Cool (48), sunny, dry, extremely windy.


MEN'S WINNER: Will McDonough - 15:59
WOMEN'S WINNER: Jennifer St. Jean - 17:56

Photos by Fred Gaston/Mad Racer Photo. For an album of his photos, click here.

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

      
        CLASS                                             
 PLACE  PLACE                   FINISHER                        TIME    PACE      
    1      OpM  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             15:59    5:20
    2      OpM  Justin Lubelay, 38, Darien, CT                 17:34    5:51
    3      OpM  Barry McMaster, 43, Darien, CT                 17:40    5:53
    1      OpW  Jennifer St. Jean, 40*, Darien, CT             17:56    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

4 1 M14 Alex Klarer, 14, Darien, CT 18:04 6:01 2 OpW Mary Zengo, 49*, Wilton, CT 18:13 6:04 5 MM Alan Hagander, 44, Darien, CT 18:30 6:10 6 1 M40 Ed Finnigan, 49, Fairfield, CT 18:43 6:14 7 1 M30 Michael Tobin, 33, Ridgefield, CT 18:58 6:19 8 1 M50 Peter Hohmeister, 57, Stamford, CT 18:59 6:20 9 1 M16 Sean Cunningham, 16, Wilton, CT 19:53 6:37 3 OpW Kristin Johnson, 44*, Wilton, CT 19:53 6:37 10 2 M50 Bill Hunter, 53, Fairfield, CT 20:04 6:41 4 MW Sharon Vos, 60*, Old Greenwich, CT 20:06 6:42 11 3 M50 Steve Landowne, 52, Westport, CT 20:08 6:42 12 1 M60 Dan Clark, 62, Stamford, CT 20:14 6:44 5 1 W16 Mary Lynch, 16*, Wilton, CT 20:21 6:47 6 2 W16 Kate Halabi, 17*, Darien, CT 20:40 6:53 7 3 W16 Nicole Caputo, 16*, Darien, CT 20:48 6:56 13 4 M50 Dan Kunetz, 50, Darien, CT 20:53 6:57 8 1 W40 Sue Pearsall, 49*, New York, NY 20:55 6:58 9 1 W14 Nina Mellin, 15*, Wilton, CT 20:59 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

10 2 W40 Julia Labant, 40*, Wilton, CT 21:07 7:02 14 2 M14 Peter McMaster, 14, Darien, CT 21:09 7:03 11 1 W50 Ann Williams, 50*, Old Greenwich, CT 21:10 7:03 15 1 M20 Rory Moore, 28, New Canaan, CT 21:22 7:07 16 2 M30 Benjamin Denecke, 30, Bronx, NY 21:32 7:11 17 2 M20 Warren Nesteruk, 26, Wilton, CT 21:33 7:11 18 5 M50 Burt Palmer, 51, Darien, CT 21:44 7:14 12 1 JrW Kelly Murray, 11*, Fort Washington, PA 21:55 7:18 13 2 JrW Aileen Murray, 13*, Fort Washington, PA 21:55 7:18 19 3 M30 Michael McKeever, 37, Darien, CT 22:10 7:23 14 4 W16 Sammee Mazzone, 16*, Darien, CT 22:14 7:25 20 2 M40 Reggie Fields, 45, Wilton, CT 22:16 7:25 15 2 W14 Lizzy Lynch, 15*, Wilton, CT 22:19 7:26 21 2 M60 Scott Harrison, 61, Darien, CT 22:24 7:28 22 6 M50 Richard Strahota, 57, Darien, CT 22:32 7:30 23 2 M16 Burton Palmer, 19, Darien, CT 22:40 7:33 16 5 W16 Samantha Wind, 16*, Darien, CT 22:41 7:33 17 1 W30 Geraldine Pires, 30*, Fairfield, CT 22:42 7:34 24 1 JrM Peter Murray, 13, Stamford, CT 22:46 7:35 18 2 W50 Katharine Radziewicz, 55*, Fairfield, CT 22:52 7:37 19 2 W30 Georgianna Lissauer, 31*, Cos Cob, CT 23:01 7:40 25 7 M50 Christopher Lanzano, 57, Fairfield, CT 23:23 7:47 20 6 W16 Kailey Zengo, 18*, Wilton, CT 23:25 7:48 21 3 W14 Emily Torrente, 15*, Darien, CT 23:26 7:49 26 3 M40 Davidson McCulloh, 49, Stamford, CT 23:27 7:49 22 1 W20 Carrie Van Leeuwen, 23*, Cos Cob, CT 23:44 7:55 23 4 W14 Carson Halabi, 15*, Darien, CT 23:45 7:55 24 3 W40 Heidi Mitchell, 49*, Darien, CT 23:48 7:56 25 2 W20 Sara Rose Krivoshik, 23*, Stamford, CT 23:50 7:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

