15 km, Ridgefield, CT
January 17, 2016

Cold (33), cloudy, damp.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 50:30
WOMEN'S WINNER: Elizabeth Campbell - 58:47

 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 25, Newtown, CT                    50:30    5:25
    2    1 JrM  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             52:01    5:35
    3    2 JrM  Timothy Milenkevich, 33, Westport, CT          53:04    5:42
    4    1 M40  Aaron Heath, 41, White Plains, NY              54:36    5:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

5 3 JrM Chris Repecki, 22, West Harrison, NY 56:03 6:01 6 2 M40 Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT 56:55 6:06 7 4 JrM Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT 58:22 6:16 8 3 M40 Brian Sleigh, 45, Ridgefield, CT 58:29 6:17 9 5 JrM Mark Harousseau, 25, Scarsdale, NY 58:42 6:18 1 OpW Elizabeth Campbell, 25*, Stamford, CT 58:47 6:18 10 6 JrM Patrik Puhala, 39, Brookfield, CT 59:09 6:21 11 7 JrM Brian Gaudreau, 36, Wethersfield, CT 59:23 6:22 12 8 JrM Jeff Watson, 34, New York, NY 59:27 6:23 13 4 M40 Joe Lemay, 49, Danbury, CT 59:37 6:24 14 9 JrM Nicholas Avello, 27, Norwalk, CT 59:42 6:24 15 5 M40 John McElroy, 40, Danbury, CT 59:47 6:25 16 10 JrM Andrew Vaccaro, 32, Sleepy Hollow, NY 59:52 6:25 17 11 JrM Nick Logan, 34, Norwalk, CT 1:00:01 6:26 18 6 M40 Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT 1:00:04 6:27 19 7 M40 Nadeem Ahmad, 48, Westport, CT 1:00:12 6:28 20 1 M50 Paul Greenberg, 54, Westport, CT 1:00:17 6:28 21 2 M50 Billy Barone, 51, New Haven, CT 1:00:31 6:30 22 12 JrM Seth Lynch, 34, Yonkers, NY 1:00:36 6:30 23 13 JrM Greg Kyrytschenko, 36, Stratford, CT 1:00:47 6:31 24 3 M50 Peter Lofink, 55, Brookfield, CT 1:00:50 6:32 25 8 M40 Krister Holm, 49, Westport, CT 1:01:18 6:35 26 14 JrM Bobby Lovitch, 18, White Plains, NY 1:01:39 6:37 27 9 M40 Roger Dagostin, 45, Norwalk, CT 1:01:42 6:37 2 1 JrW Sara Belles, 35*, Brookfield, CT 1:01:44 6:37 28 10 M40 Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT 1:02:17 6:41 29 11 M40 Larry Ikard, 41, New Canaan, CT 1:02:19 6:41 3 2 JrW Mary Johnson, 28*, Hamden, CT 1:02:39 6:43 30 12 M40 Eric Krebs, 46, Roxbury, CT 1:02:45 6:44 31 13 M40 Thomas Waniewski, 45, Darien, CT 1:02:51 6:45 4 3 JrW Sara Winterhalter, 25*, New York, NY 1:02:53 6:45 5 4 JrW Sabrina Jeppsson, 26*, New York, NY 1:02:54 6:45 6 5 JrW Michelle Rorke, 31*, New York, NY 1:03:29 6:49 32 4 M50 Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT 1:03:45 6:50 33 5 M50 John McKenna, 52, Bantam, CT 1:03:50 6:51 34 15 JrM James Osborn, 36, Ridgefield, CT 1:03:58 6:52 7 1 W40 Liz Herbert, 47*, Darien, CT 1:04:31 6:55 35 14 M40 Anthony Portera, 44, White Plains, NY 1:04:53 6:58 36 16 JrM Matt Slattery, 37, Norwalk, CT 1:05:01 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

