33rd Annual

Cloudy, cool (68), calm & humid.


MEN'S WINNER: Gilmar Barrios - 22:17
WOMEN'S WINNER: Emily Schertzer - 23:44

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.


Photos by Tony Trujillo


        CLASS  
 PLACE  PLACE   FINISHER                                        TIME    PACE
    1      OpM  Gilmar Barios, 17, Stamford, CT                22:17    5:34
    2      OpM  Peter Watson, 23, Darien, CT                   22:25    5:36
    3      OpM  Josh Whitcraft, 30, New York, NY               23:04    5:46
    4       MM  Ed Banks, 48, Darien, CT                       23:13    5:48
    5    1 M30  Daniel Lennox, 35, Darien, CT                  23:24    5:51
    1      OpW  Emily Shertzer, 35*, Jonestown, PA             23:44    5:56
    6    2 M30  Jan Sopko, 34, Stamford, CT                    23:53    5:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

7 1 M15 Jackson Huffman, 16, Darien, CT 24:17 6:04 8 2 M15 Joseph Berrafati, 16, Wilton, CT 24:19 6:05 9 1 M20 Justin MacGregor, 28, Norwalk, CT 24:22 6:05 10 2 M20 Wallace Bourgeois, 28, New Canaan, CT 24:23 6:06 11 3 M30 Ryan Lynn, 33, New Canaan, CT 24:24 6:06 12 3 M15 Griffin Ott, 15, Darien, CT 24:25 6:06 13 1 M40 John Milone, 43, Fort Lee, NJ 24:35 6:09 14 4 M30 Michael Tobin, 33, Ridgefield, CT 25:11 6:18 15 2 M40 Barry McMaster, 43, Darien, CT 25:15 6:19 16 5 M30 Reyes Moreno, 36, Norwalk, CT 25:18 6:19 2 OpW Ashley Gurzler, 28*, Manchester, CT 25:23 6:21 17 3 M40 Joe Brady, 44, Brooklyn, NY 25:29 6:22 18 1 M50 Gordon Loh, 52, Darien, CT 25:36 6:24 19 4 M40 Bruce Semer, 48, Greenwich, CT 25:41 6:25 20 2 M50 Peter Hohmeister, 57, Stamford, CT 25:54 6:28 21 3 M20 Chip Murray, 25, New Canaan, CT 25:58 6:29 22 3 M50 Mike O'Neill, 51, New Canaan, CT 26:08 6:32 3 OpW Kate Franzis, 23*, New Canaan, CT 26:14 6:33 23 6 M30 Daniel Murphy, 38, Fairfield, CT 26:18 6:34 24 4 M50 Ken Clisham, 53, Greenwich, CT 26:23 6:36 4 1 W20 Caroline Murray, 22*, New Canaan, CT 26:28 6:37 25 4 M20 Jacob Hughes, 28, New Canaan, CT 26:31 6:38 26 4 M15 Sean Cunningham, 16, Wilton, CT 26:41 6:40 27 5 M15 Henry Heller, 17, Mahwah, NJ 26:49 6:42 28 5 M40 Ike Groff, 46, New Canaan, CT 27:03 6:46 29 7 M30 Daniel Safford, 31, Elkins Park, PA 27:04 6:46 5 MW Sharon Vos, 60*, Old Greenwich, CT 27:17 6:49 30 5 M20 Rob Hawthorn, 27, Stamford, CT 27:49 6:57 31 6 M40 Joe Holland, 42, Fairfield, CT 27:52 6:58 32 7 M40 Tom Holland, 46, Darien, CT 27:53 6:58 33 1 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 27:58 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