26 3 W20 Samantha Moore, 25*, Stamford, CT 23:59 8:00 27 8 M50 Chip Nelson, 53, San Diego, CA 24:00 8:00 28 3 M20 Ryan Hohl, 23, Greenwich, CT 24:02 8:00 29 2 JrM Samuel Kurian, 10, Weston, CT 24:03 8:01 27 3 W30 Jen Murphy, 39*, Darien, CT 24:05 8:02 28 3 W50 Sally Van Leeuwen, 57*, Cos Cob, CT 24:09 8:03 29 4 W30 Amy Parmalee, 31*, Norwalk, CT 24:21 8:07 30 5 W30 Millie McMaster, 38*, Darien, CT 24:24 8:08 31 7 W16 Kate Williams, 16*, Wilton, CT 24:25 8:08 30 4 M30 Eric Rogers, 36, Darien, CT 24:29 8:10 31 4 M20 Marshall Stock, 23, Stamford, CT 24:31 8:10 32 5 W14 Brooke Laird, 15*, Darien, CT 24:31 8:10 33 8 W16 Sophie Gaston, 17*, Wilton, CT 24:35 8:12 34 9 W16 Elizabeth Healy, 16*, Wilton, CT 24:36 8:12 32 5 M30 Oliver Rhodes, 35, New York, NY 24:37 8:12 33 9 M50 Jeff Marine, 51, Darien, CT 24:45 8:15 34 10 M50 Scott Randall, 56, Darien, CT 24:50 8:17 35 6 W30 Julie Porter, 32*, Stamford, CT 24:51 8:17 36 4 W50 Julie Sharpe-Sidhu, 56*, Weston, CT 24:55 8:18 35 6 M30 Noah Rhodes, 33, Cos Cob, CT 24:56 8:19 36 11 M50 Art Ebert, 51, Stamford, CT 25:21 8:27 37 1 W60 Linda Putman, 61*, Greenwich, CT 25:38 8:33 38 6 W14 Madeleine Pagliaro, 15*, Wilton, CT 25:46 8:35 37 12 M50 Neal Doying, 55, Darien, CT 25:54 8:38 39 2 W60 Andrea Williamson, 60*, Rowayton, CT 25:55 8:38 38 3 M60 Joost Vos, 61, Old Greenwich, CT 26:05 8:41 39 7 M30 David Castle, 34, Easton, CT 26:08 8:42 40 4 M60 Stephen Radziewicz, 61, Fairfield, CT 26:15 8:45 40 4 W40 Nova Hall, 44*, Darien, CT 26:19 8:46 41 3 JrW Kate Lockyer, 12*, Darien, CT 26:22 8:47 42 5 W40 Natalie Lockyer, 42*, Wilton, CT 26:26 8:49 41 13 M50 Sherman Baldwin, 50, Darien, CT 26:28 8:49 43 3 W60 Dale Sweeney, 61*, New Canaan, CT 26:37 8:52 44 10 W16 Macallan Fox, 17*, Wilton, CT 26:39 8:53 45 11 W16 Amy Decola, 16*, Wilton, CT 26:39 8:53 42 3 M14 Jared Hubler, 15, Milford, CT 26:40 8:53 46 7 W14 Isabella Tudisco, 15*, Wilton, CT 26:40 8:53 47 6 W40 Melisa Llosa, 45*, San Diego, CA 26:41 8:54 48 7 W30 Chloe Richland, 31*, Stamford, CT 26:43 8:54 43 4 M40 John Osborn, 48, Darien, CT 26:47 8:55 49 7 W40 Lori Slotkin, 45*, Darien, CT 26:48 8:56 50 8 W40 Jennifer Sanders, 46*, Port Chester, NY 26:54 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

