Pear Tree Point, Darien
April 19, 2014

Cool (56), sunny, dry.


MEN'S WINNER: Barry McMaster - 17:28
WOMEN'S WINNER: Karen Newman - 20:24

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      
        CLASS                                             RAW           RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      TIME
    1      OpM  Barry McMaster, 42, Darien, CT             19:58    6:39
    2      OpM  Leo Biala, 36, Stamford, CT                20:17    6:45
    1      OpW  Karen Newman, 53*, Old Greenwich, CT       20:24    6:48
    3      OpM  Keshav Raghavan, 15, Stamford, CT          20:32    6:50
    4       MM  Stephen Marsalese, 48, Rye Brook, NY       20:37    6:52
    2      OpW  Sarah Kellogg, 26*, Norwalk, CT            20:50    6:56
    5    1 M40  Alan Hagander, 43, Darien, CT              20:54    6:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

3 OpW Sarah Turbert, 29*, Norwalk, CT 21:01 7:00 4 1 W20 Allison Coleman, 28*, Stamford, CT 21:12 7:04 6 1 M30 Greg Stern, 35, Mamaroneck, NY 21:16 7:05 5 1 JrW Madi McCreesh, 13*, Southport, CT 21:26 7:08 7 2 M30 Patrick Bane, 36, New York, NY 21:45 7:15 6 1 W14 Lizzy Lynch, 14*, Wilton, CT 21:50 7:17 7 2 W14 Mary Lynch, 15*, Wilton, CT 21:50 7:17 8 2 M40 Alan Martin, 45, Westport, CT 21:51 7:17 8 MW Karen Davies, 54*, Yorktown Heights, NY 21:52 7:17 9 1 W40 Renee Codd, 44*, New Canaan, CT 21:54 7:18 10 1 W50 Emmy Stocker, 55*, Cos Cob, CT 22:31 7:30 11 2 W50 Elizabeth Craig, 58*, Wilton, CT 22:38 7:32 12 2 JrW Elaina Cummiskey, 11*, Cos Cob, CT 23:07 7:42 13 1 W30 Alison Schum, 31*, Wilton, CT 23:17 7:46 9 3 M40 Mike McCreesh, 45, Southport, CT 23:22 7:47 10 1 M60 Dan Clark, 61, Stamford, CT 23:28 7:49 14 3 W50 Mary (Marty Paglialunga, 50*, Fairfield, CT 23:30 7:50 11 4 M40 Dennis Leonard, 45, Darien, CT 23:42 7:54 12 1 M16 Jake Jarecki, 19, Monroe, CT 23:48 7:56 13 2 M60 Bob Hermesch, 64, Croton On Hudson, NY 23:50 7:57 14 1 M50 Andrew Blance, 55, New Canaan, CT 23:54 7:58 15 3 M60 Kevin Lloyd, 61, Darien, CT 23:55 7:58 16 1 M70 Tom Maile, 71, Cortlandt Manor, NY 23:55 7:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

