Third Annual

"5km" (3.3 miles), New Canaan, CT

Dec. 19, 2015

Cold (34), sunny, breezy.

MEN'S WINNER: Mario Longo - 19:50
WOMEN'S WINNER: Shannon McHale - 23:53

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/1    OVRALM Mario Longo           43 M Cheshire        CT   19:50  6:01 
    2   1/3    M10-13 Thomas Arnold         12 M Norwalk         CT   21:38  6:34 
    3   1/13   M50-59 Andrew Blance         57 M New Canaan      CT   22:19  6:46 
    4   1/9    M30-39 Stephen Apy           33 M Darien          CT   22:48  6:55 
    5   1/3    M14-18 Dylan Wietfeldt       15 M New Canaan      CT   23:42  7:11 
    6   2/13   M50-59 Jan Erik Warneryo     51 M Weston          CT   23:49  7:13 
    7   1/3    M19-29 Nolan Fitzpatrick     19 M New Canaan      CT   23:52  7:14 
    8   1/1    OVRALF Shannon McHale        44 F West Simsbury   CT   23:53  7:15 
    9   3/13   M50-59 Pete Lie              56 M Wilton          CT   24:03  7:18 
   10   1/23   M40-49 Michael Wactens       48 M Weston          CT   24:07  7:19 
   11                 Bandit                                          24:07  7:19 
   12   2/9    M30-39 Andrew Ralph          31 M Norwalk         CT   24:44  7:30 
   13   1/10   F14-18 Morgan Hricay         15 F White Plains    NY   24:51  7:32 
   14   1/12   F50-59 Tracy Wright          51 F Stamford        CT   25:00  7:35 
   15   2/12   F50-59 Corlize Spencer       55 F New Canaan      CT   25:27  7:43 
   16   2/23   M40-49 Nick Gauar            45 M New Canaan      CT   25:46  7:49 
   17   3/12   F50-59 Anna Starodaj         54 F New Britain     CT   26:10  7:56 
   18   2/3    M10-13 Shea Smith            13 M New Canaan      CT   26:15  7:58 
   19   4/13   M50-59 David Wright          51 M Stamford        CT   26:33  8:03 
   20   1/3    M60-69 Stephen Gardner       62 M New Canaan      CT   26:35  8:04 
   21   1/16   F40-49 Kerry Connell         43 F New Canaan      CT   26:36  8:04 
   22   5/13   M50-59 Bob Reany             56 M New Canaan      CT   26:45  8:07 
   23   3/9    M30-39 Matt Berry            37 M Southbury       CT   26:49  8:08 
   24   3/23   M40-49 Reginald Sealey       41 M Stamford        CT   27:02  8:12 
   25   4/9    M30-39 Chris Glover          35 M New Canaan      CT   27:13  8:15 
   26   4/23   M40-49 Jonathan Arnold       45 M Norwalk         CT   27:23  8:18 
   27   6/13   M50-59 Matthew Maddox        51 M New Canaan      CT   27:36  8:22 
   28   1/12   F30-39 Dina Urso             38 F Cos Cob         CT   27:47  8:26 
   29   5/9    M30-39 Chris Taliercio       36 M New Canaan      CT   27:51  8:27 
   30   6/9    M30-39 Taylor Hanan          35 M Darien          CT   27:52  8:27 
   31   2/12   F30-39 Kristen Massan        33 F Woodside        CT   27:57  8:29 
   32   7/13   M50-59 Luigi Guarnieri       51 M Norwalk         CT   28:02  8:30 
   33   2/3    M60-69 Brian Walker          62 M Monroe          CT   28:05  8:31 
   34   2/16   F40-49 Laurence Briody       47 F Ridgefield      CT   28:13  8:33 
   35   1/3    F10-13 Julia Hricay          12 F White Plains    CT   28:16  8:34 
   36   8/13   M50-59 Roy Medile            51 M South Salem     NY   28:24  8:37 
   37   1/4    M01-09 William Arnold         8 M New Canaan      CT   28:30  8:39 
   38   4/12   F50-59 Jenny Santora         50 F Norwalk         CT   28:35  8:40 
   39   5/23   M40-49 Todd Challe           47 M New Canaan      CT   28:37  8:41 
   40   1/2    F60-69 Dale Sweeney          62 F New Canaan      CT   28:56  8:46 
   41   6/23   M40-49 Bruce Colthup         48 M New Canaan      CT   28:56  8:46 
