5km, moderate (55), sunny, breezy, dry.


MEN'S WINNER: Peter Hohmeister - 19:20 (Course record; old record 19:27, Nick Sykes, 2014)
WOMEN'S WINNER: Liz Herbert - 20:04



Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/3    OVRALM Peter Hohmeister      58 M Stamford        CT   19:20  6:14 
    2   2/3    OVRALM Ray Vogt              53 M Fairfield       CT   19:54  6:25 
    3   1/3    OVRALF Liz Herbert           47 F Darien          CT   20:04  6:28 
    4   3/3    OVRALM Kevin Ladny           26 M Norwalk         CT   20:18  6:32 
    5   2/3    OVRALF Christina Thomson     40 F New Canaan      CT   20:59  6:45 
    6   1/1    MASTRM Andrew Blance         57 M New Canaan      CT   21:07  6:48 
    7   1/5    M40-49 Philip Bloomfield     44 M Norwalk         CT   21:10  6:49 
    8   2/5    M40-49 David Nayor           40 M Pound Ridge     NY   21:13  6:50 
    9   1/5    M17&U  Samuel Kurian         10 M Weston          CT   21:16  6:51 
   10   1/3    M50-59 Windsor Hall          57 M Darien          CT   21:20  6:52 
   11   2/3    M50-59 Tom Sassi             54 M Stamford        CT   21:52  7:02 
   12   1/1    M18-29 Oliver Brown          23 M New Canaan      CT   22:41  7:18 
   13   1/3    M60-69 Dan Clark             62 M Stamford        CT   23:12  7:28 
   14   2/5    M17&U  Alex Rashad           14 M New Canaan      CT   23:18  7:30 
   15   3/3    OVRALF Maria Vlasak          49 F Stamford        CT   23:22  7:32 
   16   1/1    MASTRF Corliss Spencer       54 F New Canaan      CT   23:39  7:37 
   17   1/2    M30-39 John Gregson          35 M Wilton          CT   23:49  7:40 
   18   1/4    F50-59 Linda Gance           53 F Wilton          CT   23:56  7:42 
   19   3/5    M40-49 Marc Rinaldi          42 M Greenwich       CT   24:06  7:46 
   20   3/3    M50-59 Richard Ferguson      56 M New Canaan      CT   24:35  7:55 
   21   4/5    M40-49 Vegard Nygaard        45 M Stamford        CT   24:37  7:56 
   22   3/5    M17&U  Andrew Gordon         14 M New Canaan      CT   24:51  8:00 
   23   1/2    F18-29 Caitlin Bendernagel   28 F Norwalk         CT   25:01  8:03 
   24   2/3    M60-69 Tom Bendernagel       63 M Norwalk         CT   25:11  8:07 
   25   2/4    F50-59 Sally Van Leeuwen     57 F Cos Cob         CT   25:35  8:14 
   26   1/3    F17&U  Alex Pastushan        12 F New Canaan      CT   25:55  8:21 
   27   2/3    F17&U  Evangelina Scianna    16 F Trumbull        CT   26:13  8:27 
   28   1/3    F30-39 Lindsay Soderstrom    31 F Norwalk         CT   26:40  8:35 
   29   2/3    F30-39 Maureen Chiodo        36 F New Canaan      CT   27:27  8:50 
   30   3/4    F50-59 Lynda Gordon          50 F New Canaan      CT   27:40  8:55 
   31   4/4    F50-59 Martha Mahoney        52 F Stamford        CT   28:16  9:06 
   32   3/3    F17&U  Sydnee Blanco         16 F Fairfield       CT   28:39  9:14 
   33   5/5    M40-49 Rob Leder             44 M Stamford        CT   29:52  9:37 
   34   1/1    F70-79 Janit Romayko         70 F East Hartford   CT   29:54  9:38 
   35   3/3    F30-39 Elizabeth Demuth      38 F New Canaan      CT   32:01 10:19 
   36   2/2    M30-39 Chris Demuth          38 M New Canaan      CT   32:01 10:19 
   37   4/5    M17&U  Zachary Kurian         9 M Weston          CT   32:02 10:19 
   38   5/5    M17&U  Jason Pastushan       10 M New Canaan      CT   32:02 10:19 
   39   2/2    F18-29 Nicole Rumery         23 F Monroe          CT   32:29 10:28 
   40   3/3    M60-69 Richard Zbrozek       68 M Berlin          CT   32:44 10:32 
   41   1/1    M70+   Les Kurian            74 M Pound Ridge     NY   37:39 12:07 

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

OVERALL MALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Peter Hohmeister       58 Stamford           CT   19:20 
    2 Ray Vogt               53 Fairfield          CT   19:54 
    3 Kevin Ladny            26 Norwalk            CT   20:18 

OVERALL FEMALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Liz Herbert            47 Darien             CT   20:04 
    2 Christina Thomson      40 New Canaan         CT   20:59 
    3 Maria Vlasak           49 Stamford           CT   23:22 

MASTERS FEMALE
Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Corliss Spencer        54 New Canaan      CT   23:39 

MASTERS MALE
Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Andrew Blance          57 New Canaan      CT   21:07 

MALE AGE GROUP:  1 - 17

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Samuel Kurian          10 Weston             CT   21:16 
    2 Alex Rashad            14 New Canaan         CT   23:18 
    3 Andrew Gordon          14 New Canaan         CT   24:51 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 17

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Alex Pastushan         12 New Canaan         CT   25:55 
    2 Evangelina Scianna     16 Trumbull           CT   26:13 
    3 Sydnee Blanco          16 Fairfield          CT   28:39 

MALE AGE GROUP:  18 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Oliver Brown           23 New Canaan         CT   22:41 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Caitlin Bendernagel    28 Norwalk            CT   25:01 
    2 Nicole Rumery          23 Monroe             CT   32:29 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 John Gregson           35 Wilton             CT   23:49 
    2 Chris Demuth           38 New Canaan         CT   32:01 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Lindsay Soderstrom     31 Norwalk            CT   26:40 
    2 Maureen Chiodo         36 New Canaan         CT   27:27 
    3 Elizabeth Demuth       38 New Canaan         CT   32:01 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Philip Bloomfield      44 Norwalk            CT   21:10 
    2 David Nayor            40 Pound Ridge        NY   21:13 
    3 Marc Rinaldi           42 Greenwich          CT   24:06 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Windsor Hall           57 Darien             CT   21:20 
    2 Tom Sassi              54 Stamford           CT   21:52 
    3 Richard Ferguson       56 New Canaan         CT   24:35 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Linda Gance            53 Wilton             CT   23:56 
    2 Sally Van Leeuwen      57 Cos Cob            CT   25:35 
    3 Lynda Gordon           50 New Canaan         CT   27:40 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dan Clark              62 Stamford           CT   23:12 
    2 Tom Bendernagel        63 Norwalk            CT   25:11 
    3 Richard Zbrozek        68 Berlin             CT   32:44 

MALE AGE GROUP:  70 - 79

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Les Kurian             74 Pound Ridge        NY   37:39 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 79

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Janit Romayko          70 East Hartford      CT   29:54 

Results produced with

Made on a Mac
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.