15 4 W50 Ronnie Behringer, 56*, Norwalk, CT 24:08 8:03 17 2 M50 Nick Caraway, 57 24:11 8:04 18 3 M30 Ruben Gordillo, 39, Norwalk, CT 24:12 8:04 19 4 M30 Hugo Gordillo, 30 24:16 8:05 16 3 W14 Nina Mellin, 15*, Wilton, CT 24:17 8:05 17 5 W50 Peggy Flood, 57*, Stamford, CT 24:17 8:06 20 4 M60 Salvatore Mulia, 66, Westport, CT 24:22 8:07 21 5 M30 Rob Farley, 37, Darien, CT 24:24 8:08 22 2 M16 Zach Hubler, 17, Milford, CT 24:43 8:14 18 6 W50 Anne Gaston, 57*, Wilton, CT 25:00 8:20 23 6 M30 Joseph Perry, 36, Darien, CT 25:09 8:23 24 1 JrM Cormac Brown, 11, Darien, CT 25:14 8:25 19 3 JrW Kira McCreesh, 9*, Southport, CT 25:15 8:25 20 4 JrW Lydia Kellogg, 13*, Shelton, CT 25:16 8:25 25 5 M40 Robert Roy, 46, Darien, CT 25:26 8:28 26 1 M20 Patrick Flood, 25, New Haven, CT 25:30 8:30 21 7 W50 Jordan Baker, 57* 25:45 8:35 27 6 M40 Partha Raghavan, 49, Stamford, CT 25:49 8:36 22 1 W60 Dale Sweeney, 60*, New Canaan, CT 25:53 8:37 28 7 M30 Ryan Weeks, 30, Norwalk, CT 25:58 8:39 29 2 JrM Peter McMaster, 13, Darien, CT 26:01 8:40 23 2 W30 Millie McMaster, 37*, Darien, CT 26:04 8:41 24 3 W30 Julie DiPietro, 35*, Mamaroneck, NY 26:16 8:45 25 1 W16 Sophie Gaston, 16*, Wilton, CT 26:19 8:46 30 3 JrM Bart Codd, 11, New Canaan, CT 26:32 8:51 26 8 W50 Martha Mahoney, 51*, Stamford, CT 26:43 8:54 31 4 JrM Dylan Wietfeldt, 13, New Canaan, CT 26:46 8:55 32 3 M50 Jeffrey Andrew, 50, Darien, CT 26:49 8:56
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

27 5 JrW Megan Mitchell, 9*, Darien, CT 26:59 9:00 28 2 W40 Heidi Mitchell, 48*, Darien, CT 27:00 9:00 29 2 W16 Keiley Gaston, 17*, Wilton, CT 27:03 9:01 33 3 M16 Callum Breene, 17, Wilton, CT 27:04 9:01 34 7 M40 Davidson McCulloh, 48, Stamford, CT 27:09 9:03 30 4 W30 Meghan Hurley, 33*, Norwalk, CT 27:14 9:05 31 2 W20 Allison Richards, 28*, Darien, CT 27:19 9:06 32 6 JrW Taylor Mitchell, 12*, Darien, CT 27:23 9:07 35 8 M40 Keith Mitchell, 48, Darien, CT 27:23 9:08 36 5 M60 Thom Shea, 65, Woodbury, CT 27:25 9:08 33 3 W40 Jennifer Hansmann, 40*, Stamford, CT 27:34 9:11 34 4 W40 Suzanne Taylor, 45*, New Canaan, CT 27:35 9:12 35 5 W40 Caryn Vita, 43*, Norwalk, CT 27:58 9:19 36 5 W30 Kerry Rice, 39*, Norwalk, CT 28:23 9:27 37 5 JrM Cameron Rice, 6, Norwalk, CT 28:25 9:28 37 3 W20 Jessica Darula, 28*, Stamford, CT 28:28 9:29 38 6 JrM Emmett Rice, Sr, Norwalk, CT 28:32 9:30 39 4 M50 Mike Tamborrino, 56, Stamford, CT 28:48 9:36 40 2 M70 John Gibbons, 72, Old Greenwich, CT 28:57 9:39 41 6 M60 Roy Van Eick, 65, Stamford, CT 29:05 9:41 38 6 W30 Leslie Glenn, 37*, Stamford, CT 29:05 9:42 39 7 W30 Fiona Leonard, 36*, Darien, CT 29:10 9:43 40 8 W30 Meg Fox-Kelly, 37*, Stamford, CT 29:11 9:43 42 4 M16 Noah Hubler, 16, Milford, CT 29:11 9:44 43 9 M40 W Dave Dowrich, 46, Norwalk, CT 29:29 9:50 44 10 M40 John Osborn, 47, Darien, CT 29:40 9:53 41 4 W20 Kerry Hamara, 28*, Stamford, CT 29:42 9:54 42 5 W20 Ashley DeMain, 28*, Stamford, CT 29:43 9:54 43 9 W30 Lea Riveccio, 31*, Stamford, CT 29:57 9:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