8 6 JrW Jenny Donnelly, 24*, New York, NY 1:05:21 7:01 37 15 M40 Evan McGerald, 43, Ridgefield, CT 1:05:56 7:04 38 17 JrM Reyes Moreno, 37, Norwalk, CT 1:06:04 7:05 39 6 M50 Diego Moraiz, 51, Greenwich, CT 1:06:07 7:06 40 18 JrM Joseph Domogala, 38, Milford, CT 1:06:13 7:06 9 7 JrW Andrea Szarkowicz, 24*, Watertown, CT 1:06:31 7:08 10 8 JrW Anoush Arakelian, 23*, New York, NY 1:06:32 7:08 41 7 M50 Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY 1:06:36 7:09 42 8 M50 Neil Farrow, 52, Ridgefield, CT 1:06:42 7:09 43 9 M50 Mike O'Neill, 51, New Canaan, CT 1:06:42 7:09 44 16 M40 Chris Deming, 49, Danbury, CT 1:06:46 7:10 45 19 JrM Chris Tingue, 29, Greenwich, CT 1:06:51 7:10 46 17 M40 Tim Fawbert, 47, Harrison, NY 1:06:58 7:11 11 2 W40 Benedicte Uguen, 41*, Briarcliff Manor, NY 1:07:12 7:13 47 20 JrM Tucker Green, 36, Darien, CT 1:07:24 7:14 12 9 JrW Jeanne Halloran, 37*, Redding, CT 1:07:33 7:15 48 10 M50 Torpedo Ruospo, 51, Stratford, CT 1:07:46 7:16 49 11 M50 Andrew Bein, 50, Riverside, CT 1:07:52 7:17 50 21 JrM Jason Twedt, 37, Ridgefield, CT 1:07:56 7:17 51 12 M50 Felipe Zarama, 50, Shelton, CT 1:08:10 7:19 52 13 M50 Jim Santora, 50, New Canaan, CT 1:08:17 7:20 53 14 M50 Bill Hunter, 54, Fairfield, CT 1:08:20 7:20 13 10 JrW Tara Schwitzman, 29*, New York, NY 1:08:22 7:20 54 18 M40 Ray Buxton, 48, Darien, CT 1:08:32 7:21 55 19 M40 James Smart, 48, Stamford, CT 1:08:35 7:22 56 20 M40 Jim Williams, 48, Westport, CT 1:08:49 7:23 57 22 JrM Matthew Epstein, 34, Norwalk, CT 1:08:50 7:23 14 11 JrW Alison Glasband, 37*, Darien, CT 1:08:54 7:24 58 1 M60 Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT 1:08:55 7:24 59 15 M50 Bill Casill, 57 1:09:04 7:25 60 16 M50 Justin Morley, 54, Middlebury, CT 1:09:06 7:25 61 21 M40 Eric Friedland, 42, Westport, CT 1:09:11 7:25 62 23 JrM Jeremy Miner, 24, Stamford, CT 1:09:18 7:26 63 17 M50 Robert Kennedy, 53, Norwalk, CT 1:09:29 7:27 64 2 M60 Daniel Willey, 60, Stamford, CT 1:09:36 7:28 65 24 JrM Nicholas Sykes, 24, Boston, MA 1:09:40 7:28 66 18 M50 Anthony Kelly, 52, Fairfield, CT 1:09:44 7:29 67 25 JrM Josh Maio, 38, New York, NY 1:10:10 7:32 15 12 JrW Kristen Wilson, 38*, White Plains, NY 1:10:13 7:32 68 26 JrM Mike Giaquinto, 30, Stamford, CT 1:10:15 7:32 16 1 W50 Susan Chiovitti, 54*, Thomaston, CT 1:10:25 7:33 69 27 JrM Francisco Agrest, 20, Greenwich, CT 1:10:42 7:35 17 1 W60 Sharon Vos, 61*, Old Greenwich, CT 1:10:43 7:35 70 22 M40 Bruce Colthup, 49, New Canaan, CT 1:10:49 7:36 18 13 JrW Laurie-Ann Netto, 38*, White Plains, NY 1:10:49 7:36 71 19 M50 Robert Albanese, 58, Purchase, NY 1:10:53 7:36 72 20 M50 James Johnsen, 51, Darien, CT 1:10:57 7:37 19 14 JrW Chloe Lasseron, 31*, Brooklyn, NY 1:11:03 7:37 73 23 M40 Philip Bloomfield, 44, Norwalk, CT 1:11:08 7:38 74 24 M40 Brian Fidler, 45, West Haven, CT 1:11:15 7:39 75 21 M50 Cole Mackay, 54, Rye, NY 1:11:24 7:40 20 2 W50 Kimberly Driscoll, 54*, Fairfield, CT 1:11:26 7:40 76 25 M40 Michael Orth, 47, White Plains, NY 1:11:29 7:40 77 22 M50 Andrew Blance, 57, New Canaan, CT 1:11:30 7:40 21 15 JrW Megan Powell, 39*, Darien, CT 1:11:30 7:40 78 26 M40 Michael Prinzivalli, 41, Hamden, CT 1:11:31 7:40 79 27 M40 George Kopp, 40, Darien, CT 1:11:32 7:41 80 28 M40 Anthony Chiaverini, 44, Fairfield, CT 1:11:36 7:41 81 28 JrM Sean Malone, 18, Ridgefield, CT 1:11:36 7:41 82 3 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 1:11:47 7:42 83 29 M40 Jp Milot, 48, Ridgefield, CT 1:11:48 7:42 84 30 M40 Kevin Wilson, 42, White Plains, NY 1:12:04 7:44 85 31 M40 Brian Ordway, 43, Shelton, CT 1:12:12 7:45 86 29 JrM Tiage Marinho, 22, Hartford, CT 1:12:23 7:46 22 3 W40 Christine Stefan, 47*, Fairfield, CT 1:12:28 7:47 87 23 M50 Dennis Noskin, 57, Greenwich, CT 1:13:07 7:51 23 16 JrW Geraldine Pires, 31*, Fairfield, CT 1:13:08 7:51 88 30 JrM Felipe Mulia, 3, Brooklyn, NY 1:13:08 7:51 24 4 W40 Jennifer Lutz, 42*, Middletown, CT 1:13:13 7:51 89 24 M50 David McNamara, 59, New Haven, CT 1:13:19 7:52 90 32 M40 Ram Sarma, 41, Stamford, CT 1:13:24 7:53 25 17 JrW Susan Briggs, 39*, Stamford, CT 1:13:26 7:53 91 33 M40 Brett Malone, 49, Ridgefield, CT 1:13:29 7:53 26 3 W50 Erica Merrill, 52*, Norwalk, CT 1:13:33 7:53 92 25 M50 Steve Mortinger, 51, Ridgefield, CT 1:13:36 7:54 27 5 W40 Jodi Sorrells, 44*, Darien, CT 1:13:37 7:54 28 6 W40 Claudia Smith, 48*, Stamford, CT 1:13:49 7:55 29 4 W50 Paula Scaminaci, 50*, Cos Cob, CT 1:13:54 7:56 93 26 M50 Howard Goldstein, 50, Stamford, CT 1:14:00 7:56 94 31 JrM Franklyn Gandiaga, 28, Derby, CT 1:14:03 7:57 95 27 M50 Michael Duvally, 54, Pound Ridge, NY 1:14:06 7:57 30 18 JrW Patricia Mulia, 35*, Brooklyn, NY 1:14:17 7:58 96 32 JrM David Gillespie, 34, Fairfield, CT 1:14:18 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

97 34 M40 Marc Wolpers, 49, Old Greenwich, CT 1:14:33 8:00 98 35 M40 Edward Stickles, 48, Pleasantville, NY 1:14:52 8:02 99 28 M50 Jeff Falberg, 51, Bridgeport, CT 1:14:53 8:02 31 7 W40 Christine Dunnery, 47*, New City, NY 1:15:09 8:04 100 29 M50 Brad Hardy, 51, Westport, CT 1:15:10 8:04 32 5 W50 Ann Williams, 51*, Old Greenwich, CT 1:15:22 8:05 101 30 M50 Alberto Agrest, 50, Greenwich, CT 1:15:23 8:05 102 36 M40 Pascal Fuchs, 45, Fairfield, CT 1:15:23 8:05 103 37 M40 Glen Kutler, 48, Ridgefield, CT 1:15:24 8:05 104 38 M40 Paul Cusumano, 44, Trumbull, CT 1:15:26 8:06 105 39 M40 Frank Colella, 43, Scarsdale, NY 1:15:34 8:06 33 8 W40 Kristen Noble, 41*, New York, NY 1:15:36 8:07 106 40 M40 Terry Rychlik, 48, Ridgefield, CT 1:15:39 8:07 107 31 M50 Ted Pernicano, 57, Yorktown Heights, NY 1:15:52 8:08 34 19 JrW Heather Tyrrell, 37*, New York, NY 1:15:54 8:09 108 4 M60 Scott Harrison, 61, Darien, CT 1:15:55 8:09 109 32 M50 Tony Smyth, 56, Ridgefield, CT 1:15:56 8:09 110 41 M40 Ruben Gordillo, 41, Norwalk, CT 1:16:06 8:10 111 33 M50 Murat Beyazit, 55, New York, NY 1:16:06 8:10 112 34 M50 Pedro Ramirez, 55, Danbury, CT 1:16:13 8:11 35 20 JrW Lyn McCabe, 38*, Seymour, CT 1:16:13 8:11 113 35 M50 Jim Mydosh, 56, Derby, CT 1:16:16 8:11 114 33 JrM John Joyce, 38, Norwalk, CT 1:16:17 8:11 36 9 W40 Jeannine Fagan, 46*, Bethel, CT 1:16:23 8:12 37 10 W40 Gena Deribeaux, 47*, Trumbull, CT 1:16:40 8:14 115 5 M60 Dan Clark, 62, Stamford, CT 1:16:42 8:14 38 11 W40 Kate Phillips, 49*, Cheshire, CT 1:16:46 8:14 116 6 M60 Kevin Lloyd, 63, Darien, CT 1:16:50 8:15 117 42 M40 Roland Goodell, 48, Franklin, MA 1:16:59 8:16 118 34 JrM Tomas Agrest, 22, Greenwich, CT 1:17:09 8:17 39 21 JrW Stephanie Castle, 33*, New York, NY 1:17:14 8:17 40 12 W40 Pauline Tang, 45*, Briarwood, NY 1:17:21 8:18 41 13 W40 Robin Bartholomew, 48*, Old Greenwich, CT 1:17:24 8:18 119 43 M40 Todd Morrison, 46, Weston, CT 1:17:32 8:19 120 44 M40 Rick Spiker, 41, Naugatuck, CT 1:17:37 8:20 42 6 W50 Diane Hayes, 50*, Weston, CT 1:17:41 8:20 121 36 M50 Rick Heyman, 51, Redding, CT 1:17:43 8:20 43 14 W40 Sandi Fox, 46*, Danbury, CT 1:17:47 8:21 122 45 M40 Paul Baldini, 44, North Haven, CT 1:17:58 8:22 123 7 M60 Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT 1:18:04 8:23 44 7 W50 Corliss Spencer, 55*, New Canaan, CT 1:18:22 8:25 45 15 W40 Paula Muller, 44*, New Canaan, CT 1:18:28 8:25 124 8 M60 Bruce Goulart, 65, Newtown, CT 1:18:41 8:27 46 16 W40 Cynthia Degirolamo, 49*, Sandy Hook, CT 1:18:52 8:28 47 17 W40 Kristen Porter, 44*, Ridgefield, CT 1:19:13 8:30 48 8 W50 Dora Paz, 50*, Riverside, CT 1:19:24 8:31 49 22 JrW Elizabeth Gmelin, 34*, Ridgefield, CT 1:19:28 8:32 125 9 M60 Aram Nahabedian, 64, Sandy Hook, CT 1:19:43 8:33 126 10 M60 Neil Mandel, 61, Shelton, CT 1:19:47 8:34 50 18 W40 Hannah Mollett, 41*, New York, NY 1:19:48 8:34 127 46 M40 Tom Harte, 45, Cheshire, CT 1:19:58 8:35 128 37 M50 Oscar Batres, 55, Danbury, CT 1:20:00 8:35 129 47 M40 Thomas Hynes, 42, New Canaan, CT 1:20:11 8:36 51 19 W40 Stacey Smith, 49*, Stamford, CT 1:20:14 8:37 52 20 W40 Laura Summers, 43*, Southington, CT 1:20:15 8:37 53 21 W40 Beth Dexter, 40*, Bronxville, NY 1:20:25 8:38 130 48 M40 Chris Murphy, 42, Bronxville, NY 1:20:25 8:38 54 22 W40 Suzanne McMenaney, 44*, Wilton, CT 1:20:31 8:38 131 49 M40 Ed Fung, 46, Wilton, CT 1:20:42 8:40 132 35 JrM Oliver Collins, 35, New Haven, CT 1:20:46 8:40 55 23 W40 Kimberly Van Den Heuvel, 44*, Wilton, CT 1:20:47 8:40 56 23 JrW Daryn Murphy, 38*, Ridgefield, CT 1:21:13 8:43 133 36 JrM Greg Tebbe, 38, Ridgefield, CT 1:21:14 8:43 134 37 JrM Matt Art, 37, Ridgefield, CT 1:21:17 8:43 135 38 M50 Adam Norris, 50, Norwalk, CT 1:21:34 8:45 136 39 M50 Charles Vaccaro, 53, Patterson, NY 1:21:36 8:45 57 2 W60 Janet Voelpert, 68*, Shelton, CT 1:21:54 8:47 58 24 W40 Kerry Rice, 41*, Norwalk, CT 1:21:58 8:48 137 40 M50 Scott Cooney, 52, Danbury, CT 1:22:05 8:48 138 41 M50 David Hoffman, 51, Norwalk, CT 1:22:06 8:49 59 9 W50 Louise Schneider, 51*, Danbury, CT 1:22:08 8:49 60 25 W40 Debby Valin, 48*, Woodbridge, CT 1:22:11 8:49 139 38 JrM Bret Henkel, 38, Milford, CT 1:22:20 8:50 140 50 M40 Raymond Cannata, 42, Carmel, NY 1:22:28 8:51 61 10 W50 Francine Pisano, 59*, Carmel, NY 1:22:36 8:52 141 42 M50 Ed Marquez, 50, Ridgefield, CT 1:22:39 8:52 142 11 M60 John Kiselak, 66, Danbury, CT 1:22:41 8:52 143 39 JrM Marc Cavell, 34, Westport, CT 1:22:54 8:54 144 43 M50 Greg Ritzinger, 58, Newtown, CT 1:23:01 8:54 62 11 W50 Cindy Lyons, 59*, Wilton, CT 1:23:03 8:55 63 26 W40 Jennine Lesica, 48*, Danbury, CT 1:23:08 8:55 64 12 W50 Linda Cordova, 50*, Hamden, CT 1:23:18 8:56 65 13 W50 Teresa Lee, 52*, Sherman, CT 1:23:28 8:57 145 44 M50 Douglas Lee, 55, Sherman, CT 1:23:28 8:57 66 24 JrW Ruth Schroder, 39*, Norwalk, CT 1:23:29 8:57 146 51 M40 Sam Valencia, 41, Norwalk, CT 1:23:31 8:58 67 27 W40 Maria Rosales, 43*, Norwalk, CT 1:23:33 8:58 68 25 JrW Kristen Deyoung, 28*, Stamford, CT 1:23:37 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

147 45 M50 Jerid O'Connell, 59, Westport, CT 1:24:07 9:02 148 46 M50 Kurt De Guzman, 55, New Haven, CT 1:24:29 9:04 149 40 JrM Ryan Matherne, 28, Stamford, CT 1:24:29 9:04 69 26 JrW Lauren Burgess, 23*, Stamford, CT 1:24:30 9:04 70 27 JrW Sabrina Lewis, 29*, Norwalk, CT 1:24:30 9:04 150 41 JrM Russell Phillips, 34, Sandy Hook, CT 1:24:37 9:05 151 12 M60 Stephen Gardner, 62, New Canaan, CT 1:24:39 9:05 71 3 W60 Luanne Roy, 60*, Seymour, CT 1:24:45 9:06 72 28 JrW Quinn Baruth, 39*, Naugatuck, CT 1:24:56 9:07 73 29 JrW Jacqueline Elbaz, 24*, Brooklyn, NY 1:25:02 9:07 74 30 JrW Julianne Staino, 28*, New York, NY 1:25:03 9:08 152 47 M50 Dan Doyle, 59, Warwick, NY 1:25:25 9:10 75 31 JrW Michelle Shafiro, 30*, Stamford, CT 1:25:58 9:13 153 42 JrM Sean Chick, 39, Yonkers, NY 1:25:58 9:13 154 52 M40 Ernie Cullinan, 49, Hamden, CT 1:26:00 9:14 76 28 W40 Jennifer O'Farrell, 41*, Brookfield, CT 1:26:04 9:14 77 14 W50 Jenny Santora, 50*, New Canaan, CT 1:26:29 9:17 78 29 W40 Lee Falk, 46*, Bristol, CT 1:26:32 9:17 155 13 M60 Michael Buscher, 64, New Canaan, CT 1:26:33 9:17 79 32 JrW Sarah Rowe, 24*, Greenwich, CT 1:26:39 9:18 80 30 W40 Kathryn Stoker, 48*, Norwalk, CT 1:26:56 9:20 156 53 M40 William Graham, 49, Chappaqua, NY 1:27:05 9:21 157 14 M60 Frank Ladonna, 63, Stratford, CT 1:27:08 9:21 158 15 M60 Jerry Meshell, 60, Orange, CT 1:27:11 9:21 81 33 JrW Sabrina Phillips, 31*, Sandy Hook, CT 1:27:12 9:21 82 34 JrW Karen Pearson, 39*, Bedford Hills, NY 1:27:27 9:23 83 35 JrW Jeanine Hussey, 39*, Bethel, CT 1:27:32 9:24 159 16 M60 Joseph Rorick, 70, Bethel, CT 1:27:34 9:24 160 43 JrM Evan Gillespie, 32, Weston, CT 1:27:37 9:24 161 17 M60 Israel Good, 62, Stamford, CT 1:27:39 9:24 84 15 W50 Lissa Short, 54*, Darien, CT 1:27:47 9:25 162 48 M50 David Short, 54, Darien, CT 1:27:55 9:26 163 44 JrM John Dobreski, 31, Danbury, CT 1:28:15 9:28 164 18 M60 Geoff Steadman, 64, Norwalk, CT 1:28:30 9:30 165 54 M40 Russ Porter, 44, Ridgefield, CT 1:28:57 9:33 85 16 W50 Patricia Gorman, 54*, Wilton, CT 1:28:57 9:33 166 49 M50 Douglas Knittel, 51, Bethel, CT 1:28:58 9:33 167 19 M60 Michael Rubinfeld, 68, Dobbs Ferry, NY 1:29:07 9:34 168 50 M50 Mike Castellano, 56, Southbury, CT 1:29:09 9:34 169 20 M60 Jorge Jaramillo, 67, Southbury, CT 1:29:10 9:34 170 45 JrM John Schiaroli, 39, Wilton, CT 1:29:23 9:35 86 4 W60 Beatrice Burns, 73*, Hamden, CT 1:29:26 9:36 171 55 M40 Matt Rutig, 48, Ridgefield, CT 1:29:27 9:36 87 36 JrW Lina Frazer, 38*, Bethany, CT 1:29:30 9:36 88 31 W40 Wendy Robertson, 47*, Shelton, CT 1:29:31 9:36 89 37 JrW Jamie Grennan, 38*, Norwalk, CT 1:29:44 9:38 172 51 M50 David Gruen, 50, Weston, CT 1:29:59 9:39 90 32 W40 Jeannine Ludeke, 43*, Danbury, CT 1:30:00 9:39 173 56 M40 Peter Mumola, 45, Norwalk, CT 1:30:03 9:40 91 17 W50 Ronnie Behringer, 58*, Norwalk, CT 1:30:22 9:42 92 38 JrW Emma Dufan, 39*, Danbury, CT 1:30:40 9:44 174 57 M40 John McCleary, 47, Redding, CT 1:30:42 9:44 93 33 W40 Carolyn Murphy, 48*, White Plains, NY 1:31:01 9:46 175 21 M60 Roy Van Eick, 66, Stamford, CT 1:31:02 9:46 94 34 W40 Kim Cognato, 47*, Danbury, CT 1:31:11 9:47 176 22 M60 Alex Chik, 62, Monroe, CT 1:31:13 9:47 95 39 JrW Rena Traube, 29*, New Haven, CT 1:31:23 9:48 177 58 M40 Mark Schwartz, 47, Brooklyn, NY 1:31:28 9:49 96 35 W40 Carolyne Hynes, 49*, Weston, CT 1:31:38 9:50 178 52 M50 Mike Tamborrino, 58, Stamford, CT 1:31:41 9:50 97 18 W50 Mary Money, 57*, Fairfield, CT 1:31:52 9:51 179 53 M50 Desmond McGoey, 51, Ridgefield, CT 1:32:45 9:57 180 54 M50 John Carberry, 58, Stamford, CT 1:33:02 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

