10 km, Rowayton, CT
January 3, 2016

Cool (38), sunny, breezy, dry.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 33:14
WOMEN'S WINNER: Lesley Maio - 38:40

 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 25, Newtown, CT                    33:14    5:21
    2    1 JrM  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             34:11    5:30
    3    2 JrM  Timothy Milenkevich, 33, Ansonia, CT           34:16    5:31
    4    1 M40  Aaron Heath, 41, White Plains, NY              34:37    5:34
    5    3 JrM  Aleksander Morin, 23, Durham, CT               35:14    5:40
    6    2 M40  Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT             35:50    5:46
    7    3 M40  Gus Ellison, 40, Rowayton, CT                  36:24    5:51
    8    4 M40  Chris Schulten, 43, Middlefield, CT            36:28    5:52
    9    4 JrM  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY           36:47    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

10 5 JrM Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT 38:09 6:08 11 6 JrM Brian Gaudreau, 36, Wethersfield, CT 38:30 6:12 1 OpW Lesley Maio, 35*, New York, NY 38:40 6:13 12 7 JrM Jeff Watson, 34, New York, NY 38:47 6:14 13 1 M50 Peter Lofink, 55, Brookfield, CT 38:53 6:15 14 8 JrM Nicholas Avello, 27, Norwalk, CT 39:00 6:16 15 9 JrM Ryan Lynn, 33, New Canaan, CT 39:02 6:17 2 1 W50 Mary Zengo, 50*, Wilton, CT 39:07 6:18 16 10 JrM Greg Kyrytschenko, 36, Stratford, CT 39:08 6:18 17 5 M40 Krister Holm, 49, Westport, CT 39:42 6:23 18 6 M40 Sebastien Bilodeau, 40, Darien, CT 39:46 6:24 19 2 M50 Billy Barone, 51, New Haven, CT 39:52 6:25 3 1 JrW Sara Belles, 35*, Brookfield, CT 39:59 6:26 20 7 M40 Jonathan Reeves, 40, New Milford, CT 40:05 6:27 21 8 M40 Thomas Waniewski, 45, Darien, CT 40:17 6:29 22 9 M40 Nadeem Ahmad, 48, Westport, CT 40:22 6:30 23 11 JrM Nick Logan, 34, Norwalk, CT 40:37 6:32 24 10 M40 Roger Dagostin, 45, Norwalk, CT 40:42 6:33 25 12 JrM Chip Murray, 26, New Canaan, CT 40:48 6:34 26 11 M40 Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT 40:51 6:34 4 2 JrW Mary Johnson, 28*, Hamden, CT 40:51 6:34 27 12 M40 Chris Deming, 49, Danbury, CT 40:59 6:36 28 13 JrM Seth Lynch, 34, Yonkers, NY 41:00 6:36 29 13 M40 Mark Andrejczyk, 42, Shelton, CT 41:03 6:36 30 3 M50 Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT 41:04 6:36 31 4 M50 David Yockelson, 51, Port Chester, NY 41:07 6:37 32 14 M40 Larry Ikard, 41, New Canaan, CT 41:18 6:39 33 15 M40 Tim Urbanz, 45, Ridgefield, CT 41:31 6:41 34 16 M40 William Donzeiser, 43, Darien, CT 41:42 6:43 35 14 JrM Matt Slattery, 37, Norwalk, CT 41:46 6:43 5 3 JrW Sara Winterhalter, 25*, New York, NY 41:47 6:43 6 1 W40 Ellen Basile, 43*, New York, NY 41:56 6:45 36 15 JrM Jeremy Miner, 24, Stamford, CT 41:58 6:45 7 2 W40 Liz Herbert, 47*, Darien, CT 42:04 6:46 37 16 JrM Reyes Moreno, 36, Norwalk, CT 42:07 6:47 38 5 M50 John McKenna, 52, Bantam, CT 42:13 6:48 39 17 M40 Gregory Waterfield, 48, West Haven, CT 42:30 6:50 40 18 M40 Roger Baxley, 47, Weston, CT 42:38 6:52 41 17 JrM Joseph Domogala, 38, Milford, CT 42:41 6:52 42 6 M50 Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY 42:49 6:53 43 18 JrM Mark Harousseau, 25, Scarsdale, NY 42:49 6:53 44 19 M40 Anthony Portera, 44, White Plains, NY 43:02 6:55 8 4 JrW Sherri Odell, 30*, Litchfield, CT 43:05 6:56 9 5 JrW Sabrina Jeppsson, 26*, New York, NY 43:09 6:57 45 20 M40 Tim Schulken, 49, West Hartford, CT 43:13 6:57 10 6 JrW Annalisa Paltauf, 32*, New Haven, CT 43:27 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