44 2 W60 Donna Cramond, 64*, Monroe, CT 30:04 10:01 45 7 JrM Cameron Wietfeldt, 9, New Canaan, CT 30:06 10:02 45 6 W40 Jocelyn Wietfeldt, 45*, New Canaan, CT 30:07 10:02 46 7 JrW Lily Codd, 10*, New Canaan, CT 31:03 10:21 47 6 W20 Marley Rebecca, 22*, Norwalk, CT 31:24 10:28 46 2 M20 Zachary Phillipson, 20, Norwalk, CT 31:24 10:28 48 1 W70 Monica Roche, 75*, Fairfield, CT 31:26 10:28 49 7 W20 Sandy Perez, 27*, Guilford, CT 31:38 10:33 50 10 W30 Yveth Rosales, 34*, Guilford, CT 31:39 10:33 51 8 W20 Lauren Corniello, 25*, Stamford, CT 31:40 10:33 47 3 M20 George Albano, 28, Norwalk, CT 31:48 10:36 48 8 JrM Brendan McMaster, 10, Darien, CT 32:15 10:45 49 9 JrM Samuel Kurian, 9, Weston, CT 32:39 10:53 52 8 JrW Coco Jepsen, 11*, Darien, CT 32:40 10:53 50 5 M16 Danny Santella, 19, Fairfield, CT 32:40 10:53 53 9 W20 Maggie Santella, 21*, Fairfield, CT 32:41 10:53 54 7 W40 Carolyn Geib Santella, 48*, Fairfield, CT 32:41 10:54 55 11 W30 Niki Weeks, 30*, Norwalk, CT 32:49 10:56 56 10 W20 Gillian Thompson, 28*, Stamford, CT 32:56 10:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

57 8 W40 Amanda Connell, 48*, Norwalk, CT 33:18 11:06 58 12 W30 Lauren Adam, 34*, Trumbull, CT 33:31 11:10 59 9 W50 Isabel Katz, 59*, Stamford, CT 33:34 11:11 51 5 M50 Brad Hubler, 56, Milford, CT 34:37 11:32 60 9 JrW Ashley Hagancder, 11*, Darien, CT 34:46 11:35 61 11 W20 Hannah Hall, 25*, Derby, CT 35:09 11:43 62 9 W40 Cindy Brown, 46*, Darien, CT 35:12 11:44 63 3 W16 Jaclyn Marr, 19*, Stamford, CT 35:13 11:44 64 10 W50 Carolyn Marr, 54*, Stamford, CT 35:39 11:53 65 12 W20 Kathlene Makara, 25*, Southport, CT 35:50 11:57 66 10 W40 Anita Wooten, 48*, RiVerhead, NY 35:55 11:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

52 6 M16 Christian Krogh, 16, Norwalk, CT 36:00 12:00 53 10 JrM Matthew Sgritta, 9, Stamford, CT 36:11 12:04 67 11 W40 Tiffanie Sgritta, 40*, Stamford, CT 36:15 12:05 68 13 W20 Louise Thompson, 22*, Stamford, CT 37:31 12:30 54 4 M20 Andres Fernandez, 21, Fairfield, CT 38:03 12:41 69 13 W30 Jessica Makara, 32*, Southport, CT 38:25 12:48 55 3 M70 Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY 38:32 12:50
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

56 4 M70 John Brophy, 73, Rye, NY 40:54 13:38
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

70 14 W20 Sarah Hund, 29*, Fairfield, CT 44:24 14:48 71 15 W20 Sheila Coperine, 26*, Stamford, CT 44:25 14:48
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

