25 km, Silvermine, CT
March 1, 2015

Cold (22), cloudy, damp, flurries at end.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 1:28:35
WOMEN'S WINNER: Sara Belles - 1:43:10

 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 24, Newtown, CT                1:28:35    5:42

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

2 1 OpM Sean Malone, 16, Ridgefield, CT 1:38:34 6:21 3 2 OpM Austin Barvin, 21, Middletown, CT 1:38:51 6:22 4 3 OpM Yuzo Aramaki, 35, Cos Cob, CT 1:40:07 6:27 5 4 OpM Jeff Watson, 33, Stamford, CT 1:40:24 6:28 6 5 OpM Leo Biala, 37, Stamford, CT 1:41:14 6:31 7 6 OpM Kenneth Tso, 35, New York, NY 1:42:41 6:37 8 1 M40 Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT 1:43:00 6:38 9 7 OpM Nick Logan, 33, Norwalk, CT 1:43:07 6:38 1 OpW Sara Belles, 34*, Brookfield, CT 1:43:10 6:38 10 1 M50 Kevin D'Amanda, 53, Bethesda, MD 1:43:46 6:41 11 2 M50 Roger Harper, 54, New Canaan, CT 1:44:20 6:43 12 8 OpM T J Zablocki, 34, Maplewood, NJ 1:44:38 6:44 13 9 OpM Peter Bailey, 38, Riverside, CT 1:45:11 6:46 14 10 OpM Tony Perugini, 34, Oxford, CT 1:45:34 6:48 15 3 M50 Paul Greenberg, 53, Westport, CT 1:45:38 6:48 16 2 M40 Gregory Waterfield, 47, West Haven, CT 1:45:49 6:49 2 1 W40 Mary Zengo, 48*, Wilton, CT 1:46:27 6:51 17 3 M40 Roger D'Agostin, 44, Norwalk, CT 1:46:58 6:53 3 1 OpW Amy Crain, 36*, New York, NY 1:47:24 6:55 4 2 W40 Grace McElroy, 48*, Sleepy Hollow, NY 1:47:44 6:56 18 4 M50 Peter Lofink, 54, Brookfield, CT 1:48:04 6:57 19 5 M50 Mike O'Neill, 50, New Canaan, CT 1:48:11 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

20 11 OpM Richard G Dower III, 34, Brooklyn, NY 1:48:50 7:00 21 6 M50 Billy Barone, 50, New Haven, CT 1:49:12 7:02 5 2 OpW Allison Goldstein, 29*, Jersey City, NJ 1:49:26 7:03 22 1 M60 Mike Moccia, 61, Yorktown Heights, NY 1:49:43 7:04 23 4 M40 Kieran Moran, 45, Pleasantville, NY 1:50:29 7:07 6 3 OpW Anja Jokela, 30*, Winooski, VT 1:50:47 7:08 7 4 OpW Katie Casto, 32*, Brooklyn, NY 1:51:57 7:12 24 5 M40 Brett Malone, 49, Ridgefield, CT 1:52:00 7:13 25 12 OpM Zachary Staszak, 36, New Fairfield, CT 1:52:16 7:14 26 7 M50 Torpedo Ruospo, 50, Stratford, CT 1:52:52 7:16 27 8 M50 Jay Duggan, 54, Sleepy Hollow, NY 1:52:53 7:16 28 13 OpM John Tarantino, 37, Cos Cob, CT 1:53:30 7:18 8 3 W40 Liz Herbert, 46*, Darien, CT 1:53:48 7:20 29 9 M50 Philippe Harousseau, 50, Scarsdale, NY 1:54:28 7:22 9 5 OpW Mary Johnson, 27*, Hamden, CT 1:54:57 7:24 10 6 OpW Jeanne Halloran, 36*, Redding, CT 1:55:38 7:27 11 7 OpW Tara Schwitzman, 28*, New York, NY 1:56:24 7:30 30 10 M50 John McKenna, 51, Bantam, CY 1:57:35 7:34 31 6 M40 Gene D'Avolio, 42, Norwalk, CT 1:57:56 7:35 32 7 M40 Tim Fawbert, 46, Harrison, NY 1:58:32 7:38 33 11 M50 Cole Mackay, 53, Rye, NY 1:59:24 7:41 34 2 M60 Bruce Cook, 63, Greenwich, CT 1:59:44 7:42 12 1 W50 Susan Chiovitti, 53*, Thomaston, CT 2:00:10 7:44 13 4 W40 Christine Vincent, 45*, Fairfield, CT 2:00:50 7:47 14 8 OpW Jamie Whittendale, 27*, Stamford, CT 2:01:09 7:48 35 14 OpM Christopher Skoog, 39, Stamford, CT 2:01:46 7:50 36 12 M50 Bill Hunter, 53, Fairfield, CT 2:01:47 7:50 15 5 W40 Alethea Lynch, 41*, Pleasantville, NY 2:01:49 7:50 37 8 M40 Jp Milot, 47, Ridgefield, CT 2:02:01 7:51 38 9 M40 Eric Friedland, 41, Westport, CT 2:02:05 7:52 16 6 W40 Benedicte Uguen, 40*, Briarcliff Manor, NY 2:02:07 7:52 39 13 M50 Matthew Spiegel, 55, Westport, CT 2:03:03 7:55 40 3 M60 Denny White, 61, Stratford, CT 2:03:14 7:56 41 14 M50 Neil Farrow, 51, Ridgefield, CT 2:03:31 7:57 17 7 W40 Jennifer Barrett, 41*, New Haven, CT 2:03:32 7:57 42 15 M50 Frank Colella, 52, Scarsdale, NY 2:03:33 7:57 43 15 OpM Will Bergen, 24, Stamford, CT 2:03:54 7:58 61 Turkey 7:58 8:02
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

