Licensed to Wilton High School         Hy-Tek's Meet Manager 1/29/2011 04:02 PM
                FCIAC Western Dvision Championship - 1/29/2011                 
                 Nistico Fieldhouse, Staples H.S., Westport, C                 
                                    Results                                    
                               Female Team Scores                               
             Place School                                          Points
        ===================================================================
                 1 Danbury                            DANB            153  
                 2 Staples                            STAP            128  
                 3 Trumbull                           TRUM             73  
                 4 Greenwich                          GREN             70  
                 5 Westhill                           WHIL             37  
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Danbury  'A'                                                10:22.44    10  
  2 Staples  'A'                                                10:23.42     8  
  3 Trumbull  'A'                                               11:33.91     6  
     1) Julia Lisi                      2) Rachel Montalvo                
     3) Natalie Sciortino               4) Amy Griswold                   
  4 Westhill  'A'                                               12:17.89     4  
     1) Regan Downey                    2) Claire Howlett                 
     3) Katie Van Name                  4) Laura Schaffer                 
  5 Greenwich  'A'                                   11:30.00   12:39.92     2  
     1) Emma Hyman                      2) Klara Zimmerman                
     3) Meaghan Garofalo                4) Jacqueline Bein                
 
Event 3  Girls 50 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Nyoshee Lowry                Danbury                            8.30q 
  2 Katherine Larson             Trumbull                           8.95q 
  3 Sarah Hicks                  Danbury                            9.07q 
  4 Katie Dunn                   Trumbull                           9.19q 
  5 Amber Alessandro             Danbury                            9.66q 
  6 Meghan Gillespie             Trumbull                           9.94q 
  6 Alice McDonald               Staples                            9.94q 
  8 Denise Franklin              Danbury                           10.12  
  9 Jennifer Mastrianni          Staples                           10.20  
 10 Najmah James                 Danbury                           13.63  
 
Event 3  Girls 50 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nyoshee Lowry                Danbury                 8.30       8.24    10  
  2 Katherine Larson             Trumbull                8.95       8.79     8  
  3 Sarah Hicks                  Danbury                 9.07       8.94     6  
  4 Katie Dunn                   Trumbull                9.19       9.11     4  
  5 Meghan Gillespie             Trumbull                9.94       9.21     2  
  6 Amber Alessandro             Danbury                 9.66       9.73     1  
  7 Alice McDonald               Staples                 9.94       9.86  
 
Event 5  Girls 50 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kelley Hussey                Staples                            7.12q 
  2 Nyoshee Lowry                Danbury                            7.20q 
  3 Megan Morrow                 Danbury                            7.25q 
  4 Monique Loney                Westhill                           7.31q 
  5 Katherine Larson             Trumbull                           7.34q 
  6 Chelsea Wright               Danbury                            7.37q 
  6 Amanda Michaud               Greenwich               7.30       7.37q 
  8 Katie Dunn                   Trumbull                           7.39  
  9 Turner Block                 Staples                            7.44  
 10 Kelly Bohling                Staples                            7.50  
 11 Meghan Gillespie             Trumbull                           7.51  
 11 Amanda Giannitti             Staples                            7.51  
 13 Tess Calitro                 Danbury                            7.58  
 14 Tess Goldson                 Trumbull                           7.59  
 15 Melissa Rubin                Trumbull                           7.60  
 15 Lindsey Noskin               Greenwich               7.70       7.60  
 17 Latisha Lynch                Danbury                            7.61  
 18 Ashley Innocent              Trumbull                           7.62  
 19 Nina Lochoff                 Staples                            7.75  
 19 Ally Herrera                 Greenwich                          7.75  
 21 Cydni Sharpe                 Danbury                            8.12  
 
Event 5  Girls 50 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kelley Hussey                Staples                 7.12       7.01    10  
  2 Nyoshee Lowry                Danbury                 7.20       7.03     8  
  3 Megan Morrow                 Danbury                 7.25       7.27     6  
  4 Monique Loney                Westhill                7.31       7.28     4  
  5 Amanda Michaud               Greenwich               7.37       7.29     2  
  6 Katherine Larson             Trumbull                7.34       7.32     1  
  7 Chelsea Wright               Danbury                 7.37       7.49  
 