72 10 JrW Caroline Osborn, 9*, Darien, CT 47:42 15:54 73 12 W40 Lesley Osborn, 47*, Darien, CT 47:45 15:55 * indicates females 8 finishers among Males (no age given) 10 finishers among Men Under 14 6 finishers among Men 16 - 19 4 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 10 finishers among Men 40 - 49 5 finishers among Men 50 - 59 6 finishers among Men 60 - 69 4 finishers among Men 70 & Up 10 finishers among Women Under 14 3 finishers among Women 14 - 15 3 finishers among Women 16 - 19 15 finishers among Women 20 - 29 13 finishers among Women 30 - 39 12 finishers among Women 40 - 49 10 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 - 69 1 finishers among Women 70 & Up 60 male finishers 69 female finishers 129 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Individuals 1 OpM Barry McMaster, 42, Darien, CT 19:58 6:39 2 OpM Leo Biala, 36, Stamford, CT 20:17 6:45 1 OpW Karen Newman, 53*, Old Greenwich, CT 20:24 6:48 3 OpM Keshav Raghavan, 15, Stamford, CT 20:32 6:50 4 MM Stephen Marsalese, 48, Rye Brook, NY 20:37 6:52 2 OpW Sarah Kellogg, 26*, Norwalk, CT 20:50 6:56 5 1 M40 Alan Hagander, 43, Darien, CT 20:54 6:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

3 OpW Sarah Turbert, 29*, Norwalk, CT 21:01 7:00 4 1 W20 Allison Coleman, 28*, Stamford, CT 21:12 7:04 6 1 M30 Greg Stern, 35, Mamaroneck, NY 21:16 7:05 5 1 JrW Madi McCreesh, 13*, Southport, CT 21:26 7:08 7 2 M30 Patrick Bane, 36, New York, NY 21:45 7:15 6 1 W14 Lizzy Lynch, 14*, Wilton, CT 21:50 7:17 7 2 W14 Mary Lynch, 15*, Wilton, CT 21:50 7:17 8 2 M40 Alan Martin, 45, Westport, CT 21:51 7:17 8 MW Karen Davies, 54*, Yorktown Heights, NY 21:52 7:17 9 1 W40 Renee Codd, 44*, New Canaan, CT 21:54 7:18 10 1 W50 Emmy Stocker, 55*, Cos Cob, CT 22:31 7:30 11 2 W50 Elizabeth Craig, 58*, Wilton, CT 22:38 7:32 12 2 JrW Elaina Cummiskey, 11*, Cos Cob, CT 23:07 7:42 13 1 W30 Alison Schum, 31*, Wilton, CT 23:17 7:46 9 3 M40 Mike McCreesh, 45, Southport, CT 23:22 7:47 10 1 M60 Dan Clark, 61, Stamford, CT 23:28 7:49 14 3 W50 Mary (Marty Paglialunga, 50*, Fairfield, CT 23:30 7:50 11 4 M40 Dennis Leonard, 45, Darien, CT 23:42 7:54 12 1 M16 Jake Jarecki, 19, Monroe, CT 23:48 7:56 13 2 M60 Bob Hermesch, 64, Croton On Hudson, NY 23:50 7:57 14 1 M50 Andrew Blance, 55, New Canaan, CT 23:54 7:58 15 3 M60 Kevin Lloyd, 61, Darien, CT 23:55 7:58 16 1 M70 Tom Maile, 71, Cortlandt Manor, NY 23:55 7:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

