Rainy, cool (45), wet.

MEN'S WINNER: Morgan Seybert - 15:54
WOMEN'S WINNER: Amanda Parrish - 19:49

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1           Morgan Seybert, 23, Ridgefield, CT          15:54    5:07

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

2 1 M40 Tom Holland, 40, Darien, CT 19:32 6:17 3 1 M50 Guy Riegel, 51, Darien, CT 19:33 6:17 4 2 M40 Larry Reilly, 45, Ridgefield, CT 19:42 6:20 5 3 M40 Masatoshi Sumioka, 43, Riverside, CT 19:48 6:22 1 Amanda Parrish, 26*, Norwalk, CT 19:49 6:23 6 1 M30 Julian Lozina, 38, Irvington, NY 19:53 6:24 7 2 M50 John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT 20:00 6:26 8 2 M30 Robert Leder, 38, Stamford, CT 20:30 6:36 9 3 M50 Bob Hermesch, 59, Croton-on-Hudson, NY 20:34 6:37 10 4 M40 Alain Benzaken, 48, Stamford, CT 20:57 6:45 11 3 M30 John Tarantino, 31, Cos Cob, CT 20:58 6:45 2 1 W40 Ikuko Yabunami, 41*, Riverside, CT 21:08 6:48 12 1 JrM Vinicius Lopes, 28, Bridgeport, CT 21:16 6:50 3 1 W50 Sharon Vos, 54*, Riverside, CT 21:19 6:51 13 4 M50 Michael Costello, 50, Fairfield, CT 21:29 6:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

14 5 M50 Mark Laudati, 50, Winsted, CT 21:44 7:00 15 5 M40 Wes Siegal, 44, Stamford, CT 22:59 7:24 16 6 M40 Steve McLeod, 40, Greenwich, CT 23:01 7:24 17 2 JrM Jesse Girald, 28, Stamford, CT 23:04 7:25 4 1 JrW Kerry Benoit, 27*, Norwalk, CT 23:08 7:27 5 1 W30 Cindy Seidel, 38*, White Plains, NY 23:13 7:28 18 1 M60 Roy VanEick, 60, Stamford, CT 23:15 7:29 6 2 JrW Lori Gostomski, 29*, Stamford, CT 23:26 7:33 19 4 M30 Tim Leonard, 30, Stamford, CT 24:22 7:50 7 2 W30 Clare McLellan, 34*, Stamford, CT 24:36 7:55 20 5 M30 John Mulloy, 38, Stamford, CT 24:46 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

21 7 M40 Luis Mora, 44, Norwalk, CT 24:53 8:01 22 2 M60 Marshall Ackerman, 68, Stamford, CT 25:01 8:03 23 8 M40 Tim Gaylord, 41, Rowayton, CT 25:23 8:10 24 6 M30 John Dweck, 39, Darien, CT 25:29 8:12 25 9 M40 Robert Dunsmore, 47, Norwalk, CT 25:39 8:15 26 7 M30 Dan Zelenko, 37, New York, NY 25:44 8:17 27 6 M50 Colm Dobbyn, 50, New Canaan, CT 25:45 8:17 28 3 M60 John Gibbons, 67, Old Greenwich, CT 25:46 8:17 8 2 W50 Linda Putman, 55*, Greenwich, CT 25:47 8:18 9 3 W30 Elise Gabriele, 38*, Westport, CT 25:58 8:21 10 4 W30 Marcia Gonzalez, 39*, Norwalk, CT 26:01 8:22 29 4 M60 Sean Fogarty, 67, Stamford, CT 26:14 8:27 30 10 M40 Michael Steinharter, 49, Weston, CT 26:27 8:31 11 2 W40 Jeanette Trujillo, 47*, Norwalk, CT 26:49 8:38 12 3 W40 Tami Greig, 46*, Stamford, CT 26:50 8:38 13 4 W40 Laura Galvin, 40*, Watertown, CT 26:54 8:39 31 7 M50 John Bailey, 55, Riverside, CT 27:31 8:51 32 8 M50 Tom Syrstad, 57, Norwalk, CT 27:34 8:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

14 5 W30 Alison Zelenko, 37*, New York, NY 28:01 9:01 33 5 M60 Robert Dolan, 61, Stamford, CT 28:27 9:09 15 3 JrW Casey Benzaken, 12*, Stamford, CT 28:29 9:10 16 3 W50 Mary O'Connell, 58*, Milford, CT 28:58 9:19 17 5 W40 Olga Lilke, 48*, Stamford, CT 29:01 9:20 18 6 W30 Pamela Martin, 31*, Norwalk, CT 29:31 9:30 19 7 W30 Ashley Amman, 31*, Stamford, CT 29:36 9:31 20 6 W40 Petra Brito, 40*, Norwalk, CT 29:59 9:39 34 6 M60 Mark Lapine, 66, Stamford, CT 30:04 9:40 35 1 M70 Kieran O'Reilly, 73, Stamford, CT 30:34 9:50 21 4 JrW Fiona O'Reilly, 25*, Darien, CT 30:35 9:51 57 TURKEY 30:43 9:53 36 9 M50 Dale Steinharter, 50, Weston, CT 31:01 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