34 5 M50 Tom Robey, 56, New Canaan, CT 28:00 7:00 35 6 M50 Brian McCaul, 51, Ogden, UT 28:09 7:02 36 7 M50 Robert Albanese, 57, Purchase, NY 28:11 7:03 37 8 M50 Michael Martino, 51, New Canaan, CT 28:19 7:05 38 8 M40 Andy Lowe, 43, Lebanon, PA 28:23 7:06 39 9 M50 James Johnsen, 52, Darien, CT 28:28 7:07 40 10 M50 Dana Perry, 53, New Canaan, CT 28:30 7:07 6 1 W40 Amy May, 45*, Brooklyn, NY 28:34 7:08 41 8 M30 Simon Thomsen, 36, Norwalk, CT 28:36 7:09 42 9 M30 Tom Deane, 35, Wilton, CT 28:37 7:09 43 11 M50 Andrew Blance, 57, New Canaan, CT 28:38 7:09 44 2 M60 Ray Wise, 60, Hartford, CT 28:42 7:10 45 10 M30 Joe Thorestenson, 33, Norwalk, CT 28:47 7:12 7 2 W20 Hayden Maloney, 26*, New York, NY 28:47 7:12 46 9 M40 Chris Cereghino, 44, New Canaan, CT 28:52 7:13 8 3 W20 Zoe Gaston, 21*, Wilton, CT 28:55 7:14 9 4 W20 Alosha Southern, 20*, Wilton, CT 28:55 7:14 47 10 M40 Douglas Parker, 47, New Canaan, CT 29:00 7:15 48 11 M40 Adam Norris, 49, Norwalk, CT 29:00 7:15 49 6 M20 Jonathan Grushkin, 28, New York, NY 29:13 7:18 50 12 M40 Todd Plosker, 46, New Canaan, CT 29:20 7:20 51 1 JrM Peter McMaster, 14, Darien, CT 29:24 7:21 52 6 M15 Scott Barnet, 16, Ridgefield, CT 29:28 7:22 53 7 M15 Parker Beladino, 18, New Canaan, CT 29:30 7:22 54 12 M50 Oliver Kaufman, 53, Stamford, CT 29:36 7:24 10 5 W20 Meredith Ott, 21*, Darien, CT 29:46 7:26 55 3 M60 Dan Clark, 62, Stamford, CT 29:50 7:28 56 13 M40 Ryan Colson, 43, Sandy Hook, CT 30:03 7:31 11 1 W50 Wanda Wang, 51*, Fort Lee, NJ 30:09 7:32 12 1 W30 Danielle Luk, 30*, Riverside, CT 30:21 7:35 57 13 M50 Richard Strahota, 57, Darien, CT 30:40 7:40 58 14 M50 Paul Sykes, 50, Coral Gables, FL 30:50 7:42 59 8 M15 Erik Danvers, 17, Wilton, CT 30:52 7:43 13 2 W30 Lauren Greig, 33*, New Canaan, CT 30:54 7:43 14 2 W40 Laura Bremer, 43*, Darien, CT 30:55 7:44 60 7 M20 Abraham Deshotel, 28, Bridgeport, CT 30:55 7:44 61 14 M40 Adam Osmond, 49, Farmington, CT 30:57 7:44 62 15 M40 Ruben Gordillo, 41, Norwalk, CT 31:08 7:47 63 9 M15 Truman Peterson, 19, Bridgeport, CT 31:10 7:47 64 15 M50 Jonathan Jodka, 54, New Canaan, CT 31:13 7:48 65 16 M40 Jerry Polacek, 42, New Canaan, CT 31:23 7:51 66 16 M50 Peter Gundy, 50, New Canaan, CT 31:25 7:51 67 17 M40 Todd Morrison, 45, Stamford, CT 31:25 7:51 68 17 M50 Rob Inghilterra, 58, Norwalk, CT 31:28 7:52 69 4 M60 Edward Tyrrell, 62, Ridgefield, CT 31:30 7:52 15 6 W20 Lindsey Simpson, 26*, New Canaan, CT 31:31 7:53 16 1 W15 Megan Rule, 17*, Stamford, CT 31:33 7:53 17 2 W50 Corliss Spencer, 54*, New Canaan, CT 31:36 7:54 70 18 M50 Dan Walker, 55, Stamford, CT 31:39 7:55 71 5 M60 Stephen Gardner, 61, New Canaan, CT 31:40 7:55 72 19 M50 Scott Beyer, 50, New Canaan, CT 31:41 7:55 18 7 W20 Liz Palma, 28*, Nashville, TN 31:50 7:57 73 11 M30 Mike Kane, 32, Youngstown, OH 31:51 7:58 19 8 W20 Meaghan Grasso, 24*, Stamford, CT 31:55 7:59 20 3 W50 Nora Forni, 52*, New Canaan, CT 31:58 7:59 21 2 W15 Elizabeth Perry, 18*, New Canaan, CT 31:58 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

