2009 Miles for Myles

Rowayton, CT

May 16, 2009

Cool (50), foggy.

MEN'S WINNER: David Hoffman - 20:58
WOMEN'S WINNER: Katherine Hale - 21:40

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           David Hoffman, 45                           20:58    6:45
    2    1  M19 Harrison Dunne, 38                          21:05    6:47

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

3 2 M19 Geoff Beringer, 40 21:46 7:00 1 Katherine Hale, 26* 21:49 7:01 4 1 M60 Kerry Baruth, 61 21:59 7:04 2 1 W19 Colette Sovak, 39* 22:20 7:11 5 1 M13 Will Klein, 15 22:25 7:13 6 1 M10 Sawyer Machette, 12 22:31 7:15 7 3 M19 Geoffrey Sweitzer, 36 22:34 7:16 8 4 M19 George Childs, 36 23:39 7:36 9 Venderbeck 23:51 7:40 3 2 W19 Wendy Root, 41* 24:02 7:44 4 3 W19 Laura Carlson, 27* 24:08 7:46 10 5 M19 Stephen Alliegro, 47 24:10 7:47 5 4 W19 Maria Sullivan, 52* 24:15 7:48 11 Kristin Degen 24:20 7:50 6 5 W19 Katriena Devlin, 39* 24:30 7:53 12 6 M19 Paul Wolters, 42 24:34 7:54 7 6 W19 Beth Hempleman, 33* 24:37 7:55 8 1 W16 Megan Bradley, 16* 24:41 7:57 9 2 W16 Lydia Williams, 16* 24:43 7:57
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

13 7 M19 Matt Taylor, 42 24:57 8:02 14 8 M19 Andrew Carlson, 32 25:05 8:04 15 9 M19 Dan Koenig, 24 25:46 8:17 10 7 W19 Nicole Colon, 28* 26:06 8:24 16 1 JrM Oliver Diamond, 7 26:10 8:25 11 8 W19 Carol Asprlli, 48* 26:11 8:26 12 9 W19 Sheila Bartley, 36* 26:12 8:26 13 1 W10 Megan Root, 12* 26:15 8:27 17 2 M10 Cal Green, 12 26:16 8:27 18 10 M19 Chris Luth, 36 26:26 8:30 14 3 W16 Kristina Bacco, 17* 26:36 8:34 15 4 W16 Michelle Avery, 18* 26:36 8:34 16 5 W16 Kelsey Maloney, 18* 26:36 8:34 19 11 M19 Taylor Depauw, 24 26:58 8:41 20 3 M10 Ben Green, 10 27:01 8:41 21 4 M10 Linus Berglund, 10 27:02 8:42 38 TURKEY 27:03 8:42 22 #981 27:03 8:42 23 Tighe Sullivan 27:04 8:43 24 5 M10 Douglas Thomson, 12 27:05 8:43 17 10 W19 Nina Douglas, 26* 27:05 8:43 18 2 W10 Kelly McKenna, 10* 27:06 8:43 25 2 JrM Owen Beringer, 8 27:09 8:44 19 11 W19 Wendy Blattman, 50* 27:13 8:45 26 12 M19 John O'Brien, 57 27:14 8:46 27 13 M19 Tim Morris, 32 27:20 8:48 28 2 M13 Aidan Kaye, 13 27:22 8:48 29 14 M19 Fouad Onbajki, 41 27:30 8:51 30 3 JrM Alex Boswell, 6 27:34 8:52 31 15 M19 Tim Boswell, 38 27:35 8:53 20 1 JrW Kate Boswell, 4* 27:40 8:54 32 6 M10 Teague Chamberlin, 10 27:40 8:54 33 16 M19 David Lowe, 49 27:42 8:55 21 12 W19 Nancy Loomis, 46* 27:44 8:55 22 13 W19 Erika Caputo, 37* 27:51 8:58 23 14 W19 Gina Provenzale, 36* 27:52 8:58 34 17 M19 Douglas Cannaliato, 34 27:56 8:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