   42   7/23   M40-49 Rene Mijne            49 M Norwalk         CT   29:09  8:50 
   43   1/5    F19-29 Kelly O'Donnell       26 F Norwalk         CT   29:17  8:53 
   44   8/23   M40-49 Dan Okeele            41 M New Canaan      CT   29:17  8:53 
   45   2/5    F19-29 Cameron Harrison      19 F Short Hills     NJ   29:25  8:55 
   46   3/12   F30-39 Lindsay Franke        31 F Bridgeport      CT   29:34  8:58 
   47   4/12   F30-39 Dana Power-Lewis      37 F Wilton          CT   29:45  9:01 
   48   3/16   F40-49 Jennifer Sechan       46 F New Canaan      CT   29:48  9:02 
   49   4/16   F40-49 Judy Miller           47 F New Canaan      CT   29:48  9:02 
   50   5/12   F30-39 Angela Ferrigno       35 F Bristol         CT   29:56  9:05 
   51   9/23   M40-49 James Hricay          44 M White Plains    NY   30:31  9:15 
   52  10/23   M40-49 Scott Harrison        43 M New Canaan      CT   30:37  9:17 
   53   3/3    M10-13 Joseph Urso           12 M Cos Cob         CT   30:48  9:20 
   54                 Gil Kirkpatrick          M New Canaan      CT   30:50  9:21 
   55  11/23   M40-49 Kimon Passcos         47 M New Canaan      CT   31:06  9:26 
   56   5/16   F40-49 Nina Nieuwoudt        41 F New Canaan      CT   31:12  9:28 
   57  12/23   M40-49 Michael Urso          47 M Cos Cob         CT   31:16  9:29 
   58   6/16   F40-49 Shelley Johnson       42 F New Canaan      CT   31:19  9:30 
   59   7/16   F40-49 Kristinn Dolan        49 F New Canaan      CT   31:23  9:31 
   60   7/9    M30-39 Chris Demuth          39 M New Canaan      CT   31:32  9:34 
   61   9/13   M50-59 Chris Capene          53 M Wilton          CT   31:33  9:34 
   62   2/4    M01-09 Hugo Smith             9 M New Canaan      CT   31:42  9:37 
   63  13/23   M40-49 Guy Smith             46 M New Canaan      CT   31:42  9:37 
   64   2/10   F14-18 Kayla Medile          17 F South Salem     NY   31:58  9:42 
   65   5/12   F50-59 Shelley Opalski       51 F Middletown      CT   31:59  9:42 
   66   3/10   F14-18 Peyton David          17 F South Salem     NY   32:00  9:42 
   67  14/23   M40-49 Vincent Walden        42 M New Canaan      CT   32:02  9:43 
   68                 Lindy Urso               M Cos Cob         CT   32:23  9:49 
   69  15/23   M40-49 Mike Volovski         45 M Harwinton       CT   32:24  9:49 
   70   6/12   F30-39 Kimberly Greene       32 F Stamford        CT   32:28  9:51 
   71   3/3    M60-69 Bill Tanski           65 M Stratford       CT   32:51  9:58 
   72   8/16   F40-49 Catherine Butcher     46 F Darien          CT   32:51  9:58 
   73  10/13   M50-59 Jack Butcher          51 M Darien          CT   33:04 10:01 
   74  16/23   M40-49 Michael Thompson      47 M Norwalk         CT   33:07 10:03 
   75  17/23   M40-49 Dina Sullivan         45 M Fairfield       CT   33:30 10:09 
   76  18/23   M40-49 Jim Laird             47 M New Canaan      CT   33:32 10:10 
   77   4/10   F14-18 Katherine Connolly    15 F New Canaan      CT   33:44 10:14 
   78  19/23   M40-49 Mark Connolly         48 M New Canaan      CT   33:45 10:14 
   79   9/16   F40-49 Joanne Volovski       45 F Harwinton       CT   33:46 10:14 
   80   2/3    M19-29 Herno Smith           23 M South Salem     NY   34:10 10:22 
   81   2/3    M14-18 Corneil Smith         16 M South Salem     NY   34:11 10:22 
   82   3/5    F19-29 Nora Hanna            20 F Norwalk         CT   34:12 10:22 
   83  20/23   M40-49 Luke Johnson          42 M New Canaan      CT   34:12 10:22 
   84  11/13   M50-59 Herman Smith          55 M South Salem     NY   34:13 10:22 