74 12 M30 Sean McPartland, 36, New Canaan, CT 31:59 8:00 22 3 W40 Christen Garcia, 43*, New Canaan, CT 31:59 8:00 75 20 M50 Michael Duvally, 54, Pound Ridge, NY 32:02 8:00 23 3 W15 Claire Wilson, 15*, New Canaan, CT 32:06 8:01 24 3 W30 Lisa Grushkin, 36*, New York, NY 32:10 8:02 76 21 M50 Neal Doying, 55, Darien, CT 32:11 8:03 77 22 M50 Jean Manas, 50, New York, NY 32:17 8:04 78 6 M60 Thomas Bendernagel, 63, Norwalk, CT 32:24 8:06 25 4 W40 Ann Feng Simon, 43*, New York, NY 32:29 8:07 79 18 M40 Myron Charowsky, 42, Pottsville, PA 32:35 8:09 80 13 M30 Matthew Lagrassa, 32, Greenwich, CT 32:37 8:09 26 9 W20 Caitlin Bendernagel, 28*, Norwalk, CT 32:41 8:10 27 10 W20 Shayna Gunn, 26*, New York, NY 32:48 8:12 81 23 M50 Cary Handelman, 55, White Plains, NY 32:58 8:14 82 19 M40 Scott Marcum, 44, Newtown, CT 33:07 8:17 83 8 M20 Sam Daly, 27, Bryn Mawr, PA 33:09 8:17 84 9 M20 Miles Keeney, 21, Greenwich, CT 33:17 8:19 85 24 M50 Steve Davis, 52, New Canaan, CT 33:30 8:22 86 20 M40 Todd Challe, 47, New Canaan, CT 33:36 8:24 28 11 W20 Sarah Sykes, 26*, New Canaan, CT 33:40 8:25 29 4 W30 Carolyn Deane, 38*, Wilton, CT 33:41 8:25 87 10 M20 Andrew Tenenzapf, 24, Port Chester, NY 33:41 8:25 30 12 W20 Caitlin Collins, 24*, New York, NY 33:41 8:25 31 5 W30 April Lionberger, 39*, Glastonbury, CT 33:49 8:27 88 10 M15 Robert Sanders, 18, Port Chester, NY 33:50 8:27 32 13 W20 Brittany Miller, 23*, Port Chester, NY 33:56 8:29 89 7 M60 Larry Kraftowitz, 61, Pelham, NY 33:58 8:29 33 4 W50 Dorothy Williams, 56*, Wilton, CT 34:03 8:31 90 25 M50 Christopher Meli, 50, New Canaan, CT 34:06 8:31 34 14 W20 Kirsten Vaughan, 23*, Wilton, CT 34:08 8:32 35 5 W40 Michelle Gottfried, 42*, Darien, CT 34:10 8:32 91 2 JrM Michael Forni, 12, New Canaan, CT 34:10 8:32 92 26 M50 Joe Keeney, 54, Greenwich, CT 34:11 8:33 36 4 W15 Sophie Gaston, 17*, Wilton, CT 34:12 8:33 37 6 W30 Heather Tully Eldred, 34*, Norwalk, CT 34:13 8:33 38 5 W50 Lissa Short, 53*, Darien, CT 34:17 8:34 39 15 W20 Sara Yardis, 29*, Greenwich, CT 34:30 8:37 93 14 M30 Matt Yardis, 30, Greenwich, CT 34:31 8:38 94 21 M40 Ted Grogan, 45, New Canaan, CT 34:32 8:38 40 6 W40 Susan Luecke, 42*, Darien, CT 34:32 8:38 41 1 JrW Erin Luecke, 9*, Darien, CT 34:32 8:38 42 7 W30 Jenny Levin, 39*, New Canaan, CT 34:33 8:38 95 22 M40 Tom Hynes, 41, New Canaan, CT 34:33 8:38 43 7 W40 Emilie Rubenfeld, 41*, New Canaan, CT 34:35 8:39 96 3 JrM William Davitt, 8, Wilton, CT 34:36 8:39 97 27 M50 Paul O'Grady, 52, Wilton, CT 34:37 8:39 98 11 M15 Brenden Oates, 15, South Salem, NY 34:38 8:39 99 4 JrM Aiden Oates, 11, South Salem, NY 34:40 8:40 44 1 W60 Dale Sweeney, 62*, New Canaan, CT 34:53 8:43 100 28 M50 Michael Connor, 54, New Canaan, CT 34:55 8:44 101 8 M60 Kevin Lloyd, 62, Darien, CT 34:56 8:44 45 8 W40 Jennifer Sanders, 46*, Port Chester, NY 34:56 8:44 46 9 W40 Meg Capodanno, 47*, Fairfield, CT 34:57 8:44 47 2 JrW Jane Capodanno, 12*, Fairfield, CT 34:58 8:44 102 15 M30 Mark Valigorsky, 32, Orange, CT 35:02 8:45 103 9 M60 Joost Vos, 61, Old Greenwich, CT 35:04 8:46 104 23 M40 Joe D'Virgilio, 48, New Canaan, CT 35:06 8:46 105 5 JrM C.J. D'Virgilio, 13, New Canaan, CT 35:07 8:47 106 11 M20 Joseph Solemene, 21, Norwalk, CT 35:10 8:47 48 8 W30 Julie Porter, 32*, Ridgefield, CT 35:13 8:48 49 9 W30 Courtney Cataldo, 31*, Fairfield, CT 35:14 8:48 107 16 M30 Victor Cheng, 35, Fairfield, CT 35:36 8:54 50 6 W50 Ronnie Behringer, 57*, Norwalk, CT 35:37 8:54 51 7 W50 Mary Ann Loh, 54*, Darien, CT 35:42 8:55 108 29 M50 Tom Heller, 50, Mahwah, NJ 35:46 8:57 52 10 W30 Carissa Marz, 37*, New Canaan, CT 35:56 8:59 109 24 M40 John Serena, 49, New Canaan, CT 35:58 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