15 4 W50 Ronnie Behringer, 56*, Norwalk, CT 24:08 8:03 17 2 M50 Nick Caraway, 57 24:11 8:04 18 3 M30 Ruben Gordillo, 39, Norwalk, CT 24:12 8:04 19 4 M30 Hugo Gordillo, 30 24:16 8:05 16 3 W14 Nina Mellin, 15*, Wilton, CT 24:17 8:05 17 5 W50 Peggy Flood, 57*, Stamford, CT 24:17 8:06 20 4 M60 Salvatore Mulia, 66, Westport, CT 24:22 8:07 21 5 M30 Rob Farley, 37, Darien, CT 24:24 8:08 22 2 M16 Zach Hubler, 17, Milford, CT 24:43 8:14 18 6 W50 Anne Gaston, 57*, Wilton, CT 25:00 8:20 23 6 M30 Joseph Perry, 36, Darien, CT 25:09 8:23 24 1 JrM Cormac Brown, 11, Darien, CT 25:14 8:25 19 3 JrW Kira McCreesh, 9*, Southport, CT 25:15 8:25 20 4 JrW Lydia Kellogg, 13*, Shelton, CT 25:16 8:25 25 5 M40 Robert Roy, 46, Darien, CT 25:26 8:28 26 1 M20 Patrick Flood, 25, New Haven, CT 25:30 8:30 21 7 W50 Jordan Baker, 57* 25:45 8:35 27 6 M40 Partha Raghavan, 49, Stamford, CT 25:49 8:36 22 1 W60 Dale Sweeney, 60*, New Canaan, CT 25:53 8:37 28 7 M30 Ryan Weeks, 30, Norwalk, CT 25:58 8:39 29 2 JrM Peter McMaster, 13, Darien, CT 26:01 8:40 23 2 W30 Millie McMaster, 37*, Darien, CT 26:04 8:41 24 3 W30 Julie DiPietro, 35*, Mamaroneck, NY 26:16 8:45 25 1 W16 Sophie Gaston, 16*, Wilton, CT 26:19 8:46 30 3 JrM Bart Codd, 11, New Canaan, CT 26:32 8:51 26 8 W50 Martha Mahoney, 51*, Stamford, CT 26:43 8:54 31 4 JrM Dylan Wietfeldt, 13, New Canaan, CT 26:46 8:55 32 3 M50 Jeffrey Andrew, 50, Darien, CT 26:49 8:56
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

27 5 JrW Megan Mitchell, 9*, Darien, CT 26:59 9:00 28 2 W40 Heidi Mitchell, 48*, Darien, CT 27:00 9:00 29 2 W16 Keiley Gaston, 17*, Wilton, CT 27:03 9:01 33 3 M16 Callum Breene, 17, Wilton, CT 27:04 9:01 34 7 M40 Davidson McCulloh, 48, Stamford, CT 27:09 9:03 30 4 W30 Meghan Hurley, 33*, Norwalk, CT 27:14 9:05 31 2 W20 Allison Richards, 28*, Darien, CT 27:19 9:06 32 6 JrW Taylor Mitchell, 12*, Darien, CT 27:23 9:07 35 8 M40 Keith Mitchell, 48, Darien, CT 27:23 9:08 36 5 M60 Thom Shea, 65, Woodbury, CT 27:25 9:08 33 3 W40 Jennifer Hansmann, 40*, Stamford, CT 27:34 9:11 34 4 W40 Suzanne Taylor, 45*, New Canaan, CT 27:35 9:12 35 5 W40 Caryn Vita, 43*, Norwalk, CT 27:58 9:19 36 5 W30 Kerry Rice, 39*, Norwalk, CT 28:23 9:27 37 5 JrM Cameron Rice, 6, Norwalk, CT 28:25 9:28 37 3 W20 Jessica Darula, 28*, Stamford, CT 28:28 9:29 38 6 JrM Emmett Rice, Sr, Norwalk, CT 28:32 9:30 39 4 M50 Mike Tamborrino, 56, Stamford, CT 28:48 9:36 40 2 M70 John Gibbons, 72, Old Greenwich, CT 28:57 9:39 41 6 M60 Roy Van Eick, 65, Stamford, CT 29:05 9:41 38 6 W30 Leslie Glenn, 37*, Stamford, CT 29:05 9:42 39 7 W30 Fiona Leonard, 36*, Darien, CT 29:10 9:43 40 8 W30 Meg Fox-Kelly, 37*, Stamford, CT 29:11 9:43 42 4 M16 Noah Hubler, 16, Milford, CT 29:11 9:44 43 9 M40 W Dave Dowrich, 46, Norwalk, CT 29:29 9:50 44 10 M40 John Osborn, 47, Darien, CT 29:40 9:53 41 4 W20 Kerry Hamara, 28*, Stamford, CT 29:42 9:54 42 5 W20 Ashley DeMain, 28*, Stamford, CT 29:43 9:54 43 9 W30 Lea Riveccio, 31*, Stamford, CT 29:57 9:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