51 5 W50 Jeanette Trujillo, 53*, Norwalk, CT 27:01 9:00 44 8 M30 Jay Tini, 35, Darien, CT 27:22 9:07 52 6 W50 Mary Money, 56*, Fairfield, CT 27:22 9:07 53 8 W30 Margaret Feeney, 33*, Greenwich, CT 27:23 9:08 45 5 M60 Bill Tanski, 64, Stratford, CT 27:24 9:08 46 14 M50 Mike Tamborrino, 57, Stamford, CT 27:29 9:10 54 9 W30 Leslie Glenn, 38*, Stamford, CT 27:34 9:11 47 1 M70 John Gibbons, 73, Old Greenwich, CT 27:51 9:17 48 15 M50 Michael Limoncelli, 54, White Plains, NY 27:51 9:17 49 5 M40 Edward Murray, 45, Fort Washington, PA 27:53 9:18 55 7 W50 Martha Mahoney, 52*, Stamford, CT 27:57 9:19 56 4 W20 Eleanor Palmer, 21*, Darien, CT 28:02 9:20 57 12 W16 Elizabeth Palmer, 16*, Darien, CT 28:03 9:21 50 6 M60 Charley Widmer, 69, West Harrison, NY 28:23 9:28 58 8 W50 Trish Carroll, 56*, Darien, CT 28:33 9:31 59 5 W20 Stephanie Widmer, 25*, West Harrison, NY 28:36 9:32 60 8 W14 Alison Wenman, 15*, Wilton, CT 28:42 9:34 61 6 W20 Annie Mezzapelle, 25*, Stamford, CT 28:48 9:36 62 7 W20 Danica Delia, 24*, Norwalk, CT 29:08 9:42 63 9 W14 Meghan Cunningham, 14*, Wilton, CT 29:15 9:45 64 8 W20 Courtney Pandolfi, 23*, Ansonia, CT 29:16 9:45 65 10 W14 Elizabeth Wenman, 15*, Wilton, CT 29:38 9:52 66 10 W30 Nikki Miller, 33*, Norwalk, CT 29:40 9:53 51 6 M40 Rob Leder, 44, Stamford, CT 29:44 9:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

52 3 JrM Brendan McMaster, 11, Darien, CT 30:08 10:02 53 5 M20 Stephen Shaughnessy, 26, Norwalk, CT 30:13 10:04 67 4 JrW Amanda Murray, 8*, Fort Washington, PA 30:22 10:07 68 9 W20 Jennifer Mezzapelle, 27*, Stamford, CT 30:34 10:11 69 9 W50 Dawn Bolling, 51*, Norwalk, CT 30:35 10:11 54 7 M60 John Bailey, 61, Riverside, CT 30:43 10:14 70 13 W16 Isabel Saltzman, 17*, Wilton, CT 30:45 10:15 71 10 W20 Maggie Santella, 22*, Fairfield, CT 30:54 10:18 72 9 W40 Meredith Herman, 46*, Weston, CT 31:59 10:39 55 9 M30 Shaun Lonergan, 30, Norwalk, CT 32:08 10:43 73 10 W40 Carolyn Geib Santella, 49*, Fairfield, CT 32:23 10:48 74 14 W16 Francesca Limoncelli, 16*, White Plains, NY 32:39 10:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

56 4 JrM Kellan Leonard, 7, Darien, CT 33:22 11:07 75 11 W30 Taylor Behrendt, 31*, New York, NY 33:52 11:17 76 12 W30 Jessica Thompson, 34*, New York, NY 33:52 11:17 77 13 W30 Julie Castle, 33*, Norwalk, CT 34:28 11:29 78 11 W40 Naida Gomez, 43*, Fairfield, CT 34:32 11:31 79 11 W20 Wendy Veliz, 23*, Stamford, CT 34:33 11:31 80 10 W50 Virginia Lonergan, 58*, Norwalk, CT 34:43 11:34 81 12 W20 Ashley Sanders, 23*, Port Chester, NY 34:55 11:38 57 5 JrM Zachary Kurian, 8, Weston, CT 35:19 11:46 58 16 M50 Colm Dobbyn, 57, New Canaan, CT 35:20 11:47 59 6 JrM Will Gallagher, 6, Norwalk, CT 35:27 11:49 60 17 M50 Brad Hubler, 58, Milford, CT 35:51 11:57 82 14 W30 Fiona Leonard, 37*, Darien, CT 35:53 11:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