110 25 M40 Greg Marrinan, 43, Stamford, CT 36:04 9:01 111 17 M30 Carl Stanley, 30, Castro Valley, CA 36:05 9:01 112 30 M50 Mike Murray, 50, Darien, CT 36:17 9:04 113 31 M50 Willoughby Prods, 58, Westport, CT 36:17 9:04 114 32 M50 Robert Nave, 51, Waterbury, CT 36:18 9:04 53 16 W20 Keri Markiewicz, 27*, New Canaan, CT 36:18 9:04 54 11 W30 Taylor Lynn, 31*, New Canaan, CT 36:19 9:05 55 8 W50 Patricia Molloy, 58*, New Canaan, CT 36:20 9:05 56 12 W30 Ashley Lynn, 31*, New Canaan, CT 36:20 9:05 115 26 M40 Paul Bremer, 44, Darien, CT 36:22 9:05 116 6 JrM Will Bremer, 8, Darien, CT 36:23 9:06 57 10 W40 Kathryn Stoker, 48*, Norwalk, CT 36:25 9:06 58 3 JrW Molly Baum, 9*, Darien, CT 36:41 9:10 117 27 M40 Jay Baum, 41, Darien, CT 36:44 9:11 59 4 JrW Paige McCaul, 11*, Ogden, UT 36:47 9:12 118 10 M60 Israel Good, 62, Stamford, CT 36:51 9:13 60 17 W20 Kathleen Ryan, 25*, Wilton, CT 37:00 9:15 119 12 M15 Dylan Oates, 17, South Salem, NY 37:01 9:15 61 5 JrW Quinn Oates, 9*, South Salem, NY 37:02 9:15 120 28 M40 John Davitt, 43, Wilton, CT 37:04 9:16 121 18 M30 Bankole Omodunbi, 35, Stamford, CT 37:05 9:16 62 11 W40 Rachel Graves, 43*, New Canaan, CT 37:12 9:18 63 12 W40 Christine McGarry, 40*, Ridgefield, CT 37:14 9:18 64 13 W40 Robin McCaul, 47*, Ogden, UT 37:14 9:18 65 2 W60 Janine Jennings, 63*, Punta Gorda, FL 37:21 9:20 122 19 M30 Sal Cataldo, 34, Fairfield, CT 37:21 9:20 123 33 M50 Clark Murray, 59, New Canaan, CT 37:22 9:20 66 18 W20 Jennifer Hermsen, 28*, Bridgeport, CT 37:23 9:21 67 9 W50 Jeanette Trujillo, 53*, Norwalk, CT 37:28 9:22 124 12 M20 Andres Chavez, 28, The Bronx, NY 37:29 9:22 68 6 JrW Audrey Simon, 13*, New York, NY 37:30 9:22 125 29 M40 Robert Simon, 44, New York, NY 37:31 9:23 69 14 W40 Maria Rosales, 42*, Norwalk, CT 37:32 9:23 70 5 W15 Lauren Serena, 18*, New Canaan, CT 37:33 9:23 126 30 M40 Miguel Diaz, 40, Norwalk, CT 37:38 9:24 71 13 W30 Delia Flores, 37*, Norwalk, CT 37:47 9:27 72 19 W20 Sabrina Bell, 22*, Wilton, CT 37:56 9:29 127 1 M70 John Gibbons, 73, Old Greenwich, CT 38:03 9:31 128 31 M40 Mathew Polenzani, 46, Pelham, NY 38:03 9:31 129 11 M60 Robert Nouza, 63, Wilton, CT 38:10 9:32 130 Marc Stevens, Bedford, NY 38:12 9:33 73 15 W40 Candice Nonas, 40*, Norwalk, CT 38:15 9:34 74 16 W40 Nicole Donovan, 47*, Westport, CT 38:35 9:39 75 17 W40 Lisa Baker, 43*, Sandy Hook, CT 38:44 9:41 76 20 W20 Rebecca Williams, 22*, Wilton, CT 38:50 9:42 77 10 W50 Patricia Carroll, 56*, Darien, CT 38:57 9:44 131 7 JrM Jack Holland, 11, Fairfield, CT 39:12 9:48 132 8 JrM Tommy Holland, 9, Darien, CT 39:13 9:48 133 32 M40 Scott Wofsy, 47, Westport, CT 39:18 9:49 78 14 W30 Naddya Bischoff, 36*, Stamford, CT 39:24 9:51 79 11 W50 Lori Marcus, 52*, New Canaan, CT 39:24 9:51 134 13 M20 John O'Connor, 20, Stamford, CT 39:27 9:52 80 12 W50 Dawn Bolling, 51*, Norwalk, CT 39:32 9:53 135 34 M50 Stephen Burns, 59, New Canaan, CT 39:35 9:54 81 7 JrW Callie Holland, 11*, Fairfield, CT 39:36 9:54 82 15 W30 Lindsay Holland, 37*, Fairfield, CT 39:36 9:54 136 12 M60 Charley Widmer, 69, West Harrison, NY 39:39 9:55 83 21 W20 Monica Pare, 23*, Manchester Center, VT 39:39 9:55 137 35 M50 Robert Carey, 50, Stamford, CT 39:49 9:57 138 36 M50 Bruno Pasqualucci, 54, Beacon Falls, CT 39:49 9:57 139 37 M50 Bob Gallup, 52, New Canaan, CT 39:53 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

