MEN'S WINNER: Will McDonough - 27:17
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 30:38

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1      OpM  Will McDonough, 29, New Canaan, CT         27:17    5:30
    2      OpM  Emerson Silva, 40, Danbury, CT             27:27    5:32
    3      OpM  Eric Boucher, 41, Darien, CT               27:30    5:33
    4    1 M20  James Wyper, 24, Darien, CT                27:34    5:33
    5    2 M20  Peter Watson, 22, Darien, CT               27:39    5:34

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

1 OpW Mary Zengo, 48*, Wilton, CT 30:38 6:10 6 1 M40 Kevin Thomson, 43, New Canaan, CT 30:54 6:14 2 OpW Celia Stockwell, 25*, New York, NY 31:51 6:25 7 2 M40 Ed Finnigan, 48, Fairfield, CT 32:09 6:29 3 OpW Sharon Vos, 59*, Old Greenwich, CT 33:49 6:49 8 3 M40 David Bruzik, 47, Rocky Hill, CT 34:02 6:52 4 1 W30 Marisol Redon, 33*, Danbury, CT 34:06 6:52 9 1 M50 Robert Albanese, 56, Purchase, NY 34:34 6:58 10 4 M40 Eric Friedland, 40, Westport, CT 34:34 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

11 1 M30 Eric Sydor, 35, Westport, CT 34:43 7:00 12 5 M40 Milan Ambra, 44, Astoria, NY 35:42 7:12 13 2 M50 Dana Perry, 52, New Canaan, CT 36:12 7:18 14 3 M50 Chris O'Rourke, 50, Darien, CT 36:24 7:20 5 1 W14 Elizabeth Perry, 17*, New Canaan, CT 36:35 7:22 15 4 M50 Michael Costello, 55, Fairfield, CT 36:44 7:24 6 1 W40 Amy Fredericks France, 47*, Westport, CT 37:03 7:28 16 5 M50 Andrew Blance, 55, New Canaan, CT 37:10 7:29 17 1 M60 Toby Nelson, 60, Cos Cob, CT 37:52 7:38 7 1 W50 Corliss Spencer, 53*, New Canaan, CT 38:03 7:40 18 6 M40 Michael Walters, 47, Weston, CT 38:09 7:41 19 2 M60 Bruce Goulart, 64, Newtown, CT 38:17 7:43 8 2 W40 Heather Roles, 41*, Danbury, CT 38:21 7:44 20 7 M40 J.P. Milot, 46, Ridgefield, CT 38:23 7:44 21 3 M60 Dan Clark, 60, Stamford, CT 38:26 7:45 22 8 M40 John McCleary, 45, Redding, CT 38:32 7:46 9 3 W40 Emily Boucher, 42*, Darien, CT 38:38 7:47 23 4 M60 Rob Fryer, 67, New Canaan, CT 38:56 7:51 24 5 M60 Joseph Vonehr, 61, Southport, CT 39:18 7:55 25 6 M50 Christopher Ahlberg, 51, Fairfield, CT 39:24 7:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

26 7 M50 Bob Reany, 54, Stamford, CT 39:50 8:02 27 6 M60 Stephen Gardner, 60, New Canaan, CT 40:18 8:07 10 2 W30 Eva Tothova, 34*, Greenwich, CT 40:24 8:09 11 1 W20 Margaux Audett, 24*, Hamden, CT 41:02 8:16 28 2 M30 Jason McCaughey, 37, Stamford, CT 41:29 8:22 29 7 M60 Roy Van Eick, 65, Stamford, CT 41:51 8:26 30 9 M40 Steve Peace, 43, New Canaan, CT 42:35 8:35 12 4 W40 Laura Luchette, 42*, New Canaan, CT 43:10 8:42 13 5 W40 Jerre Skeats, 47*, Darien, CT 44:26 8:57 31 8 M50 Chris Oberhammer, 53, Bethel, CT 44:28 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

