5 km, New Canaan, CT
October 26, 2014

5km, Moderate (55), sunny, breezy, dry.


MEN'S WINNER: Nicholas Sykes - 19:27
WOMEN'S WINNER: Liz Herbert - 19:52

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.



         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
    1      OpM  Nicholas Sykes, 23                         19:27    6:16
    2      OpM  Kevin Thomson, 43                          19:30    6:17
    1      OpW  Liz Herbert, 46*                           19:52    6:24
    3      OpM  Kevin Ladny, 25                            20:31    6:37
    4    1 M40  Greg Elkins, 43                            20:34    6:38
    5    1 M14  Henry Asker, 14                            20:36    6:39
    6    2 M14  Will Santora, 15                           20:37    6:39
    7    3 M14  Will Ruefenacht, 17                        20:37    6:39
    8    4 M14  Mark Spiewak, 16                           20:54    6:44
    9    2 M40  Martin Ziemnicki, 43                       20:58    6:46
   10    5 M14  Will Howard, 17                            21:00    6:46
   11    1 M50  Randy Brophy, 55                           21:07    6:49
   12    3 M40  Philip Bloomfield, 43                      21:13    6:50
   13    4 M40  Michael Kornacki, 46                       21:15    6:51
   14    1 M30  Reyes Moreno, 35                           21:36    6:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

15 5 M40 Michael Walters, 47 21:46 7:01 16 6 M14 Faustino Cortina, 15 21:49 7:02 17 7 M14 James Hirai, 14 21:53 7:03 18 6 M40 Adam Norris, 48 21:57 7:05 19 7 M40 Jim Santora, 49 22:02 7:06 20 2 M50 Andrew Blance, 56 22:14 7:10 21 2 M30 Joseph Monohan, 36 22:17 7:11 22 8 M40 Fausto Cortina, 48 22:20 7:12 2 OpW Hayden Maloney, 25* 22:45 7:20 23 8 M14 Dylan Wietfeldt, 14 22:50 7:22 3 OpW Dede Beck, 52* 22:54 7:23 24 1 M60 Marty Schaivone, 60 23:03 7:26 25 9 M40 Kevin Gontowski, 42 23:03 7:26 26 1 M20 Evan Salisbury, 28 23:06 7:27 27 3 M30 Thea Bloomfield, 35 23:29 7:34 28 3 M50 David Beck, 53 23:48 7:41 29 2 M20 Lee Greeson, 22 23:52 7:42 30 10 M40 Ruben Gordillo, 40 24:01 7:45 4 1 W14 Caroline Strom, 14* 24:14 7:49 31 2 M60 Stephen Gardner, 60 24:16 7:50 32 11 M40 Brian Fidler, 43 24:22 7:51 33 9 M14 Henry Seth, 17 24:26 7:53 5 1 W20 Brooke Lapointe, 22* 24:34 7:55
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

34 4 M50 Rich Ferguson, 55 25:05 8:05 6 1 W40 Jenny Santora, 49* 26:10 8:26 7 1 JrW Kira Howard, 12* 26:21 8:30 35 5 M50 Steven Strom, 51 26:30 8:33 36 10 M14 Jay Parmelee, 15 27:06 8:44 37 3 M60 Scott Taylor, 60 27:12 8:46 8 2 W20 Caitlin Bendernagel, 27* 27:13 8:47 38 4 M60 Thomas Bendernagel, 62 27:15 8:47 9 3 W20 Sarah Sykes, 25* 27:49 8:58 10 2 W14 Haley Howard, 15* 27:50 8:58 11 1 W50 Martha Mahoney, 51* 27:51 8:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

12 1 W30 Geraldine Pires, 30* 27:53 9:00 39 4 M30 Phil Pires, 31 27:54 9:00 13 4 W20 Sabrina Lewis, 28* 27:58 9:01 14 2 W50 Corliss Spencer, 53* 28:49 9:18 40 12 M40 Jeff Spiewak, 49 29:10 9:24 41 6 M50 Paul Ruefenacht, 51 29:19 9:27 15 3 W50 Dawn Bolling, 50* 29:25 9:29 16 5 W20 Laura Yoviene, 24* 29:33 9:32 42 1 JrM Frederik Aker, 8 29:36 9:33 43 5 M60 Bill Maloney, 62 29:39 9:34 17 4 W50 Peggy Flood, 58* 29:57 9:40 18 5 W50 Jeanette Trujillo, 52* 29:58 9:40 19 2 W40 Maria Terilli, 45* 30:07 9:43
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