46 7 M50 Jim Santora, 50, New Canaan, CT 43:29 7:00 11 7 JrW Caitlin Drap, 39*, Yorktown, NY 43:36 7:01 12 3 W40 Christine Vincent, 46*, Fairfield, CT 43:41 7:02 13 8 JrW Molly Gerster, 28*, Rowayton, CT 43:47 7:03 47 21 M40 Scott Gac, 42, Glastonbury, CT 43:51 7:03 48 22 M40 Tim Fawbert, 47, Harrison, NY 43:52 7:03 14 4 W40 Benedicte Uguen, 41*, Briarcliff Manor, NY 43:55 7:04 49 23 M40 Ray Buxton, 48, Darien, CT 43:57 7:04 50 19 JrM Tucker Green, 36, Darien, CT 44:00 7:05 51 8 M50 Shannon Murphy, 51, Orange, CT 44:02 7:05 52 9 M50 Torpedo Ruospo, 51, Stratford, CT 44:06 7:06 15 9 JrW Jeanne Halloran, 37*, Redding, CT 44:06 7:06 53 10 M50 Dana Perry, 54, New Canaan, CT 44:08 7:06 16 10 JrW Ali Glasband, 37*, Darien, CT 44:11 7:06 17 11 JrW Jamie Whittendale, 27*, Stamford, CT 44:13 7:07 54 11 M50 Bill Hunter, 54, Fairfield, CT 44:14 7:07 55 1 M60 Bruce Cook, 63, Greenwich, CT 44:19 7:08 56 24 M40 Stephen Kennedy, 40, Darien, CT 44:27 7:09 57 12 M50 Anthony Kelly, 52, Fairfield, CT 44:30 7:10 18 5 W40 Debbie Ragals, 45*, Bedford, NY 44:33 7:10 19 12 JrW Andrea Szarkowicz, 24*, Watertown, CT 44:33 7:10 58 20 JrM Matthew Epstein, 34, Norwalk, CT 44:38 7:11 20 13 JrW Kristen Wilson, 38*, White Plains, NY 44:38 7:11 59 21 JrM Bart Codd, 13, New Canaan, CT 44:39 7:11 21 2 W50 Susan Chiovitti, 54*, Thomaston, CT 44:47 7:12 60 25 M40 Eric Friedland, 42, Westport, CT 44:48 7:13 61 2 M60 Daniel Willey, 60, Stamford, CT 44:49 7:13 62 22 JrM Alex Cotter, 37, Darien, CT 44:51 7:13 63 3 M60 Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT 44:59 7:14 22 14 JrW Kristen Geary, 22*, Fairfield, CT 45:07 7:16 64 23 JrM Bryan Subach, 34, Norwalk, CT 45:10 7:16 65 13 M50 Andrew Blance, 57, New Canaan, CT 45:16 7:17 23 15 JrW Geraldine Pires, 31*, Fairfield, CT 45:18 7:17 66 14 M50 Windsor Hall, 57, Darien, CT 45:19 7:17 67 26 M40 George Kopp, 40, Darien, CT 45:22 7:18 68 4 M60 Dan Clark, 62, Stamford, CT 45:23 7:18 69 15 M50 Robert Albanese, 58, Purchase, NY 45:29 7:19 24 16 JrW Elizabeth Perry, 19*, New Canaan, CT 45:35 7:20 70 16 M50 Tim Looney, 50, Wilton, CT 45:36 7:20 71 17 M50 Adam Norris, 50, Norwalk, CT 45:37 7:20 72 27 M40 Michael Orth, 47, White Plains, NY 45:39 7:21 73 28 M40 Rick Spiker, 41, Naugatuck, CT 45:40 7:21 25 6 W40 Jennifer Lutz, 42*, Middletown, CT 45:41 7:21 74 24 JrM Nicholas Sykes, 24, Boston, MA 45:52 7:23 75 25 JrM William Harnett, 39, Norwalk, CT 45:53 7:23 26 17 JrW Megan Powell, 38*, Darien, CT 45:54 7:23 76 5 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 45:55 7:23 77 18 M50 Thomas Herbert, 51, Bethel, CT 45:56 7:23 78 19 M50 Michael Walters, 53, Weston, CT 46:09 7:26 79 20 M50 Michael Costello, 57, Fairfield, CT 46:12 7:26 80 29 M40 Paul Baldini, 44, North Haven, CT 46:17 7:27 81 26 JrM Mark