44 10 M40 Nick Nassra, 49, Middlebury, CT 2:05:32 8:05 18 9 OpW Chloe Lasseron, 30*, Brooklyn, NY 2:05:35 8:05 45 16 OpM Ben Russell, 36, New York, NY 2:06:19 8:08 46 16 M50 Robert Kennedy, 52, Norwalk, CT 2:06:21 8:08 47 4 M60 John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT 2:06:22 8:08 19 8 W40 Katherine Cohen, 40*, New York, NY 2:06:24 8:08 48 11 M40 K C. Klegar, 45, Westport, CT 2:06:32 8:09 49 12 M40 Andrew Bein, 49, Riverside, CT 2:06:35 8:09 50 17 OpM John Joyce, 37, Norwalk, CT 2:06:38 8:09 51 18 OpM Vicente Brocchetto, 33, New York, NY 2:07:05 8:11 20 10 OpW Lindsey Paola, 32*, Fairfield, CT 2:07:15 8:11 52 13 M40 Richard Rapine, 42, Alexandria, VA 2:07:16 8:12 53 17 M50 Michael Duvally, 53, Pound Ridge, NY 2:08:16 8:15 54 14 M40 Jim Santora, 49, New Canaan, CT 2:08:21 8:16 55 19 OpM Josh Blanchfield, 35, Fairfield, CT 2:08:34 8:17 56 18 M50 Peter Pfister, 55, Norwalk, CT 2:08:37 8:17 21 9 W40 Janet Williams, 49*, Pelham, NY 2:08:42 8:17 57 15 M40 Brian Fidler, 44, Stratford, CT 2:08:45 8:17 58 5 M60 Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT 2:08:49 8:17 59 19 M50 Jerry Kerrisk, 59, Darien, CT 2:08:50 8:18 22 10 W40 Christine Stefan, 46*, Fairfield, CT 2:08:51 8:18 60 16 M40 Ray Buxton, 47, Darien, CT 2:08:54 8:18 61 17 M40 Paul Baldini, 43, North Haven, CT 2:08:58 8:18 23 11 OpW Megan Powell, 38*, Darien, CT 2:09:10 8:19 24 2 W50 Tracy Wright, 50*, Monroe, CT 2:09:34 8:20 62 20 OpM Jeffrey Paulson, 30, Danbury, CT 2:09:42 8:21 25 12 OpW Marina Fleming, 38*, Rye, NY 2:09:52 8:22 63 6 M60 Dan Clark, 61, Stamford, CT 2:09:55 8:22 90 Turkey 8:22 8:24 64 20 M50 Christopher Ahlberg, 52, Fairfield, CT 2:10:39 8:25 65 18 M40 Howard Goldstein, 49, Stamford, CT 2:10:47 8:25 66 19 M40 Anthony Chiaverini, 43, Fairfield, CT 2:11:20 8:27 26 13 OpW Beth Ginand, 36*, Stratford, CT 2:11:21 8:27 67 20 M40 Ruben Gordillo, 40, Norwalk, CT 2:12:11 8:31 27 14 OpW Kristyn Liebelt, 28*, Milford, CT 2:12:13 8:31 28 11 W40 Anne Meyer, 43*, Darien, CT 2:12:16 8:31 29 12 W40 Sarah Borell, 42*, Granite springs, NY 2:12:32 8:32 30 15 OpW Geraldine Pires, 30*, Fairfield, CT 2:13:08 8:34 68 21 M40 Michael Orth, 46, White Plains, NY 2:13:24 8:35 69 21 M50 Tom Renner, 55, Bethel, CT 2:13:56 8:37 70 22 M50 Charles Vaccaro, 52, Patterson, NY 2:14:01 8:38 31 3 W50 Kathleen Kilbride, 57*, New Canaan, CT 2:14:08 8:38 71 22 M40 Simon Winn, 44, Riverside, CT 2:14:39 8:40 72 7 M60 Ted Pernicano, 66, Yonkers, NY 2:14:47 8:41 73 8 M60 Thomas Eifft, 73, Rye, NY 2:14:54 8:41 32 13 W40 Blaine Wilkes, 42*, Norwalk, CT 2:15:37 8:44 74 23 M40 Segundo Ruiz, 46, Bridgeport, CT 2:16:18 8:46 75 21 OpM Peter Lambert, 36, Greenwich, CT 2:16:19 8:46 76 9 M60 Timothy Gilday, 60, Reading, MA 2:16:20 8:47 77 23 M50 Kevin Robertson, 53, Norwalk, CT 2:16:28 8:47 33 14 W40 Andrea McAndrew, 46*, Cheshire, CT 2:16:31 8:47 78 24 M40 Todd Morrison, 45, Stamford, CT 2:17:02 8:49 34 15 W40 Sawsan Fayad, 40*, Danbury, CT 2:17:10 8:50 79 10 M60 Neil Mandel, 61, Shelton, CT 2:17:13 8:50 80 25 M40 Octavio Velasco, 41, Mount Kisco, NY 2:17:29 8:51 35 16 W40 Jodi Sorrells, 43*, Darien, CT 2:17:30 8:51 81 26 M40 Jason Rogers, 43, Milford, CT 2:18:54 8:56 82 27 M40 Ed Fung, 45, Wilton, CT 2:19:00 8:57 83 28 M40 Ed Marquez, 49, Ridgefield, CT 2:19:01 8:57 84 24 M50 Christopher Lanzano, 56, Fairfield, CT 2:19:02 8:57 85 29 M40 Jay Lipman, 42, Norwalk, CT 2:19:22 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

