Sunny, cool (55), dry.


MEN'S WINNER: Geoffrey Williams - 17:21
WOMEN'S WINNER: Vanessa Moores - 22:30

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Geoffrey Williams, 27, Stamford, CT        17:21    5:35
    2    1 M30  Justin Lubeley, 37, Darien, CT             18:14    5:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

3 1 M50 Matthew Cross, 50, Stamford, CT 18:54 6:05 4 2 M30 Reyes Moreno, 35, Norwalk, CT 20:15 6:31 5 3 M30 Lucas Finco, 35, Norwalk, CT 20:40 6:39 6 2 M50 Robert Albanese, 56, Purchase, NY 21:04 6:47 7 4 M30 Henry Decsi, 37, Darien, CT 21:21 6:52 8 3 M50 Andrew Blance, 55, New Canaan, CT 21:35 6:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

9 5 M30 Chris Krediet, 39, New Canaan, CT 21:50 7:01 10 6 M30 Paul Kuebler, 39, Stamford, CT 22:13 7:09 11 4 M50 Michael Costello, 55, Fairfield, CT 22:16 7:10 1 OpW Vanessa Moors, 38*, Stamford, CT 22:30 7:14 12 1 M60 Bob Hermesch, 64, Croton On Hudson, NY 22:34 7:16 13 7 M30 Ruben Gordillo, 39, Norwalk, CT 23:00 7:24 15 Turkey 7:24 7:35 2 1 W50 Ronnie Behringer, 56*, Norwalk, CT 24:48 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

3 1 W30 Nikki DiNatale, 35*, Stamford, CT 25:06 8:04 14 2 M60 Michael Chait, 61, Greenwich, CT 25:13 8:07 4 1 W20 Andrea Reinhardt, 25*, Stamford, CT 25:14 8:07 5 2 W50 Mark Campbell, 44*, Darien, CT 25:26 8:11 6 1 W40 Kathryn Stoker, 46*, Norwalk, CT 25:33 8:13 7 2 W20 Samantha Moore, 24*, New Canaan, CT 25:40 8:16 8 1 W60 Linda Goldstein, 62*, Fairfield, CT 26:52 8:39 9 2 W60 Linda Putman, 60*, Greenwich, CT 27:07 8:43 10 2 W30 Meghan Kuebler, 30*, Stamford, CT 27:14 8:46 15 1 M20 Anthony Petrillo, 28, Brooklyn, NY 27:19 8:47 11 2 W40 Maria Rosales, 41*, Norwalk, CT 27:26 8:50 16 1 M70 John Gibbons, 72, Old Greenwich, CT 27:38 8:54 17 1 M40 John Obrien, 40, Darien, CT 27:53 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

12 1 JrW Amy Bickham, 11*, Riverside, CT 28:00 9:00 13 3 W40 Susan Bickham, 45*, Riverside, CT 28:00 9:01 14 3 W50 Chris Ogren, 58*, Fairfield, CT 28:39 9:13 18 2 M40 Kenichi Iwasaki, 47, Riverside, CT 29:10 9:23 15 4 W50 Dawn Bolling, 50*, Norwalk, CT 29:18 9:26 16 5 W50 Rose Nadel, 52*, Rye Brook, NY 29:36 9:32 19 2 M70 Marshall Ackerman, 73, Stamford, CT 29:44 9:34
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

20 3 M60 Tom Syrstad, 62, Norwalk, CT 31:05 10:00 21 1 JrM Sam Bickham, 14, Riverside, CT 31:41 10:12 17 3 W30 Sara Montero, 33*, Fairfield, CT 0 22 4 M60 Ernie Teitell, 61, Stamford, CT 32:09 10:21 18 3 W20 Mary Gustafson, 21*, Delray Beach, FL 32:28 10:27 23 3 M70 Paul Janis, 71, Croton On Hudson, NY 32:32 10:28
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