14 2 W50 Terri McCleary, 52*, Redding, CT 45:06 9:06 15 3 W30 Maureen Chiodu, 34*, New Canaan, CT 45:40 9:12 16 4 W30 Rebecca Engmann Darst, 38*, Wilton, CT 46:25 9:21 32 9 M50 Clark Murray, 58, New Canaan, CT 47:11 9:31 17 2 W20 Sara Oberhammer, 24*, Stamford, CT 48:39 9:48 33 8 M60 Art Potts, 64, New Canaan, CT 48:56 9:52 18 3 W50 Dawn Bolling, 50*, Norwalk, CT 49:13 9:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

34 10 M50 David Stack, 51, Stamford, CT 51:20 10:21 19 6 W40 Yoko Hayashida, 44*, Norwalk, CT 51:54 10:28 20 3 W20 Erin Oberhammer, 22*, Bethel, CT 53:57 10:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

35 9 M60 Richard Zbrozek, 67, Berlin, CT 54:36 11:00 36 10 M60 Mario Hasz, 65, Cromwell, CT 56:02 11:18 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 2 finishers among Men 20 - 29 2 finishers among Men 30 - 39 9 finishers among Men 40 - 49 10 finishers among Men 50 - 59 10 finishers among Men 60 - 69 1 finishers among Women 14 - 19 3 finishers among Women 20 - 29 4 finishers among Women 30 - 39 6 finishers among Women 40 - 49 3 finishers among Women 50 - 59 39 male finishers 17 female finishers 56 total finishers Age Groups CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M20 Will McDonough, 29, New Canaan, CT 27:17 5:30 2 2 M40 Emerson Silva, 40, Danbury, CT 27:27 5:32 3 3 M40 Eric Boucher, 41, Darien, CT 27:30 5:33 Open Women 1 1 W40 Mary Zengo, 48, Wilton, CT 30:38 6:10 2 2 W20 Celia Stockwell, 25, New York, NY 31:51 6:25 3 3 W50 Sharon Vos, 59, Old Greenwich, CT 33:49 6:49 Men 20 - 29 4 1 James Wyper, 24, Darien, CT 27:34 5:33 5 2 Peter Watson, 22, Darien, CT 27:39 5:34 Men 30 - 39 11 1 Eric Sydor, 35, Westport, CT 34:43 7:00 28 2 Jason McCaughey, 37, Stamford, CT 41:29 8:22 Men 40 - 49 6 1 Kevin Thomson, 43, New Canaan, CT 30:54 6:14 7 2 Ed Finnigan, 48, Fairfield, CT 32:09 6:29 8 3 David Bruzik, 47, Rocky Hill, CT 34:02 6:52 Men 50 - 59 9 1 Robert Albanese, 56, Purchase, NY 34:34 6:58 13 2 Dana Perry, 52, New Canaan, CT 36:12 7:18 14 3 Chris O'Rourke, 50, Darien, CT 36:24 7:20 Men 60 - 69 17 1 Toby Nelson, 60, Cos Cob, CT 37:52 7:38 19 2 Bruce Goulart, 64, Newtown, CT 38:17 7:43 21 3 Dan Clark, 60, Stamford, CT 38:26 7:45 Women 14 - 19 5 1 Elizabeth Perry, 17, New Canaan, CT 36:35 7:22 Women 20 - 29 11 1 Margaux Audett, 24, Hamden, CT 41:02 8:16 17 2 Sara Oberhammer, 24, Stamford, CT 48:39 9:48 20 3 Erin Oberhammer, 22, Bethel, CT 53:57 10:53 Women 30 - 39 4 1 Marisol Redon, 33, Danbury, CT 34:06 6:52 10 2 Eva Tothova, 34, Greenwich, CT 40:24 8:09 15 3 Maureen Chiodu, 34, New Canaan, CT 45:40 9:12 Women 40 - 49 6 1 Amy Fredericks France, 47, Westport, CT 37:03 7:28 8 2 Heather Roles, 41, Danbury, CT 38:21 7:44 9 3 Emily Boucher, 42, Darien, CT 38:38 7:47 Women 50 - 59 7 1 Corliss Spencer, 53, New Canaan, CT 38:03 7:40 14 2 Terri McCleary, 52, Redding, CT 45:06 9:06 18 3 Dawn Bolling, 50, Norwalk, CT 49:13 9:55
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.