36 17 W40 Kellie Brown, 45*, Bridgeport, CT 2:19:59 9:01 86 30 M40 Matt Parnell, 45, Fairfield, CT 2:20:04 9:01 37 18 W40 Lynn Schuster, 46*, Fairfield, CT 2:20:04 9:01 87 22 OpM Peter Krajnak, 38, Danbury, CT 2:20:06 9:01 38 19 W40 Keri McKay, 43*, Fairfield, CT 2:20:07 9:01 39 20 W40 Kimberly Van Den Heuvel, 44*, Wilton, CT 2:20:08 9:01 88 11 M60 Michael Buscher, 63, New Canaan, CT 2:21:11 9:05 89 25 M50 Jeff Falberg, 50, Bridgeport, CT 2:22:26 9:10 40 16 OpW Sarah Sykes, 26*, New Canaan, CT 2:22:32 9:10 41 21 W40 Joanne Gambone, 48*, Pelham, NY 2:22:57 9:12 42 22 W40 Tiffanie Sgritta, 41*, Stamford, CT 2:23:02 9:12 43 23 W40 Jenny Santora, 49*, New Canaan, CT 2:23:53 9:16 44 4 W50 Mimi Owen, 51*, New Canaan, CT 2:24:39 9:19 45 17 OpW Ruth Schroder, 39*, Norwalk, CT 2:25:27 9:22 46 5 W50 Andrea Williamson, 59*, Norwalk, CT 2:27:29 9:30 90 12 M60 John Alberts, 63, Aguas Buenas, PR 2:28:44 9:34 47 6 W50 Phyllis Bartoli, 53*, Brookfield, CT 2:29:54 9:39 48 24 W40 Carolyn Murphy, 47*, White Plains, NY 2:30:06 9:40 49 18 OpW Jamie Grennan, 37*, Norwalk, CT 2:30:44 9:42 91 26 M50 David Wright, 50, Monroe, CT 2:32:59 9:51 92 31 M40 Joe Pica, 44, Wilton, CT 2:33:58 9:55 93 32 M40 Roland Goodell, 47, Franklin, MA 2:34:23 9:56 94 13 M60 Frank Ladonna, 64, Stratford, CT 2:34:54 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

50 7 W50 Mary Karen Davidson, 54*, Ridgefield, CT 2:35:29 10:01 95 33 M40 David Danvers, 47, Wilton, CT 2:36:08 10:03 51 8 W50 Pavlina Brautigam, 53*, Bethel, CT 2:37:37 10:09 52 19 OpW Kirsten Hennigan, 37*, Old Greenwich, CT 2:40:00 10:18 53 9 W50 Ronnie Behringer, 57*, Norwalk, CT 2:40:04 10:18 96 14 M60 Michael Rubinfeld, 67, Dobbs Ferry, NY 2:42:13 10:27 54 20 OpW Elizabeth Lambert, 36*, Greenwich, CT 2:44:21 10:35 55 10 W50 Christina Ogren, 58*, Fairfield, CT 2:47:26 10:47 97 34 M40 Wenn Hsu, 43, Weston, CT 2:48:20 10:50 56 25 W40 Mitsuko Washington, 46*, Orange, CT 2:49:07 10:53 98 23 OpM John Schiaroli, 38, Wilton, CT 2:49:40 10:55 99 35 M40 Pascal Fuchs, 44, Fairfield, CT 2:49:40 10:55 57 1 W60 Dale Sweeney, 61*, New Canaan, CT 2:49:59 10:57 58 21 OpW Annette Morales, 33*, Norwalk, CT 2:50:03 10:57 59 11 W50 Terrie Kelleher, 54*, White Plains, NY 2:50:05 10:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