44 2 W60 Donna Cramond, 64*, Monroe, CT 30:04 10:01 45 7 JrM Cameron Wietfeldt, 9, New Canaan, CT 30:06 10:02 45 6 W40 Jocelyn Wietfeldt, 45*, New Canaan, CT 30:07 10:02 46 7 JrW Lily Codd, 10*, New Canaan, CT 31:03 10:21 47 6 W20 Marley Rebecca, 22*, Norwalk, CT 31:24 10:28 46 2 M20 Zachary Phillipson, 20, Norwalk, CT 31:24 10:28 48 1 W70 Monica Roche, 75*, Fairfield, CT 31:26 10:28 49 7 W20 Sandy Perez, 27*, Guilford, CT 31:38 10:33 50 10 W30 Yveth Rosales, 34*, Guilford, CT 31:39 10:33 51 8 W20 Lauren Corniello, 25*, Stamford, CT 31:40 10:33 47 3 M20 George Albano, 28, Norwalk, CT 31:48 10:36 48 8 JrM Brendan McMaster, 10, Darien, CT 32:15 10:45 49 9 JrM Samuel Kurian, 9, Weston, CT 32:39 10:53 52 8 JrW Coco Jepsen, 11*, Darien, CT 32:40 10:53 50 5 M16 Danny Santella, 19, Fairfield, CT 32:40 10:53 53 9 W20 Maggie Santella, 21*, Fairfield, CT 32:41 10:53 54 7 W40 Carolyn Geib Santella, 48*, Fairfield, CT 32:41 10:54 55 11 W30 Niki Weeks, 30*, Norwalk, CT 32:49 10:56 56 10 W20 Gillian Thompson, 28*, Stamford, CT 32:56 10:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

57 8 W40 Amanda Connell, 48*, Norwalk, CT 33:18 11:06 58 12 W30 Lauren Adam, 34*, Trumbull, CT 33:31 11:10 59 9 W50 Isabel Katz, 59*, Stamford, CT 33:34 11:11 51 5 M50 Brad Hubler, 56, Milford, CT 34:37 11:32 60 9 JrW Ashley Hagancder, 11*, Darien, CT 34:46 11:35 61 11 W20 Hannah Hall, 25*, Derby, CT 35:09 11:43 62 9 W40 Cindy Brown, 46*, Darien, CT 35:12 11:44 63 3 W16 Jaclyn Marr, 19*, Stamford, CT 35:13 11:44 64 10 W50 Carolyn Marr, 54*, Stamford, CT 35:39 11:53 65 12 W20 Kathlene Makara, 25*, Southport, CT 35:50 11:57 66 10 W40 Anita Wooten, 48*, RiVerhead, NY 35:55 11:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

52 6 M16 Christian Krogh, 16, Norwalk, CT 36:00 12:00 53 10 JrM Matthew Sgritta, 9, Stamford, CT 36:11 12:04 67 11 W40 Tiffanie Sgritta, 40*, Stamford, CT 36:15 12:05 68 13 W20 Louise Thompson, 22*, Stamford, CT 37:31 12:30 54 4 M20 Andres Fernandez, 21, Fairfield, CT 38:03 12:41 69 13 W30 Jessica Makara, 32*, Southport, CT 38:25 12:48 55 3 M70 Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY 38:32 12:50
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

56 4 M70 John Brophy, 73, Rye, NY 40:54 13:38
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

