3rd Annual

Hatter Freshman Invitational

Tarywile Park, Danbury, CT

Oct. 29, 2015

Warm (68), dry, breezy

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Girls (2 miles)

Individuals
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Pomperaug              55      1    2    3   20   29    -    -  
      Total Time: 1:18:44      Average: 15:44.69      1-5 Split: 3:18
	  
  2 DARIEN                 61      6   11   13   15   16   18   24  
      Total Time: 1:18:56      Average: 15:47.09      1-5 Split: 1:38
	  
  3 STAPLES                76      4    7   10   27   28   31    -  
      Total Time: 1:21:06      Average: 16:13.11      1-5 Split: 3:04
	  
  4 SHEEHAN                79      8    9   17   22   23   26   30  
      Total Time: 1:21:46      Average: 16:21.07      1-5 Split: 2:16
	  
  5 DANBURY                111     5   19   21   32   34    -    -  
      Total Time: 1:27:27      Average: 17:29.26      1-5 Split: 5:11
	  
  6 WILTON                 119    12   14   25   33   35    -    -  
      Total Time: 1:29:30      Average: 17:53.90      1-5 Split: 5:13Top

================================================================= Name Yr Team Time Pts ----------------------------------------------------------------- 1 Hunter Onze Pomperaug 14:35.66 1 2 Chloe Zilkha Pomperaug 14:38.03 2 3 Julia Lind Pomperaug 14:38.62 3 4 Zara Ahmad STAPLES 14:48.61 4 5 Alyssa Scappaticci DANBURY 14:50.82 5 6 Amalia Madariaga DARIEN 14:55.99 6 7 Maura Murphy Immaculate 14:59.34 8 Jennifer Winthrop STAPLES 15:04.59 7 9 Sydney Carim SHEEHAN 15:13.84 8 10 Taylor Mascetta Immaculate 15:17.38 11 Maggie McComish SHEEHAN 15:23.40 9 12 Nikoline Hjelmgoe STAPLES 15:35.87 10 13 Caroline Johnson DARIEN 15:38.28 11 14 Margaret Fiesel WILTON 15:41.01 12 15 Margeaux Doran DARIEN 15:43.33 13 16 Emma Baughman Immaculate 15:52.78 17 Hannah Bracken WILTON 15:55.30 14 18 Kate Dempsey DARIEN 16:04.33 15 19 Lily Blanchard NEW MILFORD 16:13.64 20 Isabella Bianchi NEW MILFORD 16:19.90 21 Nina Rodriguez DARIEN 16:33.50 16 22 Anna Thai SHEEHAN 16:34.19 17 23 Kasey Mazzone DARIEN 16:37.40 18 24 Kayleigh Rafferty NEW MILFORD 16:38.57 25 Natalee Seipio DANBURY 16:39.77 19 26 Emily Papp NEW MILFORD 16:57.88 27 Olivia Tutko Pomperaug 16:58.41 20 28 Erin Maida DANBURY 17:02.29 21 29 Julia Hilinski SHEEHAN 17:04.22 22 30 Catherine DiMaria Immaculate 17:11.69 31 Claire Viola SHEEHAN 17:29.66 23 32 Annabelle Mueller DARIEN 17:34.37 24 33 Andreen Reid WILTON 17:39.16 25 34 Riley Mingo SHEEHAN 17:43.21 26 35 Amanda Kaplowitz STAPLES 17:44.28 27 36 Amanda Cohen STAPLES 17:52.16 28 37 Olivia Hermonot Pomperaug 17:52.69 29 38 Ana Hutchins SHEEHAN 18:11.27 30 39 Mae Fleischmann STAPLES 18:29.30 31 40 Aaditi Mehta DANBURY 18:52.23 32 41 Rachel Wilson WILTON 19:20.66 33 42 Margaret Melich DARIEN 19:20.83 43 Cassandra Lanson DANBURY 20:01.16 34 44 Mary Collias WILTON 20:53.36 35 45 Amina Mobarik DARIEN 21:34.93 46 Jordan Behrens DARIEN 22:03.05 47 Claire Pullen DARIEN 22:04.93 48 Isabella Welch SHEEHAN 23:47.60