24 15 W19 Jin Onbajki, 41* 28:00 9:01 35 #959 28:16 9:06 25 6 W16 Lila Sullivan, 16* 28:17 9:06 36 18 M19 Rob Chesley, 32 28:21 9:07 26 16 W19 Lynn Nicholson, 36* 28:29 9:10 27 17 W19 Anne Morasciulo, 38* 28:41 9:14 28 18 W19 Emily Zerega, 33* 28:42 9:14 29 19 W19 Suzy Sensebach, 40* 28:56 9:19 30 20 W19 Stacey Trippe, 35* 28:56 9:19 31 7 W16 Laura Knox, 16* 29:06 9:22 37 7 M10 Connor O'Brien, 11 29:08 9:23 32 21 W19 Lara Walsh, 36* 29:09 9:23 71 TURKEY 29:11 9:23 33 22 W19 Claudia Lemmer, 40* 29:23 9:27 34 23 W19 Carla Wolters, 40* 29:23 9:27 74 TURKEY 29:24 9:28 75 TURKEY 29:35 9:31 76 TURKEY 29:42 9:34 38 19 M19 Tom Guarcello, 52 29:44 9:34 35 24 W19 Laura Cramer, 38* 29:44 9:34 39 20 M19 Steve Petricone, 41 30:09 9:42 36 25 W19 Molly Morris, 33* 30:19 9:45 37 26 W19 Patti Chamberlin, 43* 30:19 9:45 40 4 JrM Taylor Houck, 8 30:26 9:48 38 27 W19 Klara Monaco, 28* 30:31 9:49 39 28 W19 Aoife O'Byrne, 24* 30:50 9:55 41 2 M60 Roger Renz, 61 31:00 9:59 42 1 M16 Michael Horne, 17 31:01 9:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

40 2 JrW Anna Green, 8* 31:07 10:01 43 3 M13 Dawson Jones, 13 31:17 10:04 44 21 M19 Steven Alter, 46 31:30 10:08 45 22 M19 Scott Loomis, 41 31:59 10:18 46 23 M19 Ryan Nally, 36 31:59 10:18 41 3 JrW Sonya Smith, 7* 32:25 10:26 93 TURKEY 32:26 10:26 42 29 W19 Abbie Venderbeck, 28* 32:28 10:27 43 30 W19 Ellie Venderbeck, 50* 32:32 10:28 44 31 W19 Maria Green, 39* 32:32 10:28 47 8 M10 Nicolas Cuccia, 10 32:39 10:30 48 9 M10 Chris Martenson, 12 32:40 10:31 49 24 M19 Ulf Martenson, 54 32:41 10:31 50 25 M19 John Reynolds, 39 32:42 10:31 51 26 M19 Joe Warren, 29 32:52 10:35 52 5 JrM Sam Czaja, 9 33:05 10:39 45 32 W19 Katie Stockton, 33* 33:06 10:39 53 27 M19 Bob Stockton, 37 33:10 10:40 105 TURKEY 33:17 10:43 54 28 M19 Jeff Bazoian, 37 33:37 10:49 55 29 M19 John Fahey, 57 33:37 10:49 56 Emmett Degen 33:45 10:52 46 33 W19 Lisa Alter, 42* 33:58 10:56 47 34 W19 Gaylen Nash, 40* 34:00 10:56 48 35 W19 Loredana Cuccia, 45* 34:07 10:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

49 36 W19 Alex Reynolds, 36* 34:28 11:05 50 37 W19 Patty Delago, 45* 35:39 11:28 57 10 M10 Dax Myles Generoso, 10 35:49 11:31 51 1 W13 Katie Klein, 13* 35:51 11:32 52 1 W60 Marcia Smith, 70* 35:55 11:33 58 3 M60 Alan Siegel, 60 35:56 11:34 53 38 W19 Kate Fahey, 23* 35:58 11:34 54 4 JrW Athena Ohnemus, 8* 36:10 11:38 55 39 W19 Amy Ohnemus, 45* 36:21 11:42 56 40 W19 Hillary Newton, 43* 36:28 11:44 59 30 M19 Justin Zerega, 36 36:49 11:51 123 TURKEY 37:11 11:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