Event 7  Girls 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nicole Ambrosecchio          Westhill                        3:13.35    10  
  2 Haile Lutz                   Danbury                         3:19.37     8  
  3 Sara Griswold                Trumbull                        3:19.38     6  
  4 Gabriella Reggiano           Trumbull                        3:19.39     4  
  5 Kristen Weiler               Staples                         3:21.79     2  
  6 Marissa Schlemmer            Danbury                         3:27.97     1  
  7 Tori Doyle                   Danbury                         3:27.98  
  8 Kerry Moore                  Danbury                         3:29.48  
  9 Kathryn Bernstein            Greenwich            3:29.60    3:29.54  
 10 Caroline Smith               Staples                         3:31.24  
 11 Kana Jitsuno                 Greenwich            3:33.93    3:32.54  
 12 Claire Howlett               Westhill                        3:32.60  
 13 Emily Harris                 Staples                         3:35.05  
 14 Ria Baldoz                   Westhill                        3:35.43  
 15 Katie Demouth                Danbury                         3:35.61  
 16 Lindsey Gilson               Trumbull                        3:42.21  
 17 Nina Honzawa                 Greenwich            3:36.60    3:45.15  
 18 Aleen Williams               Bridgeport C                    4:11.63  
 
Event 9  Girls 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ingrid Johnson               Staples                         1:39.36    10  
  2 Abby Markowitz               Greenwich                       1:40.14     8  
  3 Elizabeth Markowitz          Greenwich                       1:43.53     6  
  4 Emily Reihl                  Trumbull                        1:45.93     4  
  5 Allison Blain                Danbury                         1:45.98     2  
  6 Lizzie Van Name              Westhill                        1:46.56     1  
  7 Tyler Scanlin                Staples                         1:46.85  
  8 KiKi Kates                   Greenwich                       1:47.77  
  9 Courtney Mullen              Staples                         1:47.97  
 10 Chelsea Wright               Danbury                         1:48.22  
 11 Maddie Daly                  Danbury                         1:48.33  
 12 Emily Hanrahan               Staples                         1:51.04  
 13 Alexandra Popkin             Staples                         1:52.01  
 14 Emily Brenner                Danbury                         1:52.25  
 15 Krista Veikos                Trumbull                        1:55.38  
 16 Melissa Midgen               Westhill                        2:14.93  
 
Event 11  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgia Kursten              Staples                         5:40.34    10  
  2 Sarah Eyman                  Danbury                         5:43.71     8  
  3 Michelle Drake               Trumbull                        5:44.93     6  
  4 Layla Rashid                 Danbury                         5:58.54     4  
  5 Tori Doyle                   Danbury                         6:09.55     2  
  6 Alexandra O'Kane             Staples                         6:10.54     1  
  7 Kellen Smithson              Staples                         6:17.68  
  8 Brooke Curry                 Trumbull                        6:41.54  
  9 Jackie Bein                  Greenwich                       6:41.62  
 10 Julianne Napolitano          Trumbull                        7:15.87  
 11 Emma Hyman                   Greenwich            7:30.30    7:20.37  
 
Event 13  Girls 1600 Sprint Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenwich  'A'                                    4:25.15    4:36.64    10  
     1) Grace Chmiel                    2) Claire D'Etiveaud              
     3) Abigail Markowitz               4) Kristina Kates                 
  2 Staples  'A'                                                 4:40.29     8  
  3 Westhill  'A'                                                4:42.57     6  
     1) Lizzie Van Name                 2) Monique Loney                  
     3) Julia Busto                     4) Nicole Ambrosecchio            
  4 Danbury  'A'                                                 4:55.40     4  
  5 Trumbull  'A'                                                5:04.62     2  
     1) Amy Griswold                    2) Ashley Innocent                
     3) Tess Goldson                    4) Sara Griswold                  
 
Event 15  Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maya Walton                  Danbury                           42.87    10  
  2 Turner Block                 Staples                           43.30     8  
  3 Naomi Leeds                  Greenwich              44.60      44.50     6  
  4 Kelley Hussey                Staples                           44.57     4  
  5 Amanda Michaud               Greenwich              45.00      44.91     2  
  6 Kiara Kallaway               Westhill                          44.93     1  
  7 Emily Reihl                  Trumbull                          45.33  
  8 Elizabeth Driscoll           Staples                           45.67  
  9 Ryan Kirshner                Staples                           46.72  
 10 Katie Dunn                   Trumbull                          46.90  
 11 Jay'Yona Torres              Danbury                           47.68  
 12 Krista Veikos                Trumbull                          47.71  
 13 Laurel Jarombek              Greenwich              48.30      47.80  
 14 Amber Alessandro             Danbury                           47.87  
 15 Kelly Harris                 Staples                           47.97  
 