Boys (2 miles)

Individuals
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 TRUMBULL               33      2    3    5    8   15   18   19  
      Total Time: 1:01:31      Average: 12:18.10      1-5 Split: 36
	  
  2 Pomperaug              69      7   11   14   16   21   22   27  
      Total Time: 1:03:24      Average: 12:40.77      1-5 Split: 51
	  
  3 STAPLES                96      6   12   17   29   32   47   49  
      Total Time: 1:04:32      Average: 12:54.40      1-5 Split: 1:10
	  
  4 FAIRFIELD LUDLOWE      105     4    9   13   38   41    -    -  
      Total Time: 1:05:04      Average: 13:00.72      1-5 Split: 1:41
	  
  5 New Canaan             129    10   26   28   30   35   39   43  
      Total Time: 1:06:18      Average: 13:15.54      1-5 Split: 1:13
	  
  6 FAIRFIELD PREP         135    20   23   25   33   34   48   54  
      Total Time: 1:06:48      Average: 13:21.48      1-5 Split: 28
	  
  7 DANBURY                142     1   24   31   42   44   50   51  
      Total Time: 1:06:42      Average: 13:20.30      1-5 Split: 2:28
	  
  8 NEW MILFORD            227    36   37   45   53   56    -    -  
      Total Time: 1:12:37      Average: 14:31.31      1-5 Split: 1:59
	  
  9 Immaculate             250    40   46   52   55   57    -    -  
      Total Time: 1:15:16      Average: 15:03.19      1-5 Split: 2:20
Top