60 31 M19 Matt Chamberlin, 45 37:23 12:02 57 3 W10 Molly Hussey, 12* 37:40 12:07 58 4 W10 Paige Delago, 11* 37:59 12:13 59 5 JrW Desierre Blumenthal, 5* 37:59 12:13 61 32 M19 John McKenna, 49 38:36 12:25 60 2 W13 Gillian Minnerly, 14* 38:39 12:26 61 3 W13 Sydney Delago, 13* 38:40 12:27 131 TURKEY 38:41 12:27 62 4 M60 Griffin Beringer, 99 38:50 12:30 62 6 JrW Sara McCloskey, 9* 38:51 12:30 63 33 M19 Brian McCloskey, 43 39:24 12:41 63 41 W19 Mary Woods, 43* 39:24 12:41 64 5 W10 Joey Trujillo, 12* 39:34 12:44
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

65 Callie Anderson* 41:06 13:14 66 42 W19 Sucey Aubrey, 48* 41:22 13:19 139 TURKEY 41:25 13:20 67 43 W19 Kerry O'Mahoney, 51* 41:26 13:20 68 44 W19 Denise Minnerly, 30* 41:28 13:21 64 5 M60 Joseph D'Agostin, 63 41:57 13:30 69 45 W19 Mrs. Gale, 50* 41:58 13:30 70 7 JrW Hunter Onbajki, 9* 41:59 13:31
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

71 2 W60 Gerry Smith, 64* 44:11 14:13 65 Quinn Degen 45:48 14:44 66 6 JrM Robbie Thomson, 9 45:53 14:46 67 7 JrM Pete Cole, 6 45:54 14:46 72 Sydney Anderson* 45:54 14:46
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

73 8 JrW Olivia Begos, 6* 46:44 15:02 74 3 W60 Barbara Montgomery, 64* 46:44 15:02 68 34 M19 Michael Fierry, 51 47:45 15:22 75 46 W19 Anne Wolf, 41* 47:45 15:22 76 47 W19 Liz Parks, 38* 47:46 15:22 77 48 W19 Judi Livingston, 56* 47:47 15:23 69 35 M19 Chris Hussey, 44 48:18 15:33 70 6 M60 Pete Scull, 68 48:29 15:36 78 49 W19 Sharyn Boswell, 38* 48:29 15:36 79 50 W19 Heather Schneider, 37* 48:41 15:40 80 51 W19 Yasmine Ali, 26* 48:41 15:40 161 TURKEY 48:45 15:41 81 52 W19 Amy Shelton, 51* 48:46 15:42 82 53 W19 Debbie Douglas, 57* 48:55 15:45 83 54 W19 Caroline Yackery, 49* 48:56 15:45 84 June Anderson* 48:57 15:45 85 55 W19 Julie Begos, 42* 49:00 15:46 86 8 W16 Elizabeth Dengeneris, 16* 49:00 15:46 87 56 W19 Sue Dengeneris, 46* 49:01 15:47 88 57 W19 Debbie Wayland, 38* 49:02 15:47 89 4 W60 Brenda Pank, 69* 49:03 15:47 90 58 W19 Kate Shanapiy, 32* 49:06 15:48 71 36 M19 Chris Sawyer, 38 49:28 15:55 91 59 W19 Kara Thompson, 41* 49:28 15:55 92 5 W60 Ryan Turnbull, 98* 49:29 15:55 93 60 W19 Kate Turnbull, 37* 49:29 15:56 94 61 W19 Beth Lahti, 30* 49:30 15:56
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

72 37 M19 Tom Reese, 32, = 49:44 16:00 95 6 W60 Judi Gust-McGown, 70* 49:44 16:00 73 7 M60 Robert McGown, 67 49:57 16:04 74 8 M60 Joseph Racz, 68 49:57 16:05 96 7 W60 Gesa Racz, 60* 50:04 16:07 97 62 W19 Luanne Thatcher, 30* 51:34 16:36 98 63 W19 Marissa Generoso, 34* 51:35 16:36 75 8 JrM Leo Diamond, 5 51:35 16:36 76 38 M19 Michael Diamond, 43 51:36 16:36 99 64 W19 Brooke McIlvaine, 43* 51:37 16:37 187 TURKEY 51:50 16:41 188 TURKEY 51:50 16:41 189 TURKEY 52:35 16:55 100 6 W10 Suzanne O'Connor, 12* 52:35 16:55 77 39 M19 Tommy O'Connor, 46 52:43 16:58 78 9 M60 Roger Smith, 73 52:44 16:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