20 3 W40 Maria Rosales, 49* 31:07 10:02 21 6 W50 Anne Newton, 50* 31:10 10:03 44 13 M40 Jay Baum, 40 31:29 10:09 45 2 JrM Teddy Baum, 5 31:30 10:09 22 2 JrW Molly Baum, 9* 31:36 10:11 23 4 W40 Claire Stack, 45* 31:45 10:14 46 11 M14 Tucker Seth, 15 32:05 10:21 47 12 M14 Samuel Parmelee, 15 32:05 10:21 48 3 JrM Connor Fagan, 9 32:10 10:23 49 14 M40 Jon Fagan, 42 32:12 10:23 50 7 M50 David Stack, 51 32:18 10:25 24 6 W20 Gabriella Lynch, 25* 32:24 10:27 25 5 W40 Kendra Seth, 46* 32:37 10:31 26 3 JrW Dylan Seth, 10* 32:38 10:31 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 3 finishers among Men Under 14 12 finishers among Men 14 - 19 2 finishers among Men 20 - 29 4 finishers among Men 30 - 39 14 finishers among Men 40 - 49 7 finishers among Men 50 - 59 5 finishers among Men 60 - 69 3 finishers among Women Under 14 2 finishers among Women 14 - 19 6 finishers among Women 20 - 29 1 finishers among Women 30 - 39 5 finishers among Women 40 - 49 6 finishers among Women 50 - 59 53 male finishers 23 female finishers 76 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1 M20  Nicholas Sykes, 23                         19:27    6:16
    2    2 M40  Kevin Thomson, 43                          19:30    6:17
    3    3 M20  Kevin Ladny, 25                            20:31    6:37

Open Women
    1    1 W40  Liz Herbert, 46                            19:52    6:24
    2    2 W20  Hayden Maloney, 25                         22:45    7:20
    3    3 W50  Dede Beck, 52                              22:54    7:23

Men Under 14
   42    1  Frederik Aker, 8                           29:36    9:33
   45    2  Teddy Baum, 5                              31:30   10:09
   48    3  Connor Fagan, 9                            32:10   10:23

Men 14 - 19
    5    1  Henry Asker, 14                            20:36    6:39
    6    2  Will Santora, 15                           20:37    6:39
    7    3  Will Ruefenacht, 17                        20:37    6:39

Men 20 - 29
   26    1  Evan Salisbury, 28                         23:06    7:27
   29    2  Lee Greeson, 22                            23:52    7:42

Men 30 - 39
   14    1  Reyes Moreno, 35                           21:36    6:58
   21    2  Joseph Monohan, 36                         22:17    7:11
   27    3  Thea Bloomfield, 35                        23:29    7:34

Men 40 - 49
    4    1  Greg Elkins, 43                            20:34    6:38
    9    2  Martin Ziemnicki, 43                       20:58    6:46
   12    3  Philip Bloomfield, 43                      21:13    6:50

Men 50 - 59
   11    1  Randy Brophy, 55                           21:07    6:49
   20    2  Andrew Blance, 56                          22:14    7:10
   28    3  David Beck, 53                             23:48    7:41

Men 60 - 69
   24    1  Marty Schaivone, 60                        23:03    7:26
   31    2  Stephen Gardner, 60                        24:16    7:50
   37    3  Scott Taylor, 60                           27:12    8:46

Women Under 14
    7    1  Kira Howard, 12                            26:21    8:30
   22    2  Molly Baum, 9                              31:36   10:11
   26    3  Dylan Seth, 10                             32:38   10:31

Women 14 - 19
    4    1  Caroline Strom, 14                         24:14    7:49
   10    2  Haley Howard, 15                           27:50    8:58

Women 20 - 29
    5    1  Brooke Lapointe, 22                        24:34    7:55
    8    2  Caitlin Bendernagel, 27                    27:13    8:47
    9    3  Sarah Sykes, 25                            27:49    8:58

Women 30 - 39
   12    1  Geraldine Pires, 30                        27:53    9:00

Women 40 - 49
    6    1  Jenny Santora, 49                          26:10    8:26
   19    2  Maria Terilli, 45                          30:07    9:43
   20    3  Maria Rosales, 49                          31:07   10:02

Women 50 - 59
   11    1  Martha Mahoney, 51                         27:51    8:59
   14    2  Corliss Spencer, 53                        28:49    9:18
   15    3  Dawn Bolling, 50                           29:25    9:29

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Top

Return to Club Connecticut home page.