83 11 W50 Debra Randall, 58*, Darien, CT 36:18 12:06 61 2 M70 Les Kurian, 73, Pound Ridge, NY 36:43 12:14 84 12 W40 Vicky Keating, 44*, Stamford, CT 37:13 12:24 85 13 W40 Caroline Gallagher, 40*, Norwalk, CT 37:57 12:39 86 14 W40 Anita Wooten, 49*, Riverhead, NY 38:25 12:48 87 15 W40 Tricia McLeod, 40*, Stamford, CT 38:31 12:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

88 15 W30 Jessica Makara, 33*, Southport, CT 40:20 13:27
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

89 16 W30 Jennifer Skor, 39*, Weston, CT 42:02 14:00 * indicates females 8 finishers among Males (no age given) 6 finishers among Men Under 14 3 finishers among Men 14 - 15 2 finishers among Men 16 - 19 5 finishers among Men 20 - 29 9 finishers among Men 30 - 39 6 finishers among Men 40 - 49 17 finishers among Men 50 - 59 7 finishers among Men 60 - 69 2 finishers among Men 70 & Up 4 finishers among Women Under 14 10 finishers among Women 14 - 15 14 finishers among Women 16 - 19 12 finishers among Women 20 - 29 16 finishers among Women 30 - 39 15 finishers among Women 40 - 49 11 finishers among Women 50 - 59 3 finishers among Women 60 - 69 65 male finishers 85 female finishers 150 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1 M30  Will McDonough, 31, New Canaan, CT             15:59    5:20
    2    2 M30  Justin Lubelay, 38, Darien, CT                 17:34    5:51
    3    3 M40  Barry McMaster, 43, Darien, CT                 17:40    5:53

Open Women
    1    1 W40  Jennifer St. Jean, 40, Darien, CT              17:56    5:59
    2    2 W40  Mary Zengo, 49, Wilton, CT                     18:13    6:04
    3    3 W40  Kristin Johnson, 44, Wilton, CT                19:53    6:37

Masters Men
    5    1 M40  Alan Hagander, 44, Darien, CT                  18:30    6:10

Masters Women
    4    1 W60  Sharon Vos, 60, Old Greenwich, CT              20:06    6:42

Men Under 14
   24    1  Peter Murray, 13, Stamford, CT                 22:46    7:35
   29    2  Samuel Kurian, 10, Weston, CT                  24:03    8:01
   52    3  Brendan McMaster, 11, Darien, CT               30:08   10:02
   56    4  Kellan Leonard, 7, Darien, CT                  33:22   11:07
   57    5  Zachary Kurian, 8, Weston, CT                  35:19   11:46

Men 14 - 15
    4    1  Alex Klarer, 14, Darien, CT                    18:04    6:01
   14    2  Peter McMaster, 14, Darien, CT                 21:09    7:03
   42    3  Jared Hubler, 15, Milford, CT                  26:40    8:53

Men 16 - 19
    9    1  Sean Cunningham, 16, Wilton, CT                19:53    6:37
   23    2  Burton Palmer, 19, Darien, CT                  22:40    7:33

Men 20 - 29
   15    1  Rory Moore, 28, New Canaan, CT                 21:22    7:07
   17    2  Warren Nesteruk, 26, Wilton, CT                21:33    7:11
   28    3  Ryan Hohl, 23, Greenwich, CT                   24:02    8:00
   31    4  Marshall Stock, 23, Stamford, CT               24:31    8:10
   53    5  Stephen Shaughnessy, 26, Norwalk, CT           30:13   10:04

Men 30 - 39
    7    1  Michael Tobin, 33, Ridgefield, CT              18:58    6:19
   16    2  Benjamin Denecke, 30, Bronx, NY                21:32    7:11
   19    3  Michael McKeever, 37, Darien, CT               22:10    7:23
   30    4  Eric Rogers, 36, Darien, CT                    24:29    8:10
   32    5  Oliver Rhodes, 35, New York, NY                24:37    8:12

Men 40 - 49
    6    1  Ed Finnigan, 49, Fairfield, CT                 18:43    6:14
   20    2  Reggie Fields, 45, Wilton, CT                  22:16    7:25
   26    3  Davidson McCulloh, 49, Stamford, CT            23:27    7:49
   43    4  John Osborn, 48, Darien, CT                    26:47    8:55
   49    5  Edward Murray, 45, Fort Washington, PA         27:53    9:18