70 14 W20 Sarah Hund, 29*, Fairfield, CT 44:24 14:48 71 15 W20 Sheila Coperine, 26*, Stamford, CT 44:25 14:48
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

72 10 JrW Caroline Osborn, 9*, Darien, CT 47:42 15:54 73 12 W40 Lesley Osborn, 47*, Darien, CT 47:45 15:55 * indicates females 8 finishers among Males (no age given) 10 finishers among Men Under 14 6 finishers among Men 16 - 19 4 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 10 finishers among Men 40 - 49 5 finishers among Men 50 - 59 6 finishers among Men 60 - 69 4 finishers among Men 70 & Up 10 finishers among Women Under 14 3 finishers among Women 14 - 15 3 finishers among Women 16 - 19 15 finishers among Women 20 - 29 13 finishers among Women 30 - 39 12 finishers among Women 40 - 49 10 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 - 69 1 finishers among Women 70 & Up 60 male finishers 69 female finishers 129 total finishers Age Groups CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M40 Barry McMaster, 42, Darien, CT 19:58 6:39 2 2 M30 Leo Biala, 36, Stamford, CT 20:17 6:45 3 3 M14 Keshav Raghavan, 15, Stamford, CT 20:32 6:50 Open Women 1 1 W50 Karen Newman, 53, Old Greenwich, CT 20:24 6:48 2 2 W20 Sarah Kellogg, 26, Norwalk, CT 20:50 6:56 3 3 W20 Sarah Turbert, 29, Norwalk, CT 21:01 7:00 Masters Men 4 1 M40 Stephen Marsalese, 48, Rye Brook, NY 20:37 6:52 Masters Women 8 1 W50 Karen Davies, 54, Yorktown Heights, NY 21:52 7:17 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men Under 14 24 1 Cormac Brown, 11, Darien, CT 25:14 8:25 29 2 Peter McMaster, 13, Darien, CT 26:01 8:40 30 3 Bart Codd, 11, New Canaan, CT 26:32 8:51 31 4 Dylan Wietfeldt, 13, New Canaan, CT 26:46 8:55 37 5 Cameron Rice, 6, Norwalk, CT 28:25 9:28 Men 16 - 19 12 1 Jake Jarecki, 19, Monroe, CT 23:48 7:56 22 2 Zach Hubler, 17, Milford, CT 24:43 8:14 33 3 Callum Breene, 17, Wilton, CT 27:04 9:01 42 4 Noah Hubler, 16, Milford, CT 29:11 9:44 50 5 Danny Santella, 19, Fairfield, CT 32:40 10:53 Men 20 - 29 26 1 Patrick Flood, 25, New Haven, CT 25:30 8:30 46 2 Zachary Phillipson, 20, Norwalk, CT 31:24 10:28 47 3 George Albano, 28, Norwalk, CT 31:48 10:36 54 4 Andres Fernandez, 21, Fairfield, CT 38:03 12:41 Men 30 - 39 6 1 Greg Stern, 35, Mamaroneck, NY 21:16 7:05 7 2 Patrick Bane, 36, New York, NY 21:45 7:15 18 3 Ruben Gordillo, 39, Norwalk, CT 24:12 8:04 19 4 Hugo Gordillo, 30 24:16 8:05 21 5 Rob Farley, 37, Darien, CT 24:24 8:08 Men 40 - 49 4 1 Stephen Marsalese, 48, Rye Brook, NY 20:37 6:52 5 2 Alan Hagander, 43, Darien, CT 20:54 6:58 8 3 Alan Martin, 45, Westport, CT 21:51 7:17 9 4 Mike McCreesh, 45, Southport, CT 