Event 17  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caroline Koenig              Staples                        12:06.13    10  
  2 Michelle Drake               Trumbull                       12:32.57     8  
  3 Natalie Sciortino            Trumbull                       12:34.30     6  
  4 Sarah Eyman                  Danbury                        13:02.30     4  
  5 Shiny Patel                  Danbury                        13:16.33     2  
  6 Kellen Smithson              Staples                        13:50.77     1  
  7 Sam Bellisimo                Greenwich                      13:55.39  
  8 Meghan Garofalo              Greenwich                      16:10.20  
 -- Alexandra O'Kane             Staples                              DQ  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Danbury  'A'                                                 4:21.41    10  
  2 Greenwich  'A'                                    4:24.57    4:21.56     8  
     1) Elizabeth Markowitz             2) Naomi Leeds                    
     3) Abigail Markowitz               4) Kristina Kates                 
  3 Staples  'A'                                                 4:24.30     6  
  4 Trumbull  'A'                                                4:37.85     4  
     1) Meghan Gillespie                2) Krista Veikos                  
     3) Sara Griswold                   4) Emily Reihl                    
  5 Westhill  'A'                                                4:54.62     2  
     1) Katie Van Name                  2) Claire Howlett                 
     3) Ria Baldoz                      4) Regan Downey                   
 
Event 21  Girls 4x240 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Staples  'A'                                                 2:19.35    10  
  2 Westhill  'A'                                                2:23.68     8  
     1) Lizzie Van Name                 2) Monique Loney                  
     3) Julia Busto                     4) Kiara Kallaway                 
  3 Greenwich  'A'                                    2:21.80    2:23.88     6  
     1) Amanda Michaud                  2) Claire D'Etiveaud              
     3) Emily Johnson                   4) Grace Chmiel                   
  4 Danbury  'A'                                                 2:28.47     4  
  5 Trumbull  'A'                                                2:29.25     2  
     1) Tess Goldson                    2) Ashley Innocent                
     3) Erica Andrasi                   4) Melissa Rubin                  
 
Event 23  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maya Walton                  Danbury                         5-04.00    10  
  2 Lexie Schachne               Staples                         5-00.00     8  
  3 Claire D'Etiveaud            Greenwich            4-10.00   J5-00.00     6  
  4 Erica Andrasi                Trumbull                        4-10.00     4  
  5 Megan Morrow                 Danbury                         4-08.00     2  
  6 Lyzandra Fernandes           Danbury                         4-06.00     1  
  7 Sarah Hicks                  Danbury                        J4-06.00  
  8 Sarah Woxholdt               Danbury                        J4-06.00  
  9 Amanda Giannitti             Staples                         4-02.00  
 
Event 25  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lexie Schachne               Staples                        10-06.00    10  
  2 Michelle Grecni              Danbury                         9-00.00     8  
  3 Megan Lipset                 Staples                         8-00.00     6  
  4 Lyzandra Fernandes           Danbury                        J8-00.00     4  
  5 Nina Lochoff                 Staples                        J8-00.00     2  
  6 Kiara Kallaway               Westhill                       J8-00.00     1  
  7 Sydney Friedman              Staples                         7-06.00  
  8 Hanna Buckle                 Danbury                         7-00.00  
  9 Colleen Woxholdt             Danbury                        J7-00.00  
 10 Maranda Cotto                Trumbull                        5-06.00  
 11 Caroline Filmer              Trumbull                       J5-06.00  
 
Event 27  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nyoshee Lowry                Danbury                        16-04.50    10  
  2 Megan Morrow                 Danbury                        15-04.75     8  
  3 Naomi Leeds                  Greenwich                      15-04.25     6  
  4 Emily Johnson                Greenwich                      14-09.25     4  
  5 Katherine Larson             Trumbull                       14-07.00     2  
  6 Erica Andrasi                Trumbull                       14-06.75     1  
  7 Michelle Grecni              Danbury                        14-02.25  
  8 Julia Busto                  Westhill                       13-09.00  
  9 Grace Chmiel                 Greenwich                      13-08.50  
 10 Christine McCarthy           Staples                        13-04.00  
 11 Melissa Rubin                Trumbull                       13-03.75  
 12 Charlotte Massey             Staples                        13-00.25  
 13 Kelly Harris                 Staples                        12-10.75  
 14 Melissa Midgen               Westhill                       12-00.50  
 
Event 29  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Christina Sperry             Danbury                        33-05.00    10  
  2 Shannon Connors              Staples                        30-09.00     8  
  3 Melissa Mann                 Staples                        26-05.00     6  
  4 Alessandra Herrera           Greenwich                      26-03.00     4  
  5 Melissa Wydra                Trumbull                       24-05.00     2  
  6 Michaela Anderson            Trumbull                       24-03.00     1  
  7 Emily Johnson                Greenwich                      23-07.00  
  8 Pauline Kaplan               Danbury                        23-03.00  
  9 Lydia Jabbour                Danbury                        23-02.50  
 10 Ksenia Krichevsky            Staples                        20-06.00  
 11 Jeanelle De Los Santos       Trumbull                       19-00.00  
 12 Elise Colbert                Greenwich                      17-05.00