Men 50 - 59
    8    1  Peter Hohmeister, 57, Stamford, CT             18:59    6:20
   10    2  Bill Hunter, 53, Fairfield, CT                 20:04    6:41
   11    3  Steve Landowne, 52, Westport, CT               20:08    6:42
   13    4  Dan Kunetz, 50, Darien, CT                     20:53    6:57
   18    5  Burt Palmer, 51, Darien, CT                    21:44    7:14

Men 60 - 69
   12    1  Dan Clark, 62, Stamford, CT                    20:14    6:44
   21    2  Scott Harrison, 61, Darien, CT                 22:24    7:28
   38    3  Joost Vos, 61, Old Greenwich, CT               26:05    8:41
   40    4  Stephen Radziewicz, 61, Fairfield, CT          26:15    8:45
   45    5  Bill Tanski, 64, Stratford, CT                 27:24    9:08

Men 70 & Up
   47    1  John Gibbons, 73, Old Greenwich, CT            27:51    9:17
   61    2  Les Kurian, 73, Pound Ridge, NY                36:43   12:14

Women Under 14
   12    1  Kelly Murray, 11, Fort Washington, PA          21:55    7:18
   13    2  Aileen Murray, 13, Fort Washington, PA         21:55    7:18
   41    3  Kate Lockyer, 12, Darien, CT                   26:22    8:47
   67    4  Amanda Murray, 8, Fort Washington, PA          30:22   10:07

Women 14 - 15
    9    1  Nina Mellin, 15, Wilton, CT                    20:59    6:59
   15    2  Lizzy Lynch, 15, Wilton, CT                    22:19    7:26
   21    3  Emily Torrente, 15, Darien, CT                 23:26    7:49
   23    4  Carson Halabi, 15, Darien, CT                  23:45    7:55
   32    5  Brooke Laird, 15, Darien, CT                   24:31    8:10

Women 16 - 19
    5    1  Mary Lynch, 16, Wilton, CT                     20:21    6:47
    6    2  Kate Halabi, 17, Darien, CT                    20:40    6:53
    7    3  Nicole Caputo, 16, Darien, CT                  20:48    6:56
   14    4  Sammee Mazzone, 16, Darien, CT                 22:14    7:25
   16    5  Samantha Wind, 16, Darien, CT                  22:41    7:33

Women 20 - 29
   22    1  Carrie Van Leeuwen, 23, Cos Cob, CT            23:44    7:55
   25    2  Sara Rose Krivoshik, 23, Stamford, CT          23:50    7:57
   26    3  Samantha Moore, 25, Stamford, CT               23:59    8:00
   56    4  Eleanor Palmer, 21, Darien, CT                 28:02    9:20
   59    5  Stephanie Widmer, 25, West Harrison, NY        28:36    9:32

Women 30 - 39
   17    1  Geraldine Pires, 30, Fairfield, CT             22:42    7:34
   19    2  Georgianna Lissauer, 31, Cos Cob, CT           23:01    7:40
   27    3  Jen Murphy, 39, Darien, CT                     24:05    8:02
   29    4  Amy Parmalee, 31, Norwalk, CT                  24:21    8:07
   30    5  Millie McMaster, 38, Darien, CT                24:24    8:08

Women 40 - 49
    8    1  Sue Pearsall, 49, New York, NY                 20:55    6:58
   10    2  Julia Labant, 40, Wilton, CT                   21:07    7:02
   24    3  Heidi Mitchell, 49, Darien, CT                 23:48    7:56
   40    4  Nova Hall, 44, Darien, CT                      26:19    8:46
   42    5  Natalie Lockyer, 42, Wilton, CT                26:26    8:49

Women 50 - 59
   11    1  Ann Williams, 50, Old Greenwich, CT            21:10    7:03
   18    2  Katharine Radziewicz, 55, Fairfield, CT        22:52    7:37
   28    3  Sally Van Leeuwen, 57, Cos Cob, CT             24:09    8:03
   36    4  Julie Sharpe-Sidhu, 56, Weston, CT             24:55    8:18
   51    5  Jeanette Trujillo, 53, Norwalk, CT             27:01    9:00

Women 60 - 69
   37    1  Linda Putman, 61, Greenwich, CT                25:38    8:33
   39    2  Andrea Williamson, 60, Rowayton, CT            25:55    8:38
   43    3  Dale Sweeney, 61, New Canaan, CT               26:37    8:52

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac

Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.