19 2 JrW Molly Baum, 8*, Darien, CT 34:31 11:06 24 3 M40 Jay Baum, 40, Darien, CT 34:33 11:07 20 4 W30 Avery Moore, 30*, Middletown, CT 34:52 11:13 21 3 W60 Gerry Saxonmeyer, 60*, Fairfield, CT 35:36 11:27 25 2 JrM Jacob Faienman, 11, Scarsdale, NY 36:05 11:37 26 4 M70 Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY 37:13 11:59 27 4 M40 Al Faienamn, 48, Scarsdale, NY 37:14 11:59 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 2 finishers among Men Under 20 1 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 4 finishers among Men 40 - 49 4 finishers among Men 50 - 59 4 finishers among Men 60 - 69 4 finishers among Men 70 & Up 2 finishers among Women Under 20 3 finishers among Women 20 - 29 4 finishers among Women 30 - 39 3 finishers among Women 40 - 49 5 finishers among Women 50 - 59 3 finishers among Women 60 - 69 28 male finishers 20 female finishers 48 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS                                                   
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE     

Men Under 20
   21    1  Sam Bickham, 14, Riverside, CT             31:41   10:12
   25    2  Jacob Faienman, 11, Scarsdale, NY          36:05   11:37

Men 20 - 29
   15    1  Anthony Petrillo, 28, Brooklyn, NY         27:19    8:47

Men 30 - 39
    2    1  Justin Lubeley, 37, Darien, CT             18:14    5:52
    4    2  Reyes Moreno, 35, Norwalk, CT              20:15    6:31
    5    3  Lucas Finco, 35, Norwalk, CT               20:40    6:39

Men 40 - 49
   17    1  John Obrien, 40, Darien, CT                27:53    8:58
   18    2  Kenichi Iwasaki, 47, Riverside, CT         29:10    9:23
   24    3  Jay Baum, 40, Darien, CT                   34:33   11:07

Men 50 - 59
    3    1  Matthew Cross, 50, Stamford, CT            18:54    6:05
    6    2  Robert Albanese, 56, Purchase, NY          21:04    6:47
    8    3  Andrew Blance, 55, New Canaan, CT          21:35    6:57

Men 60 - 69
   12    1  Bob Hermesch, 64, Croton On Hudson, NY     22:34    7:16
   14    2  Michael Chait, 61, Greenwich, CT           25:13    8:07
   20    3  Tom Syrstad, 62, Norwalk, CT               31:05   10:00

Men 70 & Up
   16    1  John Gibbons, 72, Old Greenwich, CT        27:38    8:54
   19    2  Marshall Ackerman, 73, Stamford, CT        29:44    9:34
   23    3  Paul Janis, 71, Croton On Hudson, NY       32:32   10:28

Women Under 20
   12    1  Amy Bickham, 11, Riverside, CT             28:00    9:00
   19    2  Molly Baum, 8, Darien, CT                  34:31   11:06

Women 20 - 29
    4    1  Andrea Reinhardt, 25, Stamford, CT         25:14    8:07
    7    2  Samantha Moore, 24, New Canaan, CT         25:40    8:16
   18    3  Mary Gustafson, 21, Delray Beach, FL       32:28   10:27

Women 30 - 39
    3    1  Nikki DiNatale, 35, Stamford, CT           25:06    8:04
   10    2  Meghan Kuebler, 30, Stamford, CT           27:14    8:46
   17    3  Sara Montero, 33, Fairfield, CT                   0

Women 40 - 49
    6    1  Kathryn Stoker, 46, Norwalk, CT            25:33    8:13
   11    2  Maria Rosales, 41, Norwalk, CT             27:26    8:50
   13    3  Susan Bickham, 45, Riverside, CT           28:00    9:01

Women 50 - 59
    2    1  Ronnie Behringer, 56, Norwalk, CT          24:48    7:59
    5    2  Mark Campbell, 44, Darien, CT              25:26    8:11
   14    3  Chris Ogren, 58, Fairfield, CT             28:39    9:13

Women 60 - 69
    8    1  Linda Goldstein, 62, Fairfield, CT         26:52    8:39
    9    2  Linda Putman, 60, Greenwich, CT            27:07    8:43
   21    3  Gerry Saxonmeyer, 60, Fairfield, CT        35:36   11:27
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.