22 5 JrW Jillian Griswold, 28*, Stamford, CT 31:04 10:00 37 2 M70 Jim Stevens, 76, Trumbull, CT 31:10 10:02 23 6 JrW Aidan Welsh, 27*, Stamford, CT 31:15 10:03 24 7 JrW Stefanie Nelson, 25*, Greenwich, CT 31:23 10:06 38 7 M60 Gary Esposito, 63, Norwalk, CT 31:53 10:16 25 8 W30 Carolyn Cayode-Gorman, 33*, Stamford, CT 31:54 10:16 39 8 M30 Jon Gorman, 34, Stamford, CT 32:48 10:33 26 9 W30 Christina Bodine, 31*, Norwalk, CT 33:48 10:52 40 8 M60 Paul Janis, 66, Croton on Hudson, NY 33:53 10:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

27 8 JrW Rebecca Siegal, 9*, Stamford, CT 34:43 11:10 41 3 JrM Ethan Griswold, 29, Stamford, CT 35:41 11:29 28 9 JrW Anabel Siegal, 11*, Stamford, CT 36:32 11:45 "*" indicates females 3 finishers among Men 29 & Under 8 finishers among Men 30 - 39 10 finishers among Men 40 - 49 9 finishers among Men 50 - 59 8 finishers among Men 60 - 69 2 finishers among Men 70 & Up 9 finishers among Women 29 & Under 9 finishers among Women 30 - 39 6 finishers among Women 40 - 49 3 finishers among Women 50 - 59 41 male finishers 28 female finishers 69 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS                                                   
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE     

Men 29 & Under
   12    1      Vinicius Lopes, 28, Bridgeport, CT          21:16    6:50
   17    2      Jesse Girald, 28, Stamford, CT              23:04    7:25
   41    3      Ethan Griswold, 29, Stamford, CT            35:41   11:29

Men 30 - 39
    6    1      Julian Lozina, 38, Irvington, NY            19:53    6:24
    8    2      Robert Leder, 38, Stamford, CT              20:30    6:36
   11    3      John Tarantino, 31, Cos Cob, CT             20:58    6:45
   19    4      Tim Leonard, 30, Stamford, CT               24:22    7:50
   20    5      John Mulloy, 38, Stamford, CT               24:46    7:58

Men 40 - 49
    2    1      Tom Holland, 40, Darien, CT                 19:32    6:17
    4    2      Larry Reilly, 45, Ridgefield, CT            19:42    6:20
    5    3      Masatoshi Sumioka, 43, Riverside, CT        19:48    6:22
   10    4      Alain Benzaken, 48, Stamford, CT            20:57    6:45
   15    5      Wes Siegal, 44, Stamford, CT                22:59    7:24

Men 50 - 59
    3    1      Guy Riegel, 51, Darien, CT                  19:33    6:17
    7    2      John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT     20:00    6:26
    9    3      Bob Hermesch, 59, Croton-on-Hudson, NY      20:34    6:37
   13    4      Michael Costello, 50, Fairfield, CT         21:29    6:55
   14    5      Mark Laudati, 50, Winsted, CT               21:44    7:00

Men 60 - 69
   18    1      Roy VanEick, 60, Stamford, CT               23:15    7:29
   22    2      Marshall Ackerman, 68, Stamford, CT         25:01    8:03
   28    3      John Gibbons, 67, Old Greenwich, CT         25:46    8:17
   29    4      Sean Fogarty, 67, Stamford, CT              26:14    8:27
   33    5      Robert Dolan, 61, Stamford, CT              28:27    9:09

Men 70 & Up
   35    1      Kieran O'Reilly, 73, Stamford, CT           30:34    9:50
   37    2      Jim Stevens, 76, Trumbull, CT               31:10   10:02

Women 29 & Under
    4    1      Kerry Benoit, 27, Norwalk, CT               23:08    7:27
    6    2      Lori Gostomski, 29, Stamford, CT            23:26    7:33
   15    3      Casey Benzaken, 12, Stamford, CT            28:29    9:10
   21    4      Fiona O'Reilly, 25, Darien, CT              30:35    9:51
   22    5      Jillian Griswold, 28, Stamford, CT          31:04   10:00

Women 30 - 39
    5    1      Cindy Seidel, 38, White Plains, NY          23:13    7:28
    7    2      Clare McLellan, 34, Stamford, CT            24:36    7:55
    9    3      Elise Gabriele, 38, Westport, CT            25:58    8:21
   10    4      Marcia Gonzalez, 39, Norwalk, CT            26:01    8:22
   14    5      Alison Zelenko, 37, New York, NY            28:01    9:01

Women 40 - 49
    2    1      Ikuko Yabunami, 41, Riverside, CT           21:08    6:48
   11    2      Jeanette Trujillo, 47, Norwalk, CT          26:49    8:38
   12    3      Tami Greig, 46, Stamford, CT                26:50    8:38
   13    4      Laura Galvin, 40, Watertown, CT             26:54    8:39
   17    5      Olga Lilke, 48, Stamford, CT                29:01    9:20

Women 50 - 59
    3    1      Sharon Vos, 54, Riverside, CT               21:19    6:51
    8    2      Linda Putman, 55, Greenwich, CT             25:47    8:18
   16    3      Mary O'Connell, 58, Milford, CT             28:58    9:19
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.