101 65 W19 Amanda Morison Chesley, 30* 52:50 17:00 102 66 W19 Lisa Thomson, 49* 52:50 17:00 79 40 M19 Charlie Carroll, 44 53:28 17:13 "*" indicates females 8 finishers among Men 9 & Under 10 finishers among Men 10 - 12 3 finishers among Men 13 - 15 1 finishers among Men 16 - 18 40 finishers among Men 19 - 59 9 finishers among Men 60 & Up 8 finishers among Women 9 & Under 6 finishers among Women 10 - 12 3 finishers among Women 13 - 15 8 finishers among Women 16 - 18 66 finishers among Women 19 - 59 7 finishers among Women 60 & Up 79 male finishers 102 female finishers 181 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Open Men
    1    1  M19 David Hoffman, 45                           20:58    6:45

Open Women
    1    1  W19 Katherine Hale, 26                          21:49    7:01

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 9 & Under
   16    1      Oliver Diamond, 7                           26:10    8:25
   25    2      Owen Beringer, 8                            27:09    8:44
   30    3      Alex Boswell, 6                             27:34    8:52
   40    4      Taylor Houck, 8                             30:26    9:48
   52    5      Sam Czaja, 9                                33:05   10:39

Men 10 - 12
    6    1      Sawyer Machette, 12                         22:31    7:15
   17    2      Cal Green, 12                               26:16    8:27
   20    3      Ben Green, 10                               27:01    8:41
   21    4      Linus Berglund, 10                          27:02    8:42
   24    5      Douglas Thomson, 12                         27:05    8:43

Men 13 - 15
    5    1      Will Klein, 15                              22:25    7:13
   28    2      Aidan Kaye, 13                              27:22    8:48
   43    3      Dawson Jones, 13                            31:17   10:04

Men 16 - 18
   42    1      Michael Horne, 17                           31:01    9:59

Men 19 - 59
    2    1      Harrison Dunne, 38                          21:05    6:47
    3    2      Geoff Beringer, 40                          21:46    7:00
    7    3      Geoffrey Sweitzer, 36                       22:34    7:16
    8    4      George Childs, 36                           23:39    7:36
   10    5      Stephen Alliegro, 47                        24:10    7:47

Men 60 & Up
    4    1      Kerry Baruth, 61                            21:59    7:04
   41    2      Roger Renz, 61                              31:00    9:59
   58    3      Alan Siegel, 60                             35:56   11:34
   62    4      Griffin Beringer, 99                        38:50   12:30
   64    5      Joseph D'Agostin, 63                        41:57   13:30

Women 9 & Under
   20    1      Kate Boswell, 4                             27:40    8:54
   40    2      Anna Green, 8                               31:07   10:01
   41    3      Sonya Smith, 7                              32:25   10:26
   54    4      Athena Ohnemus, 8                           36:10   11:38
   59    5      Desierre Blumenthal, 5                      37:59   12:13

Women 10 - 12
   13    1      Megan Root, 12                              26:15    8:27
   18    2      Kelly McKenna, 10                           27:06    8:43
   57    3      Molly Hussey, 12                            37:40   12:07
   58    4      Paige Delago, 11                            37:59   12:13
   64    5      Joey Trujillo, 12                           39:34   12:44

Women 13 - 15
   51    1      Katie Klein, 13                             35:51   11:32
   60    2      Gillian Minnerly, 14                        38:39   12:26
   61    3      Sydney Delago, 13                           38:40   12:27

Women 16 - 18
    8    1      Megan Bradley, 16                           24:41    7:57
    9    2      Lydia Williams, 16                          24:43    7:57
   14    3      Kristina Bacco, 17                          26:36    8:34
   15    4      Michelle Avery, 18                          26:36    8:34
   16    5      Kelsey Maloney, 18                          26:36    8:34

Women 19 - 59
    2    1      Colette Sovak, 39                           22:20    7:11
    3    2      Wendy Root, 41                              24:02    7:44
    4    3      Laura Carlson, 27                           24:08    7:46
    5    4      Maria Sullivan, 52                          24:15    7:48
    6    5      Katriena Devlin, 39                         24:30    7:53

Women 60 & Up
   52    1      Marcia Smith, 70                            35:55   11:33
   71    2      Gerry Smith, 64                             44:11   14:13
   74    3      Barbara Montgomery, 64                      46:44   15:02
   89    4      Brenda Pank, 69                             49:03   15:47
   92    5      Ryan Turnbull, 98                           49:29   15:55
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.