140 33 M40 Thomas Brown, 49, Windsor, CT 40:01 10:00 141 9 JrM Tyler Pascarella, 9, New Canaan, CT 40:02 10:00 142 34 M40 Clemente Pascarella, 41, New Canaan, CT 40:02 10:00 84 16 W30 Lori McCarty, 38*, Marietta, PA 40:05 10:01 85 17 W30 Laura Pietrycha, 35*, Fairfield, CT 40:39 10:10 86 22 W20 Sylvia Cunningham, 22*, Wilton, CT 40:44 10:11 87 18 W30 Jess Febbraio, 34*, Norwalk, CT 40:46 10:11 88 18 W40 Rebecca Engmann Darst, 40*, Wilton, CT 40:47 10:12 89 13 W50 Laurie Von Schmidt, 54*, New Hartford, CT 41:02 10:15 90 19 W40 Dawn Hoffman, 44*, Lykens, PA 41:17 10:19 143 2 M70 Mike Holland, 70, New Canaan, CT 41:24 10:21 91 19 W30 Beth Appel, 35*, Bedford, NY 41:26 10:21 144 35 M40 Victor Yactayo, 41, Norwalk, CT 41:35 10:24 92 23 W20 Ruth Fajardo, 26*, Norwalk, CT 41:36 10:24 145 36 M40 Rob Leder, 44, Stamford, CT 41:37 10:24 93 20 W40 Peggy Challe, 46*, New Canaan, CT 41:44 10:26 94 20 W30 Anna Prokopiuk, 34*, Norwalk, CT 41:44 10:26 146 14 M20 Ryan Beel, 28, Cortlandt Manor, NY 41:45 10:26 147 13 M60 Roy Tepper, 68, Greenwich, CT 41:47 10:27 148 38 M50 Salvatore Lanzofano, 58, Meriden, CT 41:50 10:27 95 3 W60 Kathi Mullins, 64*, Cos Cob, CT 41:58 10:29 149 3 M70 Tom Hartch, 73, South Kent, CT 42:13 10:33 96 21 W40 Suzanne Rinaldi, 41*, Goshen, CT 42:14 10:33 97 14 W50 Rebecca Roth, 57*, Stamford, CT 42:18 10:34 98 15 W50 Michele O'Grady, 53*, Wilton, CT 42:20 10:35 150 14 M60 Michael Carius, 67, Stratford, CT 42:40 10:40 99 22 W40 Michelle Marrinan, 44*, Stamford, CT 42:45 10:41 151 39 M50 Mark Kratter, 51, Norwalk, CT 42:53 10:43 100 23 W40 Elysa Cruse, 41*, Norwalk, CT 43:03 10:46 101 8 JrW Kiera Hynes, 11*, New Canaan, CT 43:07 10:47 152 10 JrM Billy Hynes, 11, New Canaan, CT 43:08 10:47 153 40 M50 Art Forni, 55, New Canaan, CT 43:09 10:47 102 24 W20 Katherine Orlando, 25*, Summerville, SC 43:18 10:49 103 25 W20 Sarah Orlando, 29*, Stamford, CT 43:18 10:49 104 16 W50 Beth Sanford, 50*, New Canaan, CT 43:47 10:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