Evans, 39, Fairfield, CT 46:27 7:28 82 21 M50 Michael Alcamo, 50, New York, NY 46:28 7:29 27 18 JrW Chloe Lasseron, 31*, Brooklyn, NY 46:28 7:29 28 19 JrW Patricia Mulia, 35*, Brooklyn, NY 46:29 7:29 29 20 JrW Julia Morgillo, 29*, Milford, CT 46:32 7:29 83 30 M40 Anthony Chiaverini, 44, Fairfield, CT 46:32 7:29 30 21 JrW Kathleen McGowan, 35*, New York, NY 46:33 7:29 31 3 W50 Kinga Zapert, 50*, Norwalk, CT 46:37 7:30 32 22 JrW Jess Movold, 28*, Brooklyn, NY 46:37 7:30 33 7 W40 Jodi Sorrells, 44*, Darien, CT 46:41 7:31 84 31 M40 Bruce Colthup, 49, New Canaan, CT 46:44 7:31 85 27 JrM Pangilinan Allen, 28, South Windsor, CT 46:46 7:31 86 22 M50 Pedro Ramirez, 55, Danbury, CT 46:47 7:32 87 32 M40 Paul Cusumano, 44, Trumbull, CT 46:50 7:32 88 23 M50 Peter Pfister, 56, Norwalk, CT 46:55 7:33 89 24 M50 Cole Mackay, 54, Rye, NY 47:01 7:34 90 33 M40 Jp Milot, 48, Ridgefield, CT 47:11 7:36 34 23 JrW Lauren Leppla, 25*, Bridgeport, CT 47:14 7:36 91 34 M40 Brian Fidler, 45, West Haven, CT 47:40 7:40 92 25 M50 James Johnsen, 51, Darien, CT 47:47 7:41 93 28 JrM Joe Taligube, 33, Norwalk, CT 47:52 7:42 94 35 M40 David Eigen, 47, Westport, CT 47:58 7:43 35 24 JrW Hayden Maloney, 26*, New York, NY 48:04 7:44 36 25 JrW Stephanie Castle, 33*, New York, NY 48:07 7:45 37 8 W40 Christine Stern, 48*, Fairfield, CT 48:09 7:45 95 26 M50 Bill Casill, 57, Cross River, NY 48:11 7:45 38 4 W50 Lydia Tilsely, 50*, Orange, CT 48:13 7:46 96 36 M40 Pascal Fuchs, 45, Fairfield, CT 48:14 7:46 97 29 JrM Franklyn Gandiaga, 28, Derby, CT 48:22 7:47 98 27 M50 Rob Inghilterra, 59, Norwalk, CT 48:25 7:47 39 5 W50 Corliss Spencer, 55*, New Canaan, CT 48:27 7:48 99 37 M40 Sy Aryeh, 45, Bedford, NY 48:29 7:48 40 26 JrW Sarah Rocco, 22*, Stamford, CT 48:29 7:48 41 9 W40 Sherry Duff, 44*, Stratford, CT 48:35 7:49 100 6 M60 Scott Harrison, 61, Darien, CT 48:38 7:50 101 30 JrM David Gillespie, 34, Fairfield, CT 48:42 7:50 42 10 W40 Paula Muller, 44*, New Canaan, CT 48:43 7:50 43 6 W50 Ann Williams, 51*, Old Greenwich, CT 48:53 7:52 44 7 W50 Paula Scaminaci, 50*, Cos Cob, CT 48:57 7:53 102 38 M40 Roland Goodell, 48, Franklin, MA 49:03 7:54 103 39 M40 Joey Cabello, 44, White Plains, NY 49:09 7:54 104 40 M40 Clement Pascarella, 41, New Canaan, CT 49:16 7:56 105 7 M60 Kevin Lloyd, 63, Darien, CT 49:27 7:57 106 28 M50 Jim Mydosh, 56, Derby, CT 49:31 7:58 45 11 W40 Heather Roles, 43*, Danbury, CT 49:32 7:58 46 12 W40 Kate Phillips, 49*, Cheshire, CT 49:32 7:58 47 27 JrW Erica Logan, 32*, Norwalk, CT 49:33 7:58 48 28 JrW Lauren Burgess, 23*, Stamford, CT 49:34 7:58 107 41 M40 Adam Pearl, 47, Westport, CT 49:36 7:59 49 29 JrW Kari Kim, 37*, Riverside, CT 49:37 7:59 108 29 M50 Michael Duvally, 54, Pound Ridge, NY 49:39 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