   85  10/16   F40-49 Angela Petitti        47 F Shelton         CT   34:19 10:24 
   86   5/10   F14-18 Cece Challe           15 F New Canaan      CT   34:20 10:25 
   87   6/12   F50-59 Michele O'Grady       54 F Wilton          CT   34:29 10:27 
   88  21/23   M40-49 Charles Moore         48 M New Canaan      CT   34:43 10:32 
   89   6/10   F14-18 Katie Hughes          17 F New Canaan      CT   35:03 10:38 
   90   2/2    F60-69 Cheryla Greene        64 F Stamford        CT   35:19 10:42 
   91   4/5    F19-29 Samantha Guarnieri    20 F Norwalk         CT   35:21 10:43 
   92   7/12   F50-59 Barbara Medile        51 F South Salem     NY   35:30 10:46 
   93   7/12   F30-39 Moira Hyland          38 F Darien          CT   35:35 10:47 
   94  11/16   F40-49 Erica Ruggerio        42 F Seymour         CT   35:48 10:51 
   95  12/16   F40-49 Melissa Schneider     45 F New Canaan      CT   36:16 11:00 
   96   2/3    F10-13 Emily Moore           12 F New Canaan      CT   36:32 11:05 
   97  13/16   F40-49 Christine Moore       47 F New Canaan      CT   36:35 11:06 
   98   7/10   F14-18 Claire Hughes         18 F New Canaan      CT   36:41 11:07 
   99   8/12   F50-59 Cathleen Hinsch       51 F Middlefield     CT   36:54 11:11 
  100   8/10   F14-18 Rachel Hardy          17 F New Canaan      CT   36:55 11:11 
  101  12/13   M50-59 William Brochinsky    59 M Cheshire        CT   36:55 11:12 
  102   8/9    M30-39 Patrick Kelly         36 M New Canaan      CT   37:04 11:14 
  103   8/12   F30-39 Nikki Miller          34 F Stamford        CT   37:47 11:27 
  104   9/12   F30-39 Erika Kelly           35 F New Canaan      CT   37:48 11:28 
  105   3/4    M01-09 Milo Mecaughey         6 M New Canaan      CT   38:01 11:31 
  106  22/23   M40-49 John Connell          46 M Westport        CT   38:11 11:35 
  107  10/12   F30-39 Ellie Christianson    35 F Wilton          CT   38:14 11:36 
  108   9/10   F14-18 Catherine Connell     14 F Westport        CT   38:34 11:42 
  109   1/1    F01-09 Caitlin Mecaughey      8 F New Canaan      CT   38:44 11:45 
  110   9/9    M30-39 Jason Mecaughey       39 M New Canaan      CT   38:48 11:46 
  111  23/23   M40-49 James Millar          49 M New Canaan      CT   39:07 11:52 
  112   9/12   F50-59 Amanda Connell        50 F Norwalk         CT   39:09 11:52 
  113  14/16   F40-49 Krista Colthup        46 F New Canaan      CT   39:23 11:56 
  114   5/5    F19-29 Sara Tiani            27 F New Canaan      CT   39:49 12:04 
  115   3/3    M19-29 Scott Loftus          28 M Danbury         CT   40:23 12:14 
  116  11/12   F30-39 Erica Fray            37 F Norwalk         CT   40:27 12:16 
  117  12/12   F30-39 Amarilius Rivera      37 F Stamford        CC   41:22 12:33 
  118  10/12   F50-59 Mary Rodgers          54 F Katonah         NY   41:34 12:36 
  119  11/12   F50-59 Cheryl Gallo          50 F Stamford        CT   41:34 12:36 
  120  12/12   F50-59 Roseann Plank         55 F Stamford        CT   41:35 12:36 
  121   3/3    M14-18 Andrew Butcher        14 M Darien          CT   41:37 12:37 
  122  15/16   F40-49 Meghan Stewart        42 F Norwalk         CT   41:37 12:37 
  123  16/16   F40-49 Lucy Gao              41 F New Canaan      CT   42:56 13:01 
  124   3/3    F10-13 Katherine Gervolino   11 F Norwalk         CT   43:33 13:12 
  125  10/10   F14-18 Elisabeth Harrison    16 F Short Hills     NJ   43:34 13:12 
  126  13/13   M50-59 John Harrison         51 M Summit          NJ   46:20 14:03 
  127   4/4    M01-09 Nicholas Gervolino     9 M Norwalk         CT   46:21 14:03 