105 17 W50 Catheri Langevin-Falcon, 55*, Katonah, NY 44:03 11:01 106 21 W30 Amy Chicavich, 31*, Poughkeepsie, NY 44:04 11:01 107 9 JrW Marina Forni, 12*, New Canaan, CT 44:04 11:01 108 26 W20 Allison Long, 23*, Bethlehem, PA 44:08 11:02 154 15 M20 Eric Goldman, 29, Stamford, CT 44:40 11:10 109 22 W30 Elisabeth Rigo, 31*, Stamford, CT 45:06 11:16 110 23 W30 Mylene Delattre, 31*, Stamford, CT 45:06 11:16 111 6 W15 Caroline Challe, 15*, New Canaan, CT 45:25 11:21 112 4 W60 Joann Desrochers, 60*, Stamford, CT 45:28 11:22 155 16 M20 David Jose, 22, Fairfield, CT 45:34 11:23 113 18 W50 Sandra O'Connor, 54*, Lexington, MA 46:01 11:30 114 10 JrW Leah Appel, 11*, Bedford, NY 46:07 11:32 115 24 W40 Kelly Morrissey, 49*, Norwalk, CT 46:08 11:32 156 17 M20 John Morgera, 28, Stamford, CT 46:49 11:42 116 24 W30 Alison Lee-Dubon, 38*, Stamford, CT 46:59 11:45
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

117 19 W50 Cindy Ziegler, 51*, New Canaan, CT 48:12 12:03 157 11 JrM Bart Challe, 13, New Canaan, CT 48:12 12:03 158 37 M40 Kevin Challe, 47, New Canaan, CT 48:12 12:03 159 13 M15 Spencer Challe, 16, New Canaan, CT 48:31 12:08 118 11 JrW Sawyer Challe, 12*, New Canaan, CT 48:31 12:08 160 15 M60 Gary Esposito, 69, Norwalk, CT 49:01 12:15 119 27 W20 Lauren Holec, 20*, New Canaan, CT 50:07 12:32 120 28 W20 Melanie Holec, 22*, New Canaan, CT 50:08 12:32 121 20 W50 Patti Holec, 53*, New Canaan, CT 50:15 12:34 122 25 W30 Jess Reed, 35*, Vernon Rockville, CT 51:04 12:46 123 25 W40 Gordana Thompson, 47*, Trumbull, CT 51:32 12:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