100 15 M60 Mike Holland, 70, New Canaan, CT 2:54:21 11:13 60 12 W50 Peggy Flood, 58*, Stamford, CT 2:57:04 11:24 61 13 W50 Liz Craig, 58*, Wilton, CT 2:57:04 11:24 101 16 M60 Robert Nouza, 62, Wilton, CT 2:57:59 11:27
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

102 17 M60 Stephen Grathwohl, 67, Fairfield, CT 3:27:11 13:20 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 23 finishers among Men Under 40 35 finishers among Men 40 - 49 26 finishers among Men 50 - 59 17 finishers among Men 60 & Up 21 finishers among Women Under 40 25 finishers among Women 40 - 49 13 finishers among Women 50 - 59 1 finishers among Women 60 & Up 103 male finishers 60 female finishers 165 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men Under 40
    2    1  Sean Malone, 16, Ridgefield, CT            1:38:34    6:21
    3    2  Austin Barvin, 21, Middletown, CT          1:38:51    6:22
    4    3  Yuzo Aramaki, 35, Cos Cob, CT              1:40:07    6:27
    5    4  Jeff Watson, 33, Stamford, CT              1:40:24    6:28
    6    5  Leo Biala, 37, Stamford, CT                1:41:14    6:31

Men 40 - 49
    8    1  Kenneth Merrick, 46, New Fairfield, CT     1:43:00    6:38
   16    2  Gregory Waterfield, 47, West Haven, CT     1:45:49    6:49
   17    3  Roger D'Agostin, 44, Norwalk, CT           1:46:58    6:53
   23    4  Kieran Moran, 45, Pleasantville, NY        1:50:29    7:07
   24    5  Brett Malone, 49, Ridgefield, CT           1:52:00    7:13

Men 50 - 59
   10    1  Kevin D'Amanda, 53, Bethesda, MD           1:43:46    6:41
   11    2  Roger Harper, 54, New Canaan, CT           1:44:20    6:43
   15    3  Paul Greenberg, 53, Westport, CT           1:45:38    6:48
   18    4  Peter Lofink, 54, Brookfield, CT           1:48:04    6:57
   19    5  Mike O'Neill, 50, New Canaan, CT           1:48:11    6:58

Men 60 & Up
   22    1  Mike Moccia, 61, Yorktown Heights, NY      1:49:43    7:04
   34    2  Bruce Cook, 63, Greenwich, CT              1:59:44    7:42
   40    3  Denny White, 61, Stratford, CT             2:03:14    7:56
   47    4  John Krasniewicz, 64, Old Greenwich, CT    2:06:22    8:08
   58    5  Jeffrey Dingwell, 60, Bethlehem, CT        2:08:49    8:17

Women Under 40
    3    1  Amy Crain, 36, New York, NY                1:47:24    6:55
    5    2  Allison Goldstein, 29, Jersey City, NJ     1:49:26    7:03
    6    3  Anja Jokela, 30, Winooski, VT              1:50:47    7:08
    7    4  Katie Casto, 32, Brooklyn, NY              1:51:57    7:12
    9    5  Mary Johnson, 27, Hamden, CT               1:54:57    7:24

Women 40 - 49
    2    1  Zengo Mary, 48, Wilton, CT                 1:46:27    6:51
    4    2  Grace McElroy, 48, Sleepy Hollow, NY       1:47:44    6:56
    8    3  Liz Herbert, 46, Darien, CT                1:53:48    7:20
   13    4  Christine Vincent, 45, Fairfield, CT       2:00:50    7:47
   15    5  Alethea Lynch, 41, Pleasantville, NY       2:01:49    7:50

Women 50 - 59
   12    1  Susan Chiovitti, 53, Thomaston, CT         2:00:10    7:44
   24    2  Tracy Wright, 50, Monroe, CT               2:09:34    8:20
   31    3  Kathleen Kilbride, 57, New Canaan, CT      2:14:08    8:38
   44    4  Mimi Owen, 51, New Canaan, CT              2:24:39    9:19
   46    5  Andrea Williamson, 59, Norwalk, CT         2:27:29    9:30

Women 60 & Up
   57    1  Dale Sweeney, 61, New Canaan, CT           2:49:59   10:57

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac

Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.