23:22 7:47 11 5 Dennis Leonard, 45, Darien, CT 23:42 7:54 Men 50 - 59 14 1 Andrew Blance, 55, New Canaan, CT 23:54 7:58 17 2 Nick Caraway, 57 24:11 8:04 32 3 Jeffrey Andrew, 50, Darien, CT 26:49 8:56 39 4 Mike Tamborrino, 56, Stamford, CT 28:48 9:36 51 5 Brad Hubler, 56, Milford, CT 34:37 11:32 Men 60 - 69 10 1 Dan Clark, 61, Stamford, CT 23:28 7:49 13 2 Bob Hermesch, 64, Croton On Hudson, NY 23:50 7:57 15 3 Kevin Lloyd, 61, Darien, CT 23:55 7:58 20 4 Salvatore Mulia, 66, Westport, CT 24:22 8:07 36 5 Thom Shea, 65, Woodbury, CT 27:25 9:08 Men 70 & Up 16 1 Tom Maile, 71, Cortlandt Manor, NY 23:55 7:58 40 2 John Gibbons, 72, Old Greenwich, CT 28:57 9:39 55 3 Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY 38:32 12:50 56 4 John Brophy, 73, Rye, NY 40:54 13:38 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women Under 14 5 1 Madi McCreesh, 13, Southport, CT 21:26 7:08 12 2 Elaina Cummiskey, 11, Cos Cob, CT 23:07 7:42 19 3 Kira McCreesh, 9, Southport, CT 25:15 8:25 20 4 Lydia Kellogg, 13, Shelton, CT 25:16 8:25 27 5 Megan Mitchell, 9, Darien, CT 26:59 9:00 Women 14 - 15 6 1 Lizzy Lynch, 14, Wilton, CT 21:50 7:17 7 2 Mary Lynch, 15, Wilton, CT 21:50 7:17 16 3 Nina Mellin, 15, Wilton, CT 24:17 8:05 Women 16 - 19 25 1 Sophie Gaston, 16, Wilton, CT 26:19 8:46 29 2 Keiley Gaston, 17, Wilton, CT 27:03 9:01 63 3 Jaclyn Marr, 19, Stamford, CT 35:13 11:44 Women 20 - 29 4 1 Allison Coleman, 28, Stamford, CT 21:12 7:04 31 2 Allison Richards, 28, Darien, CT 27:19 9:06 37 3 Jessica Darula, 28, Stamford, CT 28:28 9:29 41 4 Kerry Hamara, 28, Stamford, CT 29:42 9:54 42 5 Ashley DeMain, 28, Stamford, CT 29:43 9:54 Women 30 - 39 13 1 Alison Schum, 31, Wilton, CT 23:17 7:46 23 2 Millie McMaster, 37, Darien, CT 26:04 8:41 24 3 Julie DiPietro, 35, Mamaroneck, NY 26:16 8:45 30 4 Meghan Hurley, 33, Norwalk, CT 27:14 9:05 36 5 Kerry Rice, 39, Norwalk, CT 28:23 9:27 Women 40 - 49 9 1 Renee Codd, 44, New Canaan, CT 21:54 7:18 28 2 Heidi Mitchell, 48, Darien, CT 27:00 9:00 33 3 Jennifer Hansmann, 40, Stamford, CT 27:34 9:11 34 4 Suzanne Taylor, 45, New Canaan, CT 27:35 9:12 35 5 Caryn Vita, 43, Norwalk, CT 27:58 9:19 Women 50 - 59 8 1 Karen Davies, 54, Yorktown Heights, NY 21:52 7:17 10 2 Emmy Stocker, 55, Cos Cob, CT 22:31 7:30 11 3 Elizabeth Craig, 58, Wilton, CT 22:38 7:32 14 4 Mary (Marty Paglialunga, 50, Fairfield, CT 23:30 7:50 15 5 Ronnie Behringer, 56, Norwalk, CT 24:08 8:03 Women 60 - 69 22 1 Dale Sweeney, 60, New Canaan, CT 25:53 8:37 44 2 Donna Cramond, 64, Monroe, CT 30:04 10:01 Women 70 & Up 48 1 Monica Roche, 75, Fairfield, CT 31:26 10:28

Return to home page.