124 7 W15 Alison Danvers, 15*, Wilton, CT 54:45 13:41 161 38 M40 David Danvers, 47, Wilton, CT 54:46 13:41
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

125 26 W30 Elizabeth Hobson, 32*, Alexandria, VA 1:06:54 16:44 * indicates females 9 finishers among Males (no age given) 11 finishers among Men Under 15 13 finishers among Men 15 - 19 17 finishers among Men 20 - 29 19 finishers among Men 30 - 39 38 finishers among Men 40 - 49 40 finishers among Men 50 - 59 15 finishers among Men 60 - 69 3 finishers among Men 70 & Up 11 finishers among Women Under 15 7 finishers among Women 15 - 19 28 finishers among Women 20 - 29 26 finishers among Women 30 - 39 25 finishers among Women 40 - 49 20 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 - 69 165 male finishers 121 female finishers 286 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                            TIME    PACE
Open Men
    1    1 M15  Gilmar Barios, 17, Stamford, CT                22:17    5:34
    2    2 M20  Peter Watson, 23, Darien, CT                   22:25    5:36
    3    3 M30  Josh Whitcraft, 30, New York, NY               23:04    5:46

Open Women
    1    1 W30  Emily Shertzer, 35, Jonestown, PA              23:44    5:56
    2    2 W20  Ashley Gurzler, 28, Manchester, CT             25:23    6:21
    3    3 W20  Kate Franzis, 23, New Canaan, CT               26:14    6:33

Masters Men
    4    1 M40  Ed Banks, 48, Darien, CT                       23:13    5:48

Masters Women
    5    1 W60  Sharon Vos, 60, Old Greenwich, CT              27:17    6:49

Men Under 15
   51    1  Peter McMaster, 14, Darien, CT                 29:24    7:21
   91    2  Michael Forni, 12, New Canaan, CT              34:10    8:32
   96    3  William Davitt, 8, Wilton, CT                  34:36    8:39
   99    4  Aiden Oates, 11, South Salem, NY               34:40    8:40
  105    5  C.J. D'Virgilio, 13, New Canaan, CT            35:07    8:47

Men 15 - 19
    7    1  Jackson Huffman, 16, Darien, CT                24:17    6:04
    8    2  Joseph Berrafati, 16, Wilton, CT               24:19    6:05
   12    3  Griffin Ott, 15, Darien, CT                    24:25    6:06
   26    4  Sean Cunningham, 16, Wilton, CT                26:41    6:40
   27    5  Henry Heller, 17, Mahwah, NJ                   26:49    6:42

Men 20 - 29
    9    1  Justin MacGregor, 28, Norwalk, CT              24:22    6:05
   10    2  Wallace Bourgeois, 28, New Canaan, CT          24:23    6:06
   21    3  Chip Murray, 25, New Canaan, CT                25:58    6:29
   25    4  Jacob Hughes, 28, New Canaan, CT               26:31    6:38
   30    5  Rob Hawthorn, 27, Stamford, CT                 27:49    6:57

Men 30 - 39
    5    1  Daniel Lennox, 35, Darien, CT                  23:24    5:51
    6    2  Jan Sopko, 34, Stamford, CT                    23:53    5:58
   11    3  Ryan Lynn, 33, New Canaan, CT                  24:24    6:06
   14    4  Michael Tobin, 33, Ridgefield, CT              25:11    6:18
   16    5  Reyes Moreno, 36, Norwalk, CT                  25:18    6:19

Men 40 - 49
   13    1  John Milone, 43, Fort Lee, NJ                  24:35    6:09
   15    2  Barry McMaster, 43, Darien, CT                 25:15    6:19
   17    3  Joe Brady, 44, Brooklyn, NY                    25:29    6:22
   19    4  Bruce Semer, 48, Greenwich, CT                 25:41    6:25
   28    5  Ike Groff, 46, New Canaan, CT                  27:03    6:46