================================================================= Name Yr Team Time Pts ----------------------------------------------------------------- 1 Ryan Caldwell DANBURY 11:43.34 1 2 Timothy Seymour TRUMBULL 12:01.20 2 3 Benjamin Micinilio TRUMBULL 12:11.23 3 4 Ethan Lovallo FAIRFIELD LUDLOWE 12:15.82 4 5 Brian Hance TRUMBULL 12:17.50 5 6 Ryan (Mayo) Smith STAPLES 12:19.28 6 7 Daniel Collette Pomperaug 12:21.97 7 8 Tejas Kulkarni TRUMBULL 12:23.41 8 9 Kedar Chavan FAIRFIELD LUDLOWE 12:27.58 9 10 George Wang New Canaan 12:28.24 10 11 Sam Holst-Grubbe Pomperaug 12:29.11 11 12 Luke Lorenz STAPLES 12:32.30 12 13 Quinn Lareau FAIRFIELD LUDLOWE 12:35.01 13 14 Luke Bunosso Pomperaug 12:36.17 14 15 Matthew Collins TRUMBULL 12:37.15 15 16 Chris Fontyn SHEEHAN 12:43.74 17 Riley Fitzpatrick Pomperaug 12:44.40 16 18 Andrew Zuckerman STAPLES 12:47.83 17 19 Zach Iannucci TRUMBULL 12:51.72 18 20 Josh Cappello TRUMBULL 12:54.63 19 21 Evan Wilkinson SHEEHAN 13:01.32 22 James Rudnicki RIDGEFIELD 13:03.86 23 O'Connor FAIRFIELD PREP 13:05.42 20 24 Tyler Zengo WILTON 13:06.12 25 Terrance Dumoulin Pomperaug 13:12.17 21 26 Kyle Zielinski TRUMBULL 13:12.45 27 Jake Ferreira TRUMBULL 13:16.15 28 Carson Moore Pomperaug 13:16.38 22 29 Wilson FAIRFIELD PREP 13:18.44 23 30 Chris Adamski DANBURY 13:18.63 24 31 Ryan Frankel WILTON 13:19.33 32 Jack Kelly FAIRFIELD PREP 13:19.53 25 33 Aidan Coffey New Canaan 13:20.09 26 34 Patrick Schmincke Pomperaug 13:21.69 27 35 Andrew Gordon New Canaan 13:23.49 28 36 Benjamin Matteson STAPLES 13:24.23 29 37 Bryce Hartslief New Canaan 13:25.57 30 38 Nevaeh Chansouk DANBURY 13:27.42 31 39 Max Haslett STAPLES 13:28.35 32 40 Rob Tatto TRUMBULL 13:29.87 41 Cardin FAIRFIELD PREP 13:30.75 33 42 Fickes FAIRFIELD PREP 13:33.25 34 43 Bobby Naughton New Canaan 13:40.29 35 44 Nick Rufa NEW MILFORD 13:40.99 36 45 Mike Rafferty NEW MILFORD 13:41.60 37 46 Chris Cirelli FAIRFIELD LUDLOWE 13:49.01 38 47 Benjamin Grass WILTON 13:51.07 48 Alexander Rashad New Canaan 13:51.50 39 49 Manan Manchanda TRUMBULL 13:54.18 50 Mike Ryan Immaculate 13:55.95 40 51 Evan Gander FAIRFIELD LUDLOWE 13:56.15 41 52 Kyle Beck TRUMBULL 13:59.79 53 Luis Maisincho DANBURY 14:01.28 42 54 Nathan Bowen TRUMBULL 14:01.82 55 Matthew Sandor New Canaan 14:08.27 43 56 Graham Pelligra TRUMBULL 14:10.22 57 Brennan Amalfitano DANBURY 14:10.81 44 58 Tyler Robertson SHEEHAN 14:11.27 59 Bennett Danvers NEW MILFORD 14:12.53 45 60 Parker McKenzie Immaculate 14:13.41 46 61 Dominick McConnell STAPLES 14:21.77 47 62 Aleksander Cylwik TRUMBULL 14:22.66 63 Maxwell von Bartheld WILTON 14:28.52 64 Mosolino FAIRFIELD PREP 14:31.64 48 65 Mike Mullen Pomperaug 14:37.75 66 Carlos Andradas STAPLES 14:38.97 49 67 Colby Zukowski STAPLES 14:42.84 68 Rock Lamour DANBURY 14:57.65 50 69 Will Ploski TRUMBULL 14:59.43 70 Calvin Hickey Pomperaug 15:00.12 71 James Singer New Canaan 15:00.89 72 Harrison Bowen TRUMBULL 15:02.39 73 Dominic Lamay DANBURY 15:04.43 51 74 Ryan Cusack Pomperaug 15:08.31 75 Ted Holahan New Canaan 15:09.04 76 Michael Swan TRUMBULL 15:11.95 77 Logan Plaistaid Immaculate 15:14.82 52 78 Chris Caraluzzi NEW MILFORD 15:22.23 53 79 Jaramillo FAIRFIELD PREP 15:30.56 54 80 Thomas Groves RIDGEFIELD 15:31.06 81 James Sharp RIDGEFIELD 15:31.96 82 Cole Schuster STAPLES 15:36.00 83 Colby Bellone Immaculate 15:36.19 55 84 Jack Lenihan NEW MILFORD 15:39.17 56 85 Anthony Ormond TRUMBULL 15:39.24 86 Aidan Lathrope TRUMBULL 15:45.91 87 Robert Goldsmith TRUMBULL 16:01.06 88 Michael Catuccio TRUMBULL 16:03.11 89 Ethan Cross STAPLES 16:08.84 90 Ian Dyson RIDGEFIELD 16:11.81 91 Dan Wroblewski Immaculate 16:15.58 57 92 Henry Koskoff STAPLES 16:38.45 93 Gregory Kaufmann TRUMBULL 16:48.95 94 Tyler Mulligan TRUMBULL 16:56.96 95 Elliot Houeff New Canaan 17:01.71 96 Matt Caruso TRUMBULL 17:03.21 97 Griffin Kavanaugh Pomperaug 17:12.10 98 James Ferrone STAPLES 17:14.04 99 Timothy Sullivan Pomperaug 17:24.23 100 Bryan Lojano DANBURY 17:38.61 101 Jason Von Culin Pomperaug 17:49.38 102 Gary Herman DANBURY 17:54.86

Return to home page.