, Weston, CT                1:43:48    8:21

Women 60 & Up
   47    1  Barbara Pearce, 61, Guilford, CT           1:45:10    8:28
   71    2  Janet Voelpert, 68, Shelton, CT            1:52:47    9:05
   91    3  Luanne Roy, 60, Seymour, CT                2:01:23    9:46
  101    4  Beatrice Burns, 73, Hamden, CT             2:08:54   10:22

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.