Men 50 - 59
   18    1  Gordon Loh, 52, Darien, CT                     25:36    6:24
   20    2  Peter Hohmeister, 57, Stamford, CT             25:54    6:28
   22    3  Mike O'Neill, 51, New Canaan, CT               26:08    6:32
   24    4  Ken Clisham, 53, Greenwich, CT                 26:23    6:36
   34    5  Tom Robey, 56, New Canaan, CT                  28:00    7:00

Men 60 - 69
   33    1  John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT        27:58    6:59
   44    2  Ray Wise, 60, Hartford, CT                     28:42    7:10
   55    3  Dan Clark, 62, Stamford, CT                    29:50    7:28
   69    4  Edward Tyrrell, 62, Ridgefield, CT             31:30    7:52
   71    5  Stephen Gardner, 61, New Canaan, CT            31:40    7:55

Men 70 & Up
  127    1  John Gibbons, 73, Old Greenwich, CT            38:03    9:31
  143    2  Mike Holland, 70, New Canaan, CT               41:24   10:21
  149    3  Tom Hartch, 73, South Kent, CT                 42:13   10:33

Women Under 15
   41    1  Erin Luecke, 9, Darien, CT                     34:32    8:38
   47    2  Jane Capodanno, 12, Fairfield, CT              34:58    8:44
   58    3  Molly Baum, 9, Darien, CT                      36:41    9:10
   59    4  Paige McCaul, 11, Ogden, UT                    36:47    9:12
   61    5  Quinn Oates, 9, South Salem, NY                37:02    9:15

Women 15 - 19
   16    1  Megan Rule, 17, Stamford, CT                   31:33    7:53
   21    2  Elizabeth Perry, 18, New Canaan, CT            31:58    7:59
   23    3  Claire Wilson, 15, New Canaan, CT              32:06    8:01
   36    4  Sophie Gaston, 17, Wilton, CT                  34:12    8:33
   70    5  Lauren Serena, 18, New Canaan, CT              37:33    9:23

Women 20 - 29
    4    1  Caroline Murray, 22, New Canaan, CT            26:28    6:37
    7    2  Hayden Maloney, 26, New York, NY               28:47    7:12
    8    3  Zoe Gaston, 21, Wilton, CT                     28:55    7:14
    9    4  Alosha Southern, 20, Wilton, CT                28:55    7:14
   10    5  Meredith Ott, 21, Darien, CT                   29:46    7:26

Women 30 - 39
   12    1  Danielle Luk, 30, Riverside, CT                30:21    7:35
   13    2  Lauren Greig, 33, New Canaan, CT               30:54    7:43
   24    3  Lisa Grushkin, 36, New York, NY                32:10    8:02
   29    4  Carolyn Deane, 38, Wilton, CT                  33:41    8:25
   31    5  April Lionberger, 39, Glastonbury, CT          33:49    8:27

Women 40 - 49
    6    1  Amy May, 45, Brooklyn, NY                      28:34    7:08
   14    2  Laura Bremer, 43, Darien, CT                   30:55    7:44
   22    3  Christen Garcia, 43, New Canaan, CT            31:59    8:00
   25    4  Ann Feng Simon, 43, New York, NY               32:29    8:07
   35    5  Michelle Gottfried, 42, Darien, CT             34:10    8:32

Women 50 - 59
   11    1  Wanda Wang, 51, Fort Lee, NJ                   30:09    7:32
   17    2  Corliss Spencer, 54, New Canaan, CT            31:36    7:54
   20    3  Nora Forni, 52, New Canaan, CT                 31:58    7:59
   33    4  Dorothy Williams, 56, Wilton, CT               34:03    8:31
   38    5  Lissa Short, 53, Darien, CT                    34:17    8:34

Women 60 - 69
   44    1  Dale Sweeney, 62, New Canaan, CT               34:53    8:43
   65    2  Janine Jennings, 63, Punta Gorda, FL           37:21    9:20
   95    3  Kathi Mullins, 64, Cos Cob, CT                 41:58   10:29
  112    4  Joann Desrochers, 60, Stamford, CT             45:28   11:22

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.