AGE GROUP FINISHERS


MALE AGE GROUP:  1 - 9


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 William Arnold          8 New Canaan         CT   28:30 
    2 Hugo Smith              9 New Canaan         CT   31:42 
    3 Milo Mecaughey          6 New Canaan         CT   38:01 
    4 Nicholas Gervolino      9 Norwalk            CT   46:21 


FEMALE AGE GROUP:  1 - 9


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Caitlin Mecaughey       8 New Canaan         CT   38:44 


MALE AGE GROUP:  10 - 13


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Thomas Arnold          12 Norwalk            CT   21:38 
    2 Shea Smith             13 New Canaan         CT   26:15 
    3 Joseph Urso            12 Cos Cob            CT   30:48 


FEMALE AGE GROUP:  10 - 13


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Julia Hricay           12 White Plains       CT   28:16 
    2 Emily Moore            12 New Canaan         CT   36:32 
    3 Katherine Gervolino    11 Norwalk            CT   43:33 


MALE AGE GROUP:  14 - 18


Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dylan Wretfeldt        15 New Canaan         CT   23:42 
    2 Corneil Smith          16 South Salem        NY   34:11 
    3 Andrew Butcher         14 Darien             CT   41:37 

FEMALE AGE GROUP:  14 - 18

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Morgan Hricay          15 White Plains       NY   24:51 
    2 Kayla Medile           17 South Salem        NY   31:58 
    3 Peyton David           17 South Salem        NY   32:00 
    4 Katherine Connolly     15 New Canaan         CT   33:44 
    5 Cece Challe            15 New Canaan         CT   34:20 

MALE AGE GROUP:  19 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Nolan Fitzpatrick      19 New Canaan         CT   23:52 
    2 Herno Smith            23 South Salem        NY   34:10 
    3 Scott Loftus           28 Danbury            CT   40:23 

FEMALE AGE GROUP:  19 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelly O'Donnell        26 Norwalk            CT   29:17 
    2 Cameron Harrison       19 SHORT HILLS        NJ   29:25 
    3 Nora Hanna             20 Norwalk            CT   34:12 
    4 Samantha Guarnieri     20 Norwalk            CT   35:21 
    5 Sara Tiani             27 New Canaan         CT   39:49 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Stephen Apy            33 Darien             CT   22:48 
    2 Andrew Ralph           31 Norwalk            CT   24:44 
    3 Matt Berry             37 Southbury          CT   26:49 
    4 Chris Glover           35 New Canaan         CT   27:13 
    5 Chris Taliercio        36 New Canaan         CT   27:51 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dina Urso              38 Cos Cob            CT   27:47 
    2 Kristen Massan         33 WOODSIDE           CT   27:57 
    3 Lindsay Franke         31 Bridgeport         CT   29:34 
    4 Dana Power-Lewis       37 Wilton             CT   29:45 
    5 Angela Ferrigno        35 Bristol            CT   29:56 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Michael Wactens        48 WestON             CT   24:07 
    2 Nick Gauar             45 New Canaan         CT   25:46 
    3 Reginald Sealey        41 Stamford           CT   27:02 
    4 Jonathan Arnold        45 Norwalk            CT   27:23 
    5 Todd Challe            47 New Canaan         CT   28:37 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kerry Connell          43 New Canaan         CT   26:36 
    2 Laurence Briody        47 RIDGEFIELD         CT   28:13 
    3 Jennifer Sechan        46 New Canaan         CT   29:48 
    4 Judy Miller            47 New Canaan         CT   29:48 
    5 Nina Nieuwoudt         41 New Canaan         CT   31:12 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Andrew Blance          57 New Canaan         CT   22:19 
    2 Jan Erik Warneryo      51 WestON             CT   23:49 
    3 Pete Lie               56 Wilton             CT   24:03 
    4 David Wright           51 Stamford           CT   26:33 
    5 Bob Reany              56 New Canaan         CT   26:45 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Tracy Wright           51 Stamford           CT   25:00 
    2 Corlize Spencer        55 New Canaan         CT   25:27 
    3 Anna Starodaj          54 New BRITAIN        CT   26:10 
    4 Jenny Santora          50 Norwalk            CT   28:35 
    5 Shelley Opalski        51 Middletown         CT   31:59 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Stephen Gardner        62 New Canaan         CT   26:35 
    2 Brian Walker           62 Monroe             CT   28:05 
    3 Bill Tanski            65 Stratford          CT   32:51 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dale Sweeney           62 New Canaan         CT   28:56 
    2 Cheryla Greene         64 Stamford           CT   35:19 

Results produced with

Made on a Mac
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.