181 23 M60 James Heus, 63, Ridgefield, CT 1:33:29 10:02 98 36 W40 Beth MacInnes, 48*, Rowayton, CT 1:33:30 10:02 99 19 W50 Christina Ogren, 59*, Fairfield, CT 1:33:31 10:02 100 20 W50 Beth Peckham, 53*, New Canaan, CT 1:33:31 10:02 182 55 M50 Stephan Month, 56, Scarsdale, NY 1:33:42 10:03 101 21 W50 Mimi Owen, 52*, New Canaan, CT 1:34:02 10:05 183 24 M60 Robert Nouza, 63, Wilton, CT 1:34:06 10:06 102 37 W40 Amy Santaniello, 43*, Bethel, CT 1:34:40 10:09 103 40 JrW Jennifer Fatone, 38*, Shelton, CT 1:35:31 10:15 104 41 JrW Jackie Dimeglio, 31*, Bridgeport, CT 1:35:46 10:17 105 22 W50 Terrie Kelleher, 55*, White Plains, NY 1:37:02 10:25 106 23 W50 Deirdre Brown, 53*, Trumbull, CT 1:38:07 10:32 107 42 JrW Laura Yoviene, 25*, Boston, MA 1:38:19 10:33 108 38 W40 Melissa Costantini, 45*, Milford, CT 1:41:00 10:50 184 56 M50 Steve Mayo, 56, Bethany, CT 1:41:09 10:51 185 59 M40 Rob Leder, 45, Stamford, CT 1:41:34 10:54 109 24 W50 Peggy Flood, 59*, Stamford, CT 1:41:59 10:57 110 25 W50 Jeanette Trujillo, 54*, Norwalk, CT 1:42:00 10:57 186 57 M50 Marc Leffler, 59, Pomona, NY 1:42:06 10:57 111 39 W40 Yoko Hayashida, 46*, Norwalk, CT 1:42:22 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

112 40 W40 Maria Buono, 48*, Norwalk, CT 1:43:11 11:04 113 26 W50 Maureen Kapustynski, 59*, Darien, CT 1:43:51 11:09 187 60 M40 Michael Gerwien, 49, Milford, CT 1:46:31 11:26 114 27 W50 Dawn Bolling, 52*, Norwalk, CT 1:47:55 11:35
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

115 5 W60 Blair MacInnes, 70*, Morristown, NJ 1:53:18 12:09 116 43 JrW Stephanie Castle, 33*, New York, NY 1:53:49 12:13 117 41 W40 Beth McCabe, 46*, New Rochelle, NY 1:55:54 12:26 118 42 W40 Patricia Vreeland, 49*, Carmel, NY 1:59:32 12:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

188 25 M60 Vincent Sanchiani, 60, Norwalk, CT 2:03:27 13:15 189 26 M60 Ed Peters, 64, Norwalk, CT 2:03:27 13:15 190 27 M60 Karl Eilers, 63, Danbury, CT 2:08:30 13:47 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 45 finishers among Men Under 40 60 finishers among Men 40 - 49 57 finishers among Men 50 - 59 27 finishers among Men 60 & Up 43 finishers among Women Under 40 42 finishers among Women 40 - 49 27 finishers among Women 50 - 59 5 finishers among Women 60 & Up 191 male finishers 117 female finishers 308 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE

Men Under 40
    2    1  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             52:01    5:35
    3    2  Timothy Milenkevich, 33, Westport, CT          53:04    5:42
    5    3  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY           56:03    6:01
    7    4  Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT                  58:22    6:16
    9    5  Mark Harousseau, 25, Scarsdale, NY             58:42    6:18

Men 40 - 49
    4    1  Aaron Heath, 41, White Plains, NY              54:36    5:52
    6    2  Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT             56:55    6:06
    8    3  Brian Sleigh, 45, Ridgefield, CT               58:29    6:17
   13    4  Joe Lemay, 49, Danbury, CT                     59:37    6:24
   15    5  John McElroy, 40, Danbury, CT                  59:47    6:25

Men 50 - 59
   20    1  Paul Greenberg, 54, Westport, CT           1:00:17    6:28
   21    2  Billy Barone, 51, New Haven, CT            1:00:31    6:30
   24    3  Peter Lofink, 55, Brookfield, CT           1:00:50    6:32
   32    4  Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT         1:03:45    6:50
   33    5  John McKenna, 52, Bantam, CT               1:03:50    6:51

Men 60 & Up
   58    1  Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT              1:08:55    7:24
   64    2  Daniel Willey, 60, Stamford, CT            1:09:36    7:28
   82    3  John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT    1:11:47    7:42
  108    4  Scott Harrison, 61, Darien, CT             1:15:55    8:09
  115    5  Dan Clark, 62, Stamford, CT                1:16:42    8:14

Women Under 40
    2    1  Sara Belles, 35, Brookfield, CT            1:01:44    6:37
    3    2  Mary Johnson, 28, Hamden, CT               1:02:39    6:43
    4    3  Sara Winterhalter, 25, New York, NY        1:02:53    6:45
    5    4  Sabrina Jeppsson, 26, New York, NY         1:02:54    6:45
    6    5  Michelle Rorke, 31, New York, NY           1:03:29    6:49

Women 40 - 49
    7    1  Liz Herbert, 47, Darien, CT                1:04:31    6:55
   11    2  Benedicte Uguen, 41, Briarcliff Manor, NY
                                                           1:07:12    7:13
   22    3  Christine Stefan, 47, Fairfield, CT        1:12:28    7:47
   24    4  Jennifer Lutz, 42, Middletown, CT          1:13:13    7:51
   27    5  Jodi Sorrells, 44, Darien, CT              1:13:37    7:54

Women 50 - 59
   16    1  Susan Chiovitti, 54, Thomaston, CT         1:10:25    7:33
   20    2  Kimberly Driscoll, 54, Fairfield, CT       1:11:26    7:40
   26    3  Erica Merrill, 52, Norwalk, CT             1:13:33    7:53
   29    4  Paula Scaminaci, 50, Cos Cob, CT           1:13:54    7:56
   32    5  Ann Williams, 51, Old Greenwich, CT        1:15:22    8:05

Women 60 & Up
   17    1  Sharon Vos, 61, Old Greenwich, CT          1:10:43    7:35
   57    2  Janet Voelpert, 68, Shelton, CT            1:21:54    8:47
   71    3  Luanne Roy, 60, Seymour, CT                1:24:45    9:06
   86    4  Beatrice Burns, 73, Hamden, CT             1:29:26    9:36
  115    5  Blair MacInnes, 70, Morristown, NJ         1:53:18   12:09

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.