50 13 W40 Claudia Smith, 48*, Stamford, CT 49:42 8:00 109 30 M50 Brad Hardy, 51, Westport, CT 49:45 8:00 110 31 JrM Joe Wahle, 35, Norwalk, CT 49:46 8:00 111 32 JrM Brian Jasgur, 39, Trumbull, CT 49:50 8:01 51 14 W40 Cynthia Degirolamo, 49*, Sandy Hook, CT 49:51 8:01 112 31 M50 Rick Heyman, 51, Redding, CT 49:52 8:01 113 42 M40 John Kresser, 46, Fairfield, CT 49:53 8:02 114 33 JrM Bret Henkel, 38, Milford, CT 49:55 8:02 115 43 M40 Radeslaw Zappert, 49, Rowayton, CT 49:59 8:03 52 8 W50 Diane Hayes, 50*, Weston, CT 50:01 8:03 116 32 M50 Scott Cooney, 52, Danbury, CT 50:08 8:04 117 33 M50 Bruce Turner, 51, Norwalk, CT 50:14 8:05 118 34 M50 Del Toreno, 53, Trumbull, CT 50:16 8:05 119 8 M60 Bruce Goulart, 65, Newtown, CT 50:20 8:06 120 35 M50 Aleberto Agrest, 50, Greenwich, CT 50:22 8:06 53 9 W50 Ronnie Behringer, 58*, Norwalk, CT 50:26 8:07 121 44 M40 Todd Morrison, 46, Weston, CT 50:27 8:07 122 36 M50 Oscar Batres, 55, Danbury, CT 50:37 8:09 123 34 JrM John Joyce, 38, Norwalk, CT 50:43 8:10 54 30 JrW Kristen Deyoung, 28*, Stamford, CT 50:59 8:12 124 35 JrM Jamar Arbelo, 37, Norwalk, CT 51:02 8:13 125 45 M40 Steve Place, 45, New Canaan, CT 51:05 8:13 126 37 M50 Bill Begg, 52, Newtown, CT 51:06 8:13 127 9 M60 William Parkington, 61, Old Saybrook, CT 51:07 8:13 55 15 W40 Debby Valin, 48*, Woodbridge, CT 51:08 8:14 56 31 JrW Crystal Gamber, 38*, Norwalk, CT 51:09 8:14 128 38 M50 Felipe Zarama, 50, Shelton, CT 51:10 8:14 129 10 M60 Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT 51:10 8:14 130 11 M60 Neil Mandel, 61, Shelton, CT 51:36 8:18 57 16 W40 Kathryn Stoker, 48*, Norwalk, CT 51:45 8:20 131 39 M50 Kurt De Guzman, 55, New Haven, CT 51:49 8:20 132 36 JrM Peter Lambert, 37, Greenwich, CT 51:58 8:22 58 10 W50 Dora Paz, 50*, Riverside, CT 51:58 8:22 133 37 JrM Matthew Dorney, 39, Fairfield, CT 52:01 8:22 59 17 W40 Kerry Rice, 41*, Norwalk, CT 52:06 8:23 134 40 M50 John Schwartz, 52, Ridgefield, CT 52:09 8:23 135 12 M60 Aram Nahabedian, 64, Sandy Hook, CT 52:14 8:24 136 38 JrM Mike Giaquinto, 30, Stamford, CT 52:19 8:25 60 18 W40 Stacey Smith, 49*, Stamford, CT 52:21 8:25 61 32 JrW Claire Wilson, 16*, New Canaan, CT 52:22 8:26 137 41 M50 David Hoffman, 51, Norwalk, CT 52:29 8:27 62 19 W40 Rach Farnsworth Fischer, 43*, Cincinnati, OH 52:40 8:28 63 11 W50 Cindy Lyons, 59*, Wilton, CT 52:41 8:29 138 13 M60 Stephen Gardner, 62, New Canaan, CT 52:46 8:29 64 33 JrW Julie Ryrsyz, 37*, Norwalk, CT 52:50 8:30 65 12 W50 Linda Cordova, 50*, Hamden, CT 52:52 8:30 139 39 JrM Marc Cavell, 34, Westport, CT 52:54 8:31 140 14 M60 Joseph Rorick, 70, Bethel, CT 52:56 8:31 66 34 JrW Jodi Olinsky, 34*, Queensbury, NY 53:01 8:32 141 15 M60 Marty Schaivone, 61, Stratford, CT 53:02 8:32 67 1 W60 Janet Voelpert, 68*, Shelton, CT 53:06 8:33 142 40 JrM Andy Hill, 39, Westport, CT 53:13 8:34 143 46 M40 Edward Stickles, 48, Pleasantville, NY 53:15 8:34 144 41 JrM Michael Roffe, 35, Norwalk, CT 53:21 8:35 145 42 M50 Stephen Barone, 57, Plymouth, CT 53:23 8:35 68 13 W50 Elizabeth Craig, 59*, Wilton, CT 53:29 8:36 69 20 W40 Maria Rosales, 43*, Norwalk, CT 53:35 8:37 70 35 JrW Erin Covey, 37*, Washington Mills, NY 53:48 8:39 71 14 W50 Claudia Rimerman, 50*, Stamford, CT 53:51 8:40 72 21 W40 Kellie Brown, 46*, Bridgeport, CT 53:53 8:40 73 36 JrW Leslie Glenn, 39*, Stamford, CT 53:54 8:40 146 42 JrM John McGrath, 38, Westport, CT 53:57 8:41 74 22 W40 Tiffanie Sgritta, 42*, Stamford, CT 53:59 8:41 147 43 JrM Mark Defranco, 38, Shelton, CT 54:00 8:41 148 47 M40 Ruben Gordillo, 41, Norwalk, CT 54:00 8:41 149 44 JrM James Strol, 35, Stamford, CT 54:04 8:42 150 43 M50 Paul Devlin, 51, Norwalk, CT 54:05 8:42 75 15 W50 Beth Scarborough, 55*, Weston, CT 54:05 8:42 151 44 M50 David Short, 54, Darien, CT 54:06 8:42 152 45 JrM Russell Phillips, 34, Sandy Hook, CT 54:10 8:43 76 37 JrW Ruth Schroder, 39*, Norwalk, CT 54:15 8:44 77 2 W60 Luanne Roy, 60*, Seymour, CT 54:29 8:46 78 16 W50 Terri McCleary, 54*, Redding, CT 54:32 8:47 79 23 W40 Kimberly Tully, 48*, Wilton, CT 54:39 8:48 153 46 JrM Mark Juliano, 39, Woodbridge, CT 54:43 8:48 154 16 M60 Roy Van Eick, 66, Stamford, CT 54:55 8:50 80 24 W40 Stephanie Bennett, 46*, New Fairfield, CT 54:58 8:51 81 38 JrW Glynne Bassi, 37*, St. Louis Park, MN 55:01 8:51 82 25 W40 Jahkisha Richards, 41*, New Haven, CT 55:03 8:51 155 48 M40 Thomas Hynes, 42, New Canaan, CT 55:05 8:52 83 39 JrW Brittany Miller, 24*, Port Chester, NY 55:10 8:53 156 49 M40 Jerre Skeats, 49, Darien, CT 55:14 8:53 84 40 JrW Abigail Baisley, 14*, Fairfield, CT 55:18 8:54 157 17 M60 Jorge Jaramillo, 67, Southbury, CT 55:26 8:55 158 50 M40 Michael Baisley, 46, Fairfield, CT 55:34 8:56 85 26 W40 Diane Benke, 43*, Westport, CT 55:41 8:58 159 51 M40 Craig Iovina, 42, Hawthorne, NJ 55:44 8:58 160 18 M60 Jack Fulton, 61, Storrs, CT 55:49 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

86 41 JrW Jamie Grennan, 38*, Norwalk, CT 55:53 9:00 87 42 JrW Lindsay Fenton, 32*, Manchester, CT 55:57 9:00 88 43 JrW Lina Frazer, 38*, Bethany, CT 55:57 9:00 89 17 W50 Betsy Fader, 52*, New York, NY 55:58 9:00 161 19 M60 Frank Ladonna, 63, Stratford, CT 55:58 9:00 162 20 M60 Israel Good, 62, Stamford, CT 56:00 9:01 163 45 M50 Oriel Newman, 50, Stamford, CT 56:01 9:01 90 44 JrW Marci Rothman, 39*, Darien, CT 56:02 9:01 91 27 W40 Laurie O'Connor, 45*, New York, NY 56:02 9:01 92 18 W50 Lori Riley, 51*, Storrs Mansfield, CT 56:04 9:01 164 21 M60 Michael Buscher, 64, New Canaan, CT 56:10 9:02 93 45 JrW Ashley Wolpers, 12*, Old Greenwich, CT 56:14 9:03 165 22 M60 Brian Walker, 62, Monroe, CT 56:15 9:03 94 28 W40 Carolyn Murphy, 48*, White Plains, NY 56:20 9:04 166 52 M40 Sam Valencia, 41, Norwalk, CT 56:20 9:04 167 47 JrM Martin Friedrichs, 38, Brooklyn, NY 56:27 9:05 168 48 JrM John Dobreski, 31, Danbury, CT 56:27 9:05 95 19 W50 Jenny Santora, 50*, New Canaan, CT 56:31 9:06 169 53 M40 Chris Wilson, 47, New Canaan, CT 56:33 9:06 96 46 JrW Sabrina Phillips, 31*, Sandy Hook, CT 56:36 9:06 97 29 W40 Jennifer O'Farrell, 41*, Brookfield, CT 56:39 9:07 170 46 M50 Tom Millerd, 55, Windham, CT 56:39 9:07 98 20 W50 Sharon Reiner, 59*, Marlborough, CT 56:44 9:08 99 30 W40 Megan Thompson, 47*, Mansfield Depot, CT 56:45 9:08 100 21 W50 Mimi Owen, 52*, New Canaan, CT 56:52 9:09 101 31 W40 Claire Stack, 46*, Stamford, CT 56:54 9:09 102 47 JrW Michelle Shafiro, 30*, Stamford, CT 57:05 9:11 171 23 M60 Michael Rubinfeld, 68, Dobbs Ferry, NY 57:06 9:11 172 54 M40 Matt Rutig, 48, Ridgefield, CT 57:11 9:12 103 32 W40 Wendy Robertson, 47*, Shelton, CT 57:18 9:13 173 49 JrM Tim Morris, 39, Fairfield, CT 57:36 9:16 104 48 JrW Jackie Dimeglio, 31*, Bridgeport, CT 57:47 9:18 105 22 W50 Terrie Kelleher, 55*, White Plains, NY 57:49 9:18 106 49 JrW Quinn Baruth, 39*, Dogville, CT 57:52 9:19 107 50 JrW Molly Morris, 39*, Fairfield, CT 57:57 9:19 174 47 M50 Mike Castellano, 56, Southbury, CT 57:59 9:20 108 51 JrW Suzanne Wilson, 12*, New Canaan, CT 58:00 9:20 175 55 M40 Marc Wolpers, 49, Old Greenwich, CT 58:00 9:20 109 3 W60 Rosemary Mulia, 65*, Westport, CT 58:03 9:20 110 33 W40 Jeannine Ludeke, 43*, Danbury, CT 58:13 9:22 111 34 W40 Sheryl Ouellette, 40*, Bristol, CT 58:14 9:22 176 56 M40 Peter Mumola, 45, Norwalk, CT 58:16 9:23 112 23 W50 Carolyn Marks, 50*, North Haven, CT 58:23 9:24 177 48 M50 John Carberry, 58, Stamford, CT 58:24 9:24 113 35 W40 Amy Santaniello, 43*, Bethel, CT 58:25 9:24 178 49 M50 David Gruen, 50, Weston, CT 58:28 9:24 114 24 W50 Christina Ogren, 59*, Fairfield, CT 58:35 9:26 179 50 M50 Douglas Knittel, 51, Bethel, CT 58:35 9:26 115 36 W40 Barbara Evans, 49*, New York, NY 58:39 9:26 116 52 JrW Catherine Kapustynski, 26*, Chicago, IL 58:40 9:26 117 53 JrW Elizabeth Lambert, 37*, Greenwich, CT 58:44 9:27 118 54 JrW Emma Dufan, 39*, Danbury, CT 58:58 9:29 180 51 M50 Desmond McGoey, 51, Ridgefield, CT 59:22 9:33 181 52 M50 Andrew Hollyer, 51, Weston, CT 59:22 9:33 182 53 M50 Chris Oberhammer, 54, Bethel, CT 59:29 9:34 119 25 W50 Stacey Fulton, 57*, Storrs, CT 59:36 9:35 120 55 JrW Jennifer Fatone, 38*, Shelton, CT 59:37 9:36 121 56 JrW Sabrina Lewis, 29*, Norwalk, CT 59:41 9:36 122 37 W40 Ann Bledsoe Bollert, 49*, White Plains, NY 59:41 9:36 183 50 JrM Ryan Matherne, 28, Stamford, CT 59:41 9:36 123 57 JrW Delia Flores, 37*, Norwalk, CT 59:43 9:36 124 4 W60 Beatrice Burns, 73*, Hamden, CT 59:45 9:37 184 24 M60 Robert Nouza, 63, Wilton, CT 59:50 9:38 125 58 JrW Rachel Rock, 25*, Hamden, CT 59:51 9:38 126 26 W50 Louise Melanson, 55*, Bloomfield, CT 59:59 9:39 185 54 M50 David Stack, 53, Stamford, CT 1:00:01 9:39 186 25 M60 Don Capone, 66, Norwalk, CT 1:00:03 9:40 187 57 M40 John McCleary, 47, Redding, CT 1:00:03 9:40 127 38 W40 Mayra Quiceno, 44*, Norwalk, CT 1:00:08 9:40 188 55 M50 Stephan Month, 56, Scarsdale, NY 1:00:22 9:43 189 58 M40 Sergio De Sousa, 43, Wethersfield, CT 1:00:22 9:43 128 39 W40 Kim Cognato, 47*, Danbury, CT 1:00:30 9:44 190 51 JrM Michael Guilford, 39, Meriden, CT 1:00:35 9:45 191 56 M50 Mike Tamborrino, 58, Stamford, CT 1:00:37 9:45 129 27 W50 Laurie Von Schmidt, 54*, New Hartford, CT 1:00:44 9:46 192 26 M60 Clark Murray, 60, New Canaan, CT 1:00:54 9:48 130 28 W50 Dorothy Williams, 56*, Wilton, CT 1:01:00 9:49 131 29 W50 Lissa Short, 54*, Darien, CT 1:01:00 9:49 132 30 W50 Peggy Flood, 57*, Stamford, CT 1:01:00 9:49 193 52 JrM Lee Velez, 36, Norwalk, CT 1:01:24 9:53 194 57 M50 John Bazzano, 53, Norwalk, CT 1:01:57 9:58 133 31 W50 Wendy Blattman, 57*, Norwalk, CT 1:02:01 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

134 40 W40 Melissa Costantini, 45*, Milford, CT 1:02:14 10:01 195 58 M50 Steve Mayo, 56, Bethany, CT 1:02:15 10:01 196 59 M50 Christopher Lanzano, 57, Fairfield, CT 1:02:35 10:04 135 32 W50 Mary Money, 57*, Fairfield, CT 1:02:40 10:05 136 33 W50 Demaree Cooney, 54*, Danbury, CT 1:02:43 10:06 137 41 W40 Beth MacInnes, 48*, Norwalk, CT 1:02:52 10:07 197 59 M40 Ernie Cullinan, 49, Hamden, CT 1:02:53 10:07 138 59 JrW Marjorie Cullinan, 33*, Hamden, CT 1:02:53 10:07 139 60 JrW Laura Yoviene, 25*, Boston, MA 1:03:10 10:10 140 61 JrW Amanda Sanchiani, 21*, Norwalk, CT 1:03:34 10:14 141 42 W40 Brigid Van Der Merwe, 47*, Westport, CT 1:03:49 10:16 142 43 W40 Gabrielle Massa, 44*, Norwalk, CT 1:04:13 10:20 198 60 M40 Rob Leder, 45, Stamford, CT 1:04:17 10:21 199 27 M60 John Gibbons, 73, Old Greenwich, CT 1:04:26 10:22 200 60 M50 Marc Goldberg, 50, Hamden, CT 1:04:33 10:23 143 34 W50 Maureen Kapustynski, 59*, Darien, CT 1:04:54 10:27 201 61 M40 Victor Yaetayo, 41, Norwalk, CT 1:05:11 10:29 144 44 W40 Tara Pagano, 40*, Wilton, CT 1:05:19 10:31 145 35 W50 Shelley Opalski, 51*, Middletown, CT 1:05:22 10:31 146 62 JrW Melissa McWeeny, 35*, Bloomfield, CT 1:05:41 10:34 147 45 W40 Brenda Scully, 45*, Bristol, CT 1:06:02 10:38 202 61 M50 Peter Abare-Brown, 57, Waterbury, CT 1:06:15 10:40 148 46 W40 Kimberly Johnson, 49*, Wilton, CT 1:06:15 10:40 149 47 W40 Gabriela Cenatiempo, 45*, Trumbull, CT 1:06:22 10:41 150 63 JrW Jess Reed, 35*, Vernon Rockville, CT 1:06:52 10:46 151 64 JrW Kathleen Turner, 27*, Fairfield, CT 1:07:09 10:48 152 65 JrW Devon Priola, 27*, Stamford, CT 1:07:18 10:50 203 53 JrM Larry Settembrini, 38, Stamford, CT 1:07:18 10:50 204 28 M60 Jim Corbiere, 61, Fairfield, CT 1:07:24 10:51 153 5 W60 Donna Cramond, 66*, Monroe, CT 1:07:32 10:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

154 48 W40 Sarah White, 41*, Bristol, CT 1:08:37 11:02 155 66 JrW Maria Coleman, 38*, Norwalk, CT 1:09:00 11:06 205 62 M50 Eric Beller, 50, Fairfield, CT 1:09:13 11:08 156 49 W40 Bonnie Haaga, 44*, Hamden, CT 1:09:49 11:14 206 63 M50 Mark Kratter, 52, Norwalk, CT 1:09:55 11:15 157 36 W50 Andrea Kingsley, 55*, Easton, CT 1:09:58 11:15 207 64 M50 Andrew Hersam, 52, Darien, CT 1:11:00 11:26 208 29 M60 Vincent Sanchiani, 60, Norwalk, CT 1:11:26 11:30 209 30 M60 Ed Peters, 64, Norwalk, CT 1:11:30 11:30 158 67 JrW Adriana Pavie, 37*, Bridgeport, CT 1:12:25 11:39 159 68 JrW Kayleigh Mydosh, 19*, Derby, CT 1:14:09 11:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

160 69 JrW Margaret Green, 37*, Darien, CT 1:15:07 12:05 161 70 JrW Rebecca Ramia, 36*, Bethany, CT 1:16:07 12:15 210 54 JrM Marc Ramia, 39, Bethany, CT 1:16:08 12:15 162 71 JrW Ruth Fajardo, 26*, Norwalk, CT 1:16:57 12:23
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

211 31 M60 Karl Eilers, 63, Danbury, CT 1:25:14 13:43
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

163 50 W40 Michelle Kearns, 43*, Mohegan Lake, NY 1:41:54 16:24 164 51 W40 Sarah Borell, 43*, Granite Springs, NY 1:41:56 16:24 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 54 finishers among Men Under 40 61 finishers among Men 40 - 49 64 finishers among Men 50 - 59 31 finishers among Men 60 & Up 71 finishers among Women Under 40 51 finishers among Women 40 - 49 36 finishers among Women 50 - 59 5 finishers among Women 60 & Up 212 male finishers 163 female finishers 375 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE

Men Under 40
    2    1  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             34:11    5:30
    3    2  Timothy Milenkevich, 33, Ansonia, CT           34:16    5:31
    5    3  Aleksander Morin, 23, Durham, CT               35:14    5:40
    9    4  Chris Repecki, 22, West Harrison, NY           36:47    5:55
   10    5  Yuzo Aramaki, 36, Cos Cob, CT                  38:09    6:08

Men 40 - 49
    4    1  Aaron Heath, 41, White Plains, NY              34:37    5:34
    6    2  Mihail Alexandru, 40, Trumbull, CT             35:50    5:46
    7    3  Gus Ellison, 40, Rowayton, CT                  36:24    5:51
    8    4  Chris Schulten, 43, Middlefield, CT            36:28    5:52
   17    5  Krister Holm, 49, Westport, CT                 39:42    6:23

Men 50 - 59
   13    1  Peter Lofink, 55, Brookfield, CT               38:53    6:15
   19    2  Billy Barone, 51, New Haven, CT                39:52    6:25
   30    3  Peter Hohmeister, 58, Stamford, CT             41:04    6:36
   31    4  David Yockelson, 51, Port Chester, NY          41:07    6:37
   38    5  John McKenna, 52, Bantam, CT                   42:13    6:48

Men 60 & Up
   55    1  Bruce Cook, 63, Greenwich, CT                  44:19    7:08
   61    2  Daniel Willey, 60, Stamford, CT                44:49    7:13
   63    3  Jerry Kerrisk, 60, Darien, CT                  44:59    7:14
   68    4  Dan Clark, 62, Stamford, CT                    45:23    7:18
   76    5  John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT        45:55    7:23

Women Under 40
    3    1  Sara Belles, 35, Brookfield, CT                39:59    6:26
    4    2  Mary Johnson, 28, Hamden, CT                   40:51    6:34
    5    3  Sara Winterhalter, 25, New York, NY            41:47    6:43
    8    4  Sherri Odell, 30, Litchfield, CT               43:05    6:56
    9    5  Sabrina Jeppsson, 26, New York, NY             43:09    6:57

Women 40 - 49
    6    1  Ellen Basile, 43, New York, NY                 41:56    6:45
    7    2  Liz Herbert, 47, Darien, CT                    42:04    6:46
   12    3  Christine Vincent, 46, Fairfield, CT           43:41    7:02
   14    4  Benedicte Uguen, 41, Briarcliff Manor, NY      43:55    7:04
   18    5  Debbie Ragals, 45, Bedford, NY                 44:33    7:10

Women 50 - 59
    2    1  Mary Zengo, 50, Wilton, CT                     39:07    6:18
   21    2  Susan Chiovitti, 54, Thomaston, CT             44:47    7:12
   31    3  Kinga Zapert, 50, Norwalk, CT                  46:37    7:30
   38    4  Lydia Tilsely, 50, Orange, CT                  48:13    7:46
   39    5  Corliss Spencer, 55, New Canaan, CT            48:27    7:48


Women 60 & Up
   67    1  Janet Voelpert, 68, Shelton, CT                53:06    8:33
   77    2  Luanne Roy, 60, Seymour, CT                    54:29    8:46
  109    3  Rosemary Mulia, 65, Westport, CT               58:03    9:20
  124    4  Beatrice Burns, 73, Hamden, CT                 59:45    9:37
  153    5  Donna Cramond, 66, Monroe